Justinianus köprüsü UNESCO geçici listesinde

Sakarya’nın en eski tarihi eserlerinden biri olan ve 1500 yıldır ayakta duran tarihi Justinianus Köprüsü UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmeyi başardı.

Justinianus köprüsü UNESCO geçici listesinde

Sakarya’nın en eski tarihi eserlerinden, Ayasofya ile aynı yaştaki Justinianus Köprüsü, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmeyi başardı. Türkiye’den yalnızca 78 eserin bulunduğu listede, 1500 yıldır ayakta duran tarihi Justinianus Köprüsü de yer aldı.

 

SEYYAHLAR İÇİN UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'... HIDIRELLEZ UNESCO LİSTESİNDE Hıdırellez de UNESCO İnsanlığın ...

 

Köprünün UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilebilmesi için uzun soluklu bir çalışma ortaya koyduklarını belirten Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, aralık ayında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan restorasyon çalışmalarının belediyenin girişimleri sonucunda gerçekleştiğini ifade etti.

 

 

‘Hedefe bir adım daha yaklaştık’

Başkan Alemdar, “1500 yıllık tarihi yolculuğun hikâyesini belgesel haline getirerek, buradaki manevi değeri evrensel bir dilde anlatmaya da çalıştık. Birçok tarihi olaya şahitlik eden Justinianus Köprüsü’nü tekrar insanlığa kazandırarak, gelecek nesillerimize aktarmak istiyoruz. Bunun aşamalarından biri olan geçici listeye girmekle de hedefimize bir adım daha yaklaşmış bulunmaktayız. İnşallah ülkemiz adına güzel bir başarıya imza atacağız” diye konuştu.

 

 

Unesco 2017 Dünya mirası listesi adayları
+19
Afrodisias veya Afrodisyas, Tanrıça Afrodit'e adanmış birçok eski çağ kentinin ortak adı. Afrodisyas adlı kentlerin en ünlüsü, Anadolu'nun güneybatısında, eski Karia bölgesinde, günümüzde Aydın'ın Karacasu ilçesine bağlı Geyre mahallesinin bulunduğu yerdeydi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön