Provence’ta güzel bir gün...

Birkaç hafta önce kızımla çıktığımız yolculukta Bologna, Milano, Como Gölü üzerinden çizdiğimiz rotayı Monaco, Nice, Cannes, St. Tropez, Aix-en-Provence’a kadar uzattık.

Provence’ta güzel bir gün...

Aix-en-Provence’a vardığımızda, Gizem; “A Good Year filminin çekildiği köye gidebilir miyiz” diye sordu. Yaklaşık 100 kilometrelik yol yapıp bölgede “güzel bir gün” geçirebilirdik. Bu fırsatı ikimiz de kaçırmak istemedik.

 

Bonnieux Provence bölgesinde yer alan onlarca dağ köyünden biri. Köye yaklaşırken “Marc Streitenfeld’ın söylediği A Good Year filminin şarkılarından Wisdom’ı dinliyorum. Köyün adının son yıllarda daha çok duyulmasının sebebi, Ridley Scott’ın yönettiği başrolünü Russell Crowe’un üstlendiği Peter Mayle’nin romanından sinemaya uyarlanan A Good Year (İyi Bir Yıl) filmini burada çekmiş olması şüphesiz. Ancak Bonnieux’nın da içinde bulunduğu bölgenin ününü sadece filme bağlamak haksızlık olur. Van Gogh, Gaugien ve Cezanne gibi pek çok ressama ilhamkaynağı olmuş bir yerden bahsediyoruz sonuçta.

 

Birkaç hafta önce kızımla çıktığımız yolculukta Bologna, Milano, Como Gölü üzerinden çizdiğimiz rotayıMonaco, Nice, Cannes, St. Tropez, Aix-en- Provence’a kadar uzattık. Aixen- Provence’a vardığımızda, Gizem; “A Good Year filminin çekildiği köye gidebilirmiyiz” diye sordu. Yaklaşık 100 kilometrelik yol yapıp bölgede “güzel bir gün” geçirebilirdik. Bu fırsatı ikimiz de kaçırmak istemedik.

 

Aix-en-Provence ve çevresinde yaptığımız tur sonrasında Bonnieux’ya yaklaşırken coğrafya daha da güzelleşmeye başladı. Güneşe yüzünü dönen ayçiçeği tarlaları ve sonsuz üzümbağlarının arasında, arada şarap şatolarında mola verdik. Ve tabii birkaç kez de keskin lavanta kokusuna dayanamayıp soluklanmak için durduk. Otoyoldan ayrılıp önümüze çıkan derenin üzerindeki köprüyü geçtikten sonra otomobilimizi tepeye doğru sürmemiz gerekiyordu. Öyle de yaptık. Kıvrımlarla uzayıp giden yolun ucunda beliren köy Bonnieux olmalıydı... Russel Crowe’un sürekli karıştırıp küçük sarı Smart’ıyla kaybolduğu yollar...

 

Arkadaki ağaçlık alan da Cedar Ormanı ise Bonnieux’ya iyice yaklaşmış olmalıydık. O halde filmde Russell Crowe’emiras kalan Château La Siroque gerçek adıyla Château La Canorgue buralarda bir yerlerde idi. Solda evin girişini gördük önce, ardından o bisikletle gittikleri, ağaçların sıralandığı, çakıl taşlı toprak yolu. Solda havuz duruyordu, hani Max’in boşken içine düştüğü. Filmdekinin aksine pırıl pırıldı, hatta bir yanını saran nilüferlerin gölgesi düşüyordu suya.

 

Bağın hemen arkasındaki filmde garaj olarak kullanılan bina şimdi şarap mağazası olmuş. (Bölgenin organik üzümlerden yapılan şarapları çok ünlü.) Ev ise aynı filmdeki gibi gözüküyor... Filmde Max ile amcası Henry’nin satranç oynadıkları ve şarap tadımı yaptıkları masa da orada. Frank’in “Şarap daima fısıldar” diye başlayan cümlesini hatırlıyorum, bir an bağcı Mösyö Duflot’un sesini duyacakmışım gibi geliyor...

 

Bonnieux...

Gün, akşama kavuşmak üzereyken köye dönüyoruz. Girişteki küçük meydanda, tek tük birkaç otomobil park etmiş. Kafenin masalarında biraz soluklanıp dik yokuşu çıkıyoruz. Tepeye vardığımızda güneş batmak üzere. Manzaraya hâkim restoranın masalarından birine oturuyoruz. “Yoksa filmde Fanny veMax’in ilk buluştukları Cucuron’daki Place de L’Etang’damı yeseydik” diyoruz ancak doyumsuz gün batımı bizi bu düşünceden vazgeçiriyor. Önümüzde Gattieres’de sona erecek yaklaşık 300 kilometrelik bir yol var. Cedar Ormanı da artık iyice karanlığa büründü. Provence’den Cote d’Azur’a doğru yol alırken Zaz’ın albümü eşlik ediyor bize. Önce Les Passants, ardından Je Veux ve Le Long De La Route (Yol Boyunca). “Ne güzel bir gündü” diyoruz ara ara.

 

Gordes

Filmde Russell Crowe’un canlandırdığı Max’in âşık olduğu kadın Fanny’nin (Marion Cotillard) kafesi Bonnieux’ya yaklaşık 20  kilometre uzaklıktaki Gordes’te. Küçük bir meydanı, bir çeşmesi birkaç kafe ve restoranı tabii dar sokaklarıyla yaşanılası bir köy. Bu bölgede Bonnieux ve Gores dışında Menerbes ve Lacoste gibi birkaç dağ köyü daha var. Hepsinin ortak özelliği nefis manzaraları.

 

Lacoste

Tarihi 6. yüzyıla ta Roma İmparatorluğu’na kadar uzananmanastır, heykel ve anıtların bulunduğu Lacoste’taMarquis de Sade’ın da bir evi var. Evin bugünkü sahibi ise ünlü modacı Pierre Cardin. Lacoste’ta her yıl ağustos ayında Pierre Cardin Opera veMüzik Festivali düzenleniyor. Bir de her gün kurulan bir pazar var.

 

Ne dinlenir?

A Good Year filminin müzikleri.Wisdomje Chante, Never Ending, Song of Love gibi klasikler arka arkaya iyi gidiyor. Bir başka Fransız romantik komedisi French Kiss filminin müzikleri. Hikâyesi Bonnieux’ya yaklaşık 200 kilometremesafede La Ravelle’de geçer.Meg Ryan ve Kevin Kline oynadığı filmin müzikleri yıldızlar geçidi gibi. Louis Armstrong’dan La vie en Rose, Ella Fitzgerald’tan I love Paris, Paolo Conte’den Via con Me, VanMorrison’dan Someone Like You...

 

Haber: Levent Özçelik

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön