Jeju: Rüzgâr, kaya ve kadın!

Jeju Adası keşfetmeye ne dersiniz?

Jeju: Rüzgâr, kaya ve kadın!

Jeju Adası’na özgü üç şey var: Rüzgâr, kaya ve kadın. Rüzgâr ve kayanın önemini adaya ayak basar basmaz anlıyorsunuz. Kadının önemi ise ada halkının anaerkil aile yapısından geliyor. Çoğu ailenin bir kadın başkanı var. Jeju’lu kadın dalgıçlar evin geçimini sağlıyor. Bu yüzden onlara “Deniz kadın” diyorlar.

Koreli arkadaşım “Seni dünyanın en önemli yerlerinden birine götüreceğim” dediğinde başıma geleceklerden habersizdim. Henüz Seul’e alışmaya çalışıyordum.

 

İşte tam böyle bir ruh halindeyken çıktık yola. Chung havalimanına giden yolda anlatmaya başladı Jeju Adası’nı. Güney Kore’nin güneyinde bulunan ada, artık sadece Korelilerin ve Japonların tatil beldesi olmaktan çıkıp tüm dünyanın ilgi gösterdiği bir yere dönüşmüş. Ada için “Güney Kore’nin Hawaii’si” diyorlar. Hawaii Takımadalarını gezmiş biri olarak söyleyebilirim ki, Jeju’ya ayak basar basmaz ben de aynı atmosferi hissettim.

 

Tropik iklim, bitki örtüsü, sükûnet... Havalimanında bizi Chung’un balık çiftliği sahibi arkadaşı karşılıyor ve ilk durağımız geleneksel bir Kore lokantası. Hani şu bağdaş kurup oturulan yerlerden. Tam da bu noktada Kore mutfağının dünyanın en sağlıklı ve lezzetli mutfaklarından biri olduğu söylemesem haksızlık etmiş olurum.

 

Kore mutfağının ulusal yemeği kimchi! Lahana, turp, yeşil soğan gibi pek çok sebzenin fermante edilmesiyle yapılan bir çeşit turşu. Hemen her yemeğin yanında sunuluyor. Ve yine yemekte Kore’nin geleneksel düşük alkollü içkisi Soju servis ediliyor. Neredeyse bir ritüele dönüşen yemek olayından sonra adanın ismini dünyaya yayan volkanik tepenin bulunduğu bölgeye gidiyoruz. Yol boyunca küçük köylerden geçiyoruz. En çok dikkatimi çeken şeylerden biri de adanın neredeyse tümünde görebileceğiniz çok yüksek olmayan taş duvarlar ve “bangsatap” adı verilen kuleler. Jejulular bu yapıların onlara uğur getirdiğine inanıyor.

 

Vahşi doğanın tam ortasında

Ve sonunda Halla Dağının eteklerindeyiz. Tepeye yayılan yollardan uzunca bir yürüyüşle zirveye ulaşıyorsunuz. Manzara olağanüstü. Kendinizi unutup öylece kalakalıyorsunuz. Vahşi doğanın tam ortasındasınız.

 

Ardından geleneksel Kore balıkçılığının en önemli örneğini görmeye gidiyoruz. Dalış elbisesi giymiş 60’lı yaşlarında Koreli kadınlar var kıyıda. Günün belli saatlerinde, tamamen geleneksel metotlarla dalış yapıp balık avlıyorlar. Yani dalarken ne tüp ne de başka herhangi bir ekipman kullanıyorlar. Ama her dalış öncesinde yaptıkları seremoniyi asla ihmal etmiyorlar. Kadınlar hep bir ağızdan geleneksel bir şarkıyla başlıyorlar ritüellerine.

 

Ardından okyanusun derinliklerinde kaybolup 10-15 dakika sonra çelik tel sepetlerinin içi balıklarla dolu geri dönüyorlar. Şehre dönüyoruz, sırada açık bir pazar var. Sebze, meyve, balık tezgâhlarının yanında giysiler de satılıyor. Pazar yerinden sonraki durağımız saman çatılı geleneksel köy evleri ve balık çiftlikleri. Bu arada adanın yeni çekim merkezlerinden Alive Museum’u (Yaşayan Müzeyi) da unutmamak lazım. Son bir yıl içinde yaklaşık 1 milyon kişi ziyaret etmiş müzeyi. Bu tropik adaya yolunuz düşecek olursa pek çok hikâyeyle geri döneceğiniz kesin anlayacağınız.

 

Jeju mutfağı

 • Adanın her şeyinde denizin etkisini yani tuzlu suyu görmek mümkün. Bir diğer besin kaynağı da darı, buğday, arpa gibi tahıllar. Bu yüzden her mönüde deniz ürünleri ve tahılla yapılan bir şeyler yer alıyor.

 

 • Jeju mutfağının temsilcisi başta kimchi olmak üzere, balık, deniz ürünleri, deniz yosunu ya da mantarla yapılan püre.

 

 • Ve tabii portakal. En lezzetli mandalina ve portakallar yine burada yetişiyor.

 

Kısa kısa

 • Jeju Adası’nın havası yıl boyunca yumuşak. Bu nedenle 12 ay boyunca ziyaret edilebilir. Adada rahat konaklanacak oteller Jeju City ve Seogwipo City’de bulunuyor.

 

 • Adadaki bir diğer ilginç şey de her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen ve tropik cennet olarak bilinen Sights Of Love Parkı. 2004 yılında hizmete açılan parkın en büyük özelliği, Güney Kore’nin en ünlü heykeltıraşlarının imzasını taşıyan erotik heykellere ev sahipliği yapması.

 

 • Japonlar ve Koreliler Jeju’ya “Tanrılar adası” diyor. Aslında “Efsaneler adası” da demek yanlış olmaz sanırım. İlginç efsaneleriyle adaya bir gizem katmayı başarmış yerli halk.

 

 • Adadaki en turistik yerler; Cheonjeyeon ve Cheonjiyeon şelaleleri, Halla Dağı, Hyeobje Mağarası ve Hyeongje Adası. Ayrıca mevsimine göre golf, binicilik, avcılık, balıkçılık, dağcılık gibi çeşitli spor etkinlikleri de yapılabiliyor.

 

 • Gotjawal Ormanı da benzersiz güzelliğiyle bozulmadan kalmayı başaran nadir yerlerden.

 

Haber: Levent Özçelik

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön