Anadolu’nun lezzetleri yok olmasın

Anadolu’nun yok olma tehlikesi altındaki eşsiz ürünleri tanıtıldı.

Anadolu’nun lezzetleri yok olmasın!

Mutfak Dostları Derneği ve Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, Bilgi Üniversitesi'nde bir etkinlik düzenledi. ESSEDRA Projesi kapsamında Nuh’un Ambarı listesine dahil edilen "Anadolu’nun eşsiz lezzetleri"nin katılımcılara sunulduğu etkinliği HTHayat da izledi. Önce birkaç kısa bilgi, sonra eşsiz lezzetlere kısa bir tur yapalım. 

 

ESSEDRA Projesi nedir?

ESSEDRA Projesi, Avrupa Birliği’nden destek alan ve Balkanlar’daki gıda kültürü korumak amacıyla bölgedeki gıda mirasını araştıran ve bu ürünlerin hak ettiği değeri görmesi amacıyla çalışmalar yapılılan bir proje. Proje Slow Food organizasyonu tarafından gerçekleştiriliyor.

 

Slow Food nedir?

Slow Food, Türkçe ismiyle 'Yavaş Yemek', hızlı, ayaküstü yemek yeme alışkanlığı olan fast food’a karşı başlatılmış bir hareket. Yaptıkları çalışmalarda iyi yiyeceğe ve iyi beslenmeye dikkat çekilmesini planlıyor.

 

Nuh’un Ambarı

Nuh’un Ambarı, dünya genelinde kültürlere, tarihe ve geleneklere ait, yok olma riski altındaki küçük ölçekli ve kaliteli gıda ürünlerini araştırıyor. Bu ürünler; meyveler, sebzeler, hayvan ırkları, peynirler, tatlılar, kurutulmuş etler ve benzerlerini içeren olağanüstü bir miras...

 

FOTO GALERİ - Anadolu'nun eşsiz lezzetleri...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön