Vizesiz seyahat: Brezilya…

Ülkemizden de vizesiz gidiş imkanına sahip Brezilya, dünyada en çok turist akınına uğrayan ülkelerden biridir.

Vizesiz seyahat: Brezilya…

Güney Amerika'da yer alan, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Brezilya Bayrağında sarı, topraklarından bol miktarda çıkartılan altını, mavi denizi ve yeşil, ormanları temsil eder.

 

Kurtarıcı İsa heykeli, Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alan ve şehrin sembollerinden biri olan İsa heykelidir. Dağın zirvesinde, Heitor Silva Costa tarafından tasarlanan ve Fransız heykeltraş Paul Landowski tarafından beş yıl içinde gerçekleştirilen İsa heykeli bulunur. Brezilya’nın kuruluşunun 100. yılı şerefine başlatılmış olan heykel, 30 m boyundaki devasa heykel 8 m yükseklikteki bir kaide üzerinde durur. 1.145 ton ağırlığında ve yalnızca başı 3,75 m yüksekliğinde olup 30 ton gelir. Açılmış kollarının genişliği 30 m tutar. İnşaat malzemesi olarak beton, üzerinde katman olarak da sabun taşı kullanılmıştır. Her yıl milyonlarca insanın akınına uğrayan Kurtarıcı İsa heykeli, 2007 yılında, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiştir.

 

Rio de Janeiro seyahat rehberi 

Rio de Janeiro Botanik Bahçesi, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinin güney bölgesinde yer alan botanik bahçe, tükenme tehlikesi olan yaklaşık 6,500 bitki türü 54 hektarlık alana yayılmış. Bahçede birkaç adet sera da yer almaktadır. Bünyesinde yer alan araştırma merkezi Brezilya’nın en geniş kapsamlı ve botanik alanda uzmanlaşmış ve 32.000 yayından oluşan bir kütüphaneyi barındırır.

 

Tijuca Ormanı, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde yer alan insan eliyle dikilmiş yağmur ormanlarından oluşan ve 32 kilometrekarelik alana yayılan bir ormandır. Tijuca Ormanı soyu tükenme tehlikesinde olan yüzlerce bitki ve vahşi hayvanı bünyesinde barındırır.

 

Brezilya'da görülecek yerler 

 

Brezilya’da görülmesi gereken yerlerden biri de, Oscar Niemeyer Müzesi’dir. Brezilya’nın Curitiba şehrinde yer alan bir müzedir. Yapının şekli nedeniyle Göz Müzesi olarak da nitelendirilmektedir. Müzede çoğunlukla görsel sanatlar, mimarlık ve tasarım sergileri düzenlenmektedir.

 

Rio de Janerio'da en popüler iki plajdan biri Copacabana, diğeri Ipanema'dır. Ipanema, Copacabana'ya göre daha pahalı otellerin ve hareketli gece hayatının olduğu bir sahil şerididir. Dünyaca ünlü ve popüler olan bu sahil şeridini mutlaka görün.

 

Brezilya’da kaçırmamanız gerekenlerden biri de, Rio Karnavalı. Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen dünyanın en ünlü festivali ve en büyük karnavalıdır. Hıristiyanlık inancındaki Büyük Perhiz'den önce düzenlenmektedir. Karnavalda düzenlenen geçişlerde samba okulları ve milyonlarca insan yer almaktadır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön