Andy Warhol sergisi Pera’da

Pera Müzesi, Amerikan pop kültürünün ikonik isimlerinden ünlü sanatçı Andy Warhol’u ağırlıyor. 20 Temmuz’a kadar sürecek sergide sanatçının 87 yapıtı yer alıyor´.

Andy Warhol sergisi Pera’da

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde açılan “Andy Warhol: Herkes için Pop Sanat” sergisinde, Slovak asıllı Amerikalı sanatçının, Slovakya Modra’daki Zoya Müzesi koleksiyonundan derlenen 87 yapıtı arasında daha önce Türkiye’de sergilenmeyen serigrafi dizileri ve desenleri de yer alıyor.

 

20. yüzyılda dünyanın sanata bakışını değiştiren, Amerikan kültürüne yeni bir boyut getiren ve döneme damgasını vuran sanatçılardan biri olan Andy Warhol’un (1928-1987) sergilenen eserleri arasında “Campbell’s Çorbası”, “Kovboylar ve Kızılderililer”, “Tehlikedeki Türler”, “Çiçekler” dizilerinin yanı sıra Mick Jagger ve Lenin gibi ünlü isimlerin portreleri de var. Fikirlerin, insanlar ve olayların metalaştırıldığı maddi bir dünyada Warhol, çoğaltma ve yeniden üretme teknikleri ile her şeyi nesne statüsüne indirgeyerek içerik ve formu önemsizleştirdi. Popüler kültürün Amerika’da yaratılmış en iyi şey olduğuna inanan; herkesin 15 dakikalığına ünlü olabileceğini söyleyen Andy Warhol popüler kültürü yüksek kültürün konusu haline getirdi. Bir grafiker olarak başladığı kariyerini 20. yüzyıl sanatının ikonik isimlerinden biri olarak tamamladı. Sergi için Türkiye’de bulunan yeğeni James Warhola, amcası hakkında yarın saat 18.00’de Pera Müzesi Oditoryumu’nda bir konferans verecek. Pera Müzesi’nde Stephen Chambers’ın “Stephen Chambers: Büyük Ülke ve Diğer Hikâyeler” başlıklı sergisi de izlenebilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön