İbrahim Ahmet Acar: Eskrim dikkati artırıyor, kişiliğinizi geliştiriyor

1 ay içinde hem Avrupa hem de Dünya Eskrim Şampiyonluğu kazanan 17 yaşındaki İbrahim Ahmet Acar...

Hem Avrupa hem Dünya Şampiyonu: İbrahim Acar

Türkiye Eskrim Federasyonu, Cumhuriyet’imizle yaşıt, 94 yıldır var. Ancak uluslararası anlamda pek başarımız yok. Daha doğrusu yoktu. 1 ay içinde hem Avrupa hem de Dünya Şampiyonluğu kazanan 17 yaşındaki İbrahim Ahmet Acar bu tabloyu değiştirdi. Genç sporcuyla eskrimi ve başarısını konuştuk.

 

Henüz 17 yaşında ama ülkemize eskrim dalında dünya çapında en büyük madalyaları getiren tek sporcu İbrahim Ahmet Acar. Bir ay önce Avrupa Şampiyonluğu’nu kazandı; geçen hafta da Bulgaristan’da gerçekleşen Yıldızlar ve Gençler Dünya Şampiyonası’nda altın madalya alarak Dünya Şampiyonu oldu.

 

'Bir günde 12 rakiple oynadım hepsini yendim'

 

Eskrimde büyük başarıları elde eden ilk sporcumuzsun ne hissediyorsun?

Başarımın ülkemiz adına ne kadar anlamlı olduğunu, hakkımda medyada yer alan haberleri gördükçe daha iyi anlıyorum. Bayrağımızı en yükseğe çektirmek gerçekten gurur verici. Ülkemizdeki her genç, bu başarıyı ve fazlasını elde edecek kadar azimli ve çalışkan.

 

Müsabaka sırasında rakiplerin seni zorladı mı?

Tüm rakiplerim zorluydu. Onları yenmekhiç kolay olmadı. Hocamla rakiplerimi iyi analiz ederek maça çıkıyorum. Bir günde 12 rakiple oynadım ve hepsini yendim. En sonunda “Başka maçın kalmadı” dediler.

 

 

‘İmkânlar çok iyi, bize sadece çalışmak kalıyor’

 

“94 yıl boyunca o kadar insan çalıştı, emek harcadı. Benden önce yapılması gerekirdi” demişsin. Sence bu başarı bir türlü neden gelmedi?

Eskrim ülkemizde uzun zamandan beri yapılıyor. Atalarımızın kılıcı çok iyi kullandıklarını düşünürsek, “Ata sporumuz” diyebiliriz. Ancak bunu spor olarak ileriye taşıyamadık. Bu branşa uygun sporcular bulmakta zorluk çekiyoruz. Çünkü sporcuların büyük bir çoğunluğu futbol ve basketbolu tercih ediyor. Ancak özellikle Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde, dünyanın en iyi antrenörlerinden Valery ile sistemli bir şekilde çalışmamız, kazandığımız madalyalarda önemli bir unsur. Olimpiyat Hazırlık Merkezi’ndeki imkânlar da çok iyi seviyede. Geriye de sadece çalışmak ve inanmak kalıyor.

 

Nasıl bir çalışma tempon var, kaç saat çalışıyorsun?

Günde ortalama 3 saatten fazla çalışıyorum. Çünkü eskrimde başarı, rakibinizden daha çok çalışmayı gerektiriyor. Dünyanın en iyi eskrim hocasıyla çalışıyorum. Tabii şu an lise 2. sınıf öğrencisiyim. Birkaç yıl sonra gireceğim üniversite sınavı geleceğimi şekillendirecek, okulumla eskrimi dengeli bir şekilde götürmek için çaba sarf ediyorum.

 

‘Eskrim dikkati artırıyor, kişiliğinizi geliştiriyor’

 

Eskrimin sana nasıl yararları oldu?

Küçükken gittiğim yaz kursunda eskrimin kıyafetlerinden ve yapılış şeklinden çok etkilendim. Eskrim, her şeyden önce dikkati artıran, fiziksel gelişime katkı sağlayan, psikolojik olarak da sizi geliştiren bir spor. Bu nedenle, fiziksel gelişimimin yanı sıra kişisel gelişimime de yarar sağladı.

 

Turnuvalara katılmak için sanırım sürekli yurt dışına çıkıyorsun.

Müsabakalara gittiğimde ailemi çok özlüyorum. Ama sürekli yurtdışı kamplarına gitmek, özgüvenime ve kültürel gelişimime de katkı sağlıyor.

 

Ailenin desteği de büyük değil mi?

Başarımın arkasındaki en önemli güçlerden biri babam. Beni hiç yalnız bırakmadı. Antrenmanlara götürmek için çok fedakârlık yaptı. Anne ve babaların hakkı ödenmez.

 

Röportaj: Mehmet Emin Demirezen

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön