5 tutulmalı 2016 nasıl olacak?

Hande Kazanova, 2016 tutulmalarının bizi nasıl etkileyeceğini anlattı.

5 tutulmalı 2016 nasıl olacak?

Mutluluk, sağlık ve huzur dilekleriyle yeni yıla girdik, ilk üç günü yaşadık bile... Geriye kalan 363 günü Astrolog Hande Kazanova’ya sorduk. Uzun uzun anlattı... Belli ki bu yıl, tatlı sert geçecek, üstelik 4 değil 5 tutulma var. Peki bu tutulmalar bizi nasıl etkileyecek?

 

Hande Kazanova asla diğer astrologlar gibi felaket tellalı değil, hatta iflah olmaz bir iyimser sayılabilir. Ne eli sopalı Satürn, ne ağır kötücül Mars ve Plüton ona kötü laf ettirebiliyor. Ben kötümser bir astrolojiseverim, hatta yükseleni Akrep bir Aslan olarak oldukça da sabit kafalıyım ama Hande’yle konuştuktan sonra benim bile devrelerim birer ikişer açılıverdi. Yorumları resmen kafa açıyor! “Her açının iyi ve kötü kullanımları var, dikkat edin” diyor. Zaten bilinenin aksine, astroloji de tam olarak böyle bir şey. 2016’nın keskin virajlarına yıldızların nasıl ışık tuttuğunu merak ettim, sordum, anlattı.

 

Not: Burç yorumları 1. ev, yani yükselen burç baz alınarak yapılıyor. Dolayısıyla aşağıdaki tüm yorumları özellikle yükselen burcunuza göre okumanızda büyük fayda var.

 

2016’nın genel temasıyla başlayalım mı?

Jüpiter Başak’ta, yani küçük şeylerle mutlu olmayı öğrenmemiz gereken bir yıldayız. Daha mütevazı adımlar söz konusu. Yaptığımız işte diğer insanları ezmeden, aksine işbirliğine giderek ve mükemmeliyetçi olarak attığımız her adımda şans önümüze çıkacak. Ama çalışmadan, didinmeden hiçbir şeyi kolay elde edemeyeceğiz. Başak her şeyi beğenmez, mükemmel olmasını ister. Jüpiter de hangi burca giriyorsa o burcun özelliklerini büyütür ve genişletir. Yani hem insanları hem ilişkileri hem de işlerimizi kolay kolay beğenmeyeceğimiz bir dönem.

 

Bir de kısıtlayan, korkulu rüya Satürn var. Satürn Yay’ın nasıl etkileri var?

Jüpiter neşe ve bolluk getirirken Satürn tam tersidir, girdiği alanı daraltır, azaltır, kısıtlar. Bir anlamda, sırf nasıl tepki vereceğinizi görmek için elinizdeki her şeyi alır. O yüzden Satürn Yay burcundayken Yay’ın tüm özelliklerini ön plana çıkaracak, olumlu özelliklerini kısacak. Yay konularında çok önemli sorumluluklar üstleneceğimiz bir dönem bu.

 

Satürn’le nasıl başa çıkılır? Direnmek mi lazım?

İşbirliği yaparak.

 

Nasıl işbirliği yapılır bir gezegenle?

Herkes Satürn’den çok korkuyor ama aslında korkulacak hiçbir şey yok, her şey bizim için. Yaşadığımız birçok şeyi seçerek bir noktaya geliyoruz. Madem kadere inanıyoruz ve kader döngüsüne güveniyoruz, isyan etmemek gerekiyor. Satürn’ün sana getirdiklerini, öğretmeninden ders alıyormuş gibi düşünerek dersine çalışırsan, Satürn sana inanılmaz fırsatlar da veriyor.

 

Mesela?

Bir kere seni yıldızlı pekiyiyle geçiriyor. Öyle şeyler öğreniyorsun ki hayatını garanti altına almış oluyorsun. Buradaki tek olay, dersine iyi çalışmak. Dersi sallıyorsak, sorumluluk almıyorsak her zaman çakmaya mecburuz. Yani “Satürn bana ne demeye çalışıyor?”, “Bunu elimden niye aldı?” ya da “Burada benim hatam var mı?” gibi sorulara verilen cevaplar hayat kurtarır.

Satürn 2 yıl daha Yay'da

 

Satürn daha ne kadar Yay’da kalacak?

Yaklaşık 2 yıl daha Yay burcunda olacak. Seyahat, uluslararası ilişkiler, akademik konular, felsefe, din adamları, hepsi Yay kontrolündedir.

 

Tüm bu DAEŞ katliamları falan da Yay Satürn etkisi mi yani?

Maalesef. Satürn Yay’da fanatik düşünceleri de artırır. Gerçeklikleri sorgulayacağımız bir dönem yaşıyoruz. Dinler arası savaşı da körükleyecek.

 

2016 sonuna kadar bunları duymaya devam öyle mi?

Aynen öyle, artan bir ivmeyle devam edecek. Özellikle eğitim kurumlarında düzenlemelere gidilebilir. En ihtiyaç duyduğumuz konularda ayarlamalar yapmaya dikkat etmemiz gerekiyor. Bazen sırf kendi inancımıza yakın olduğu için kayırmalar, o alanları ön plana çıkarmalar görülebilir. Burada yapılan ufak yanlışlar, geleceğimiz açısından çok büyük sıkıntıları karşımıza getirecek. Bunu özellikle eğitim ve dini konularda çok önemsiyorum.

 

Kuzey Ay düğümü de Başak’a geçti değil mi? Bu ne anlama geliyor?

Kuzey ve güney Ay düğümleri 1 buçuk yılda bir burç değiştirir ve Dünya’yla Ay’ın yakınlığına göre tüm tutulmaları tetikler. Yaklaşık 1 buçuk yıldır tutulmalar Koç-Terazi hattındaydı, o yüzden ilişkilerimiz mahvoldu. Şimdi bu etki Başak-Balık hattına kayıyor. Ayrıntıların daha fazla öne çıktığı ve hayallerimizi çalışarak, üreterek gerçekleştirmeye çalıştığımız bir dönem olduğunu gösteriyor bu. Güney Ay düğümü Balık’la birlikte ve hislerimizi, dini konuları toplumun hizmetine sunmak önem kazanacak. Yani kendimizi hayatın akışına bırakmak ya da bırakmamak arasında gidip geleceğiz.

 

Bırakmalı mıyız?

Her şey denge. Dünyevi bir hayatta yaşıyoruz, çok fazla maneviyata sarmak da olumsuz bir şey. O zaman manevi tarafın çok kuvvetli olur ama gerçek hayatta zorlanırsın çünkü işini yapmak, para kazanmak durumundasın. Önlemlerimizi alarak akışta kalmalıyız. Yani sadece dua ederek arabanın kapısını açık bırakıyorsan ve “Allah’ım arabamı koru” diyorsan bundan bir şey çıkmaz. Önce arabanın kapısını kilitleyeceksin.

 

Aslan-Kova ekseninde ilk tutulma

 

Gelelim tutulmalara.

Normalde senede 2 Güneş, 2 Ay tutulması yaşanır ama bazı senelerde 5 ya da 6 tutulma olabiliyor. 2011’de de tutulma vardı mesela ve birçok konuda çok zorlanmıştık. Bu sene de 5 tutulma devrede. İlk tutulma 9 Mart’ta Balık burcunda gerçekleşiyor. Tutulmanın gerçekleştiği burç, haritanızın hangi evine düşüyorsa, etkilerini o alanda yaşarsınız. Balık burcundaki tutulmalar hayatın kontrolünü biraz bırakmakla, akışta kalmakla ilgili olduğu için biraz böyle davranmakta fayda var. Suyla ilgili konular, seller, deniz kazaları gündemi meşgul edebilir. Mart ayı biraz tehlikeli aylardan biri. Özellikle 23 Mart’taki Ay tutulması Koç-Terazi ekseninin son tutulması.

 

Bir bitmedi şu Koç-Terazi tutulmaları!

Evet, biraz uzun sürdü. 2 yıl boyunca devamlı testlere tabi olduk ama bu son tutulma. Terazi burcunda gerçekleşecek ve ilişkilerimizde başlattığımız girişimlerin karşılığını nasıl alacağımızı göreceğiz. Fakat bu tutulmada en çok dengeye özen göstermeliyiz çünkü gökyüzünde çok sert etkiler var. Jüpiter Satürn karesi global krizleri tetikleyebilir. O dönemde herkes ayağını yorganına göre uzatmalı. Yaz dönemleri bizi zorlayabilir.

 

Sonuncu tutulma hangi burçta?

Balık-Başak’tan Aslan-Kova’ya kayacak. Bunun ilk Ay tutulmasını da 18 Ağustos’ta Kova-Aslan ekseninde yaşayacağız. İlk adımı Aslan ve Kova’lar hissetmeye başlayacak. Örneğin ilişkilerinde şimdiye kadar bir şey başlamadıysa o zaman başlar. Ya da başladı ama bir şeyler yolunda gitmiyorsa, biter.

 

Tutulmalar sadece ilişkileri mi etkiler?

Hayır, o burcun doğası da işin içine girer ama dolunaylar genelde ilişkilerle alakalıdır.

 

Bazı dolunay ve yeniayların neden daha çarpıcı etkileri oluyor?

Süper dolunaylar ve yeniaylar önemli. Ay Dünya’ya ne kadar yakın olursa o kadar etkili oluyor. Bunun dışında bazı tutulmalar, yeniay ve dolunaylar çok sert gezegen etkileşimleriyle devreye giriyor. İşte o zamanlarda şoke edici şeyler oluyor, normalde fark etmeyeceğiniz bir şeyi fark ediyorsunuz.

 

Bu yıl var mı öyle tarihler?

23 Mart’ta bir Ay tutulması var ki, düşününce bile tüylerim diken diken oluyor. Jüpiter-Satürn karesi var çünkü; bu ikili ne zaman karşı karşıya gelse dünyada büyük krizler olmuş. Mesela 1929’daki büyük kriz yine aynı etkiyle meydana gelmiş. Depremler, seller, uçak kazaları olmuş. Tutulma etkisi 3-4 gün sürüyor ama 6 aya kadar yayılabiliyor. ‘Oğlaklar 29 yıllık döngüyü kapatıyor’

 

Bu sene kime aşk var?

Boğa ve yükselen Boğa’lara. Balık’lar için evlilik yılı. Yılın ikinci yarısı ise İkizler’in aşk hayatı daha fazla ön planda.

 

Kimlere para var?

Aslan ve Kovalara. Jüpiter para alanında destekliyor onları. Boğalar borç altına girebilir.

 

Kimler daha temkinli, dikkatli olsun?

30 Kasım-10 Aralık arası doğan Yay’lar dikkat etsin. Satürn onlara çok önemli dersler vermeye geliyor. Yay da sorumluluktan kaçan bir burç. Burada Oğlak olsaydı eğer Satürn’ün verdiği dersler vız gelirdi çünkü sorumluluğu sever Oğlak burcu. Ama Yay alıp başını gitmeye meyilli. Belki ilk defa hayatı o kadar da keyifli algılayamayacak. Sağlıklarına dikkat etsinler. Oğlaklar da aynı şekilde.

 

O neden?

Oğlaklar 29 yıllık bir döngüyü kapatıyorlar. Büyük temizlik zamanı çünkü Satürn 12. evlerinde. Hayatlarından çıkması gereken kişi ve olaylar varsa bu temizliği yapmalılar, yapmazlarsa hayat onlar için yapacak.

 

201'da burçları neler bekliyor?

 

Röportaj: Gizem Sevinç Selvi

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön