Vizesiz seyahat: Sri Lanka

Tapınaklar ülkesi, Sri Lanka...

Vizesiz seyahat: Sri Lanka

Ülkemizden vize zorunluluğu olmadan gidilebilen harika yerlerden biri de Sri Lanka. Muhteşem tapınakları, görkemli ve büyük Buda heykelleri ile herkesi kendine hayran bırakan Sri Lanka Budizm’in başlangıcı olarak kabul edilen tapınaklarla doludur.

 

Sri Lanka, sadece tapınaklarıyla değil, Seylan çayı üretiminde de ne önde gelen ülkeler arasındadır. Aralık ve Mart ayları arasında tropikal ve kuzeydoğu muson yağmurları, Haziran ve Eylül ayları arasında güneybatı muson yağmurların etkisi görülmektedir.  

 

Sri Lanka’da, kayalık bir bölgede kurulu olan Sigiriya, büyük bir antik kaya merkezidir. Sigiriya kelime anlamı olarak “Aslan Kayası” anlamına gelmektedir. Tarihi oldukça eskiye, milattan önce 477 yılında kurulan Sigiriya, geniş ve kayalık bir bölge üstüne inşa edilmiştir. Kayalık bir bölge olmasına rağmen etrafında pek çok bahçeye rastlanmıştır. Dünya Mirası listesinde yer alan Sigiriya, diğer bir özelliği ise Budizm’in başlangıç yeri olmasıdır. Sigiriya günümüzde de pek çok turist akınına uğrayan önemli antik bir yerdir.

 

Küçük bir kasaba olan Dambulla, Sri Lanka’nın en büyük mağara ve tapınaklarıyla bilinir. Altın Dambulla Tapınağında, yaklaşık 80 tane tapınak olarak kullanılmış mağara bulunuyor. Genellikle içinde Budizm’e özgü heykeller ve resimler bulunuyor. Altın tapınak olan bilinen bu mağara tapınakları bir tepenin üzerinde bulunduğundan, yaklaşık 300 merdivenle tırmanabilmektedir. Bu tapınaklar eskiden Budist rahiplerin halktan uzaklaşarak, meditasyon yaptıkları yer olarak tasarlanmış. Mağaranın içinde yan yatmış olarak bir Buda heykeline rastlanır. Mağaranın içinde yan yatmış buda heykellerinin ayaklarının altında lotus çiçeği bulunur ve heykellerin boyu 4 metre olup, ayak boyları 2 metredir.

 

Antik Polonnaruwa, Sri Lanka’nın kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Kraliyet rezidans’ı olarak kullanılan bu bölgede, zamanında 7 katlı büyük binalar bulunuyormuş.  Bu antik kentin içinde pek çok ağaç ve bitki çeşitlerine rastlamak mümkün. Ayrıca, konferans salonları, havuz alanı ve saraylar da ayrı ayrı yerlerde bulunmaktadır. Bu antik kentin içinde iki tane buda heykeli vardır. Bir tanesi oturan buda heykeli, yaklaşık 4 metre olan bu heykel meditasyon yaparken resmedilmiş. Diğer bir buda heykeli ise yatar pozisyonda ve yaklaşık 11 metre boyunda. Herhangi bir heyke lotus çiçeğinin önünde resmedilmişse, o Buda imiş. Çünkü başka hiçbir tanrı lotus çiçeği önünde resmedilmezmiş.

 

Pinnawala Fil Yetimhanesi, dünyadaki filler için bulunan tek yetimhane burasıdır. Yaklaşık 120 tane fil bulunan bu yetimhanede, küçük yaşta kaybolan fillerin bakımını yapılır. Fillerle iç içe bulunduğun bir ortam olan bu yetimhanede, küçük filleri besleme imkanı da veriyorlar. Fillere özgü bu yetimhane kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön