İntihar Notlarım kitabı önyargıları sorguluyor

İntihar Notlarım kitabında bir gencin terapi sürecini karakterin kendi anlatımından okuyoruz.

"İntihar Notlarım" önyargıları sorguluyor

“İntihar bir soru mudur, yoksa bir yanıt mı?”

 

Kitabın arka kapağındaki bu soru İntihar Notlarım kitabının aradığı cevap olmuş. Kitapta 15 yaşındaki bir gencin intihar girişimi sonrası 45 günlük terapi sürecini karakterin kendi anlatımından okuyoruz.

 

Michael Thomas Ford, İntihar Notlarım kitabında oldukça zeki ve alaycı bir karakter yaratmış. Kitapta Jeff isimli karakter, terapi seansları süresince kendini keşfediyor ve ailesinden başlayarak insanların birbirlerinin tercihlerini yadırgaması üzerine hayatı sorguluyor. Jeff zeki ve mizahi yönü kuvvetli bir karakter, kendisi hakkında sorulan soruları alaycı bir dille cevaplıyor. Kendini mizahi bir dille savunuyor olması bir çok komik diyaloğa sebep olmuş. Bu durum aynı zamanda okuyucuyu intihar olayının dramatik etkisinden de uzaklaştırıyor.

 

İntihar Notlarım kitabı edebi açıdan beklentilerinizi karşılayamayabilir. Ancak karakterin terapi sürecinin gün gün anlatılması hikayeyi kısa parçalara bölmüş ve bu sayede okumayı kolaylaştırmış. Özellikle yolculuk sırasında veya kısa molalarda okuyabileceğiniz kısmen sürükleyici bir kitap olmuş. Kitap için her ne kadar gençlere yönelik yazıldığı söylense de ben ebeveynlerin kendileri için çok daha önemli çıkarımlar yapacağını düşündüm.

 

Kitabın arka kapağından: “İdam mahkûmlarını, daha sonra öldürebilmek için ölümü bekledikleri sırada canlı tutuyorlar. Mahkûmları, zamanı geldiğinde yargılayabilmek için intihar etmesinler diye gözetim altında tutuyorlar. Hiç anlamlı değil. Birini ölüme mahkûm etmek doğal ama insanların bunu kendilerinin yapması değil, öyle mi? Size ne düşündüğümü söyleyeyim: Kendinizi öldürmeye çalıştığınızda insanlar sinirleniyorlar; çünkü bu, onların sizin hayatınızı birazcık bile kontrol edebilmesini engelliyor.”

 

İntihar Notlarım

Yazar: Michael Thomas Ford

Çevirmen: Nazlı Tancı

Yayın Evi: ON8 Kitap

 

Yazı: Tufan Tunç

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön