Sanatçıların Soma ziyareti

Manisa’nın Soma İlçesi’nde yaşanan maden faciasından sonra birçok sanatçı belediye mezarlığında oluşturulan şehitliği ziyaret ederek madencilerin yakınlarına destek oldu.

Sanatçıların Soma ziyareti

 Manisa’nın Soma İlçesi’nde geçtiğimiz hafta tüm Türkiye’yi yasa boğan maden faciasının ardından sanatçılar da destek olmak için ilçeye akın etti. Aralarında Edip Akbayram, Yavuz Bingöl, Halil Sezai, Pelin Batu, Onur Akın, İzzet Solakoğlu, Mehmet Gümüş, Yolcu Bilginç, Öykü Gürman, Gonca Vuslateri gibi isimlerin de yer aldığı sanatçılar mezarlığa gelerek madencilerin kabirlerinin üzerine karanfil bıraktı.

 

 

‘Ülkeme yakışmıyor’

Sanatçılar adına bir açıklama yapan Edip Akbayram, “Ulusumuzun, hepimizin başı sağ olsun diyorum. Acıyı ancak yaşayan, çeken bilir. Kelimeler ifadeye yetmez. Yaşamını yitiren emekçi insanların acılarını paylaşmak adına yakınlarına taziyelerimizi bildirmek için sanatçı arkadaşlarımızla geldik. İçimiz, yüreğimiz kan ağlıyor. Benim ülkeme bu ölümler, bu acılar yakışmıyor.

 

Türkiye bu acıları hak etmiyor. 1 haftadır uzmanları dinliyoruz, büyük bir tedbirsizliğin, ihmalin olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. Dünyanın her yerinde insanların elinde olmadan kazalar olabiliyor. Bir an evvel bu olayı ulusa yaşatanların hukuka, adalete ve Türk halkına hesap vermelerini istiyoruz. Bizler de sanatçılar olarak bu olayın peşini bırakmayacağız” dedi.

 

Genç oyuncu Gonca Vuslateri, maden şehitlerinin yakınlarına sarılarak teselli etmeye çalıştı.

 

‘Modern kölelik’

Sanatçı dostlarıyla birlikte köyleri dolaştıklarını ve maden şehitliği öncesi Bayat’a gittiklerini anlatan Pelin Batu ise, “İnsan hayatı Türkiye’de bu kadar ucuz olmamalı. Kâr uğruna, kapitalizm uğruna burada insanlar öldü. İşin kötüsü bundan sonra da bunun değişeceğine dair bir umut yok. 2 ay, 5 ay sonra Soma unutulacak ve yine maden kazası olacak insanlar ölecek, yine topluca ağlayıp ‘vah vah’ deyip kadere bağlayacağız. Bunun kaderle ilgisi yok. Bu tamamen insanlık sömürüsü ve bu modern kölelik” diye konuştu.

 

Sanatçılar vatandaşlarla konuştuktan sonra mezarlıktan ayrıldı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön