Zeki Demirkubuz’dan jüri üyelerine hakaret “twit”i!

19. Adana Altın Koza Film Festivali’ne “Yeraltı” filmiyle katılan yönetmen Zeki Demirkubuz, Twitter hesabı üzerinden jüri üyelerine "Gerzek" dedi ve bundan sonra yurtiçi film festivallerine katılmayacağını açıkladı.

Zeki Demirkubuz’dan jüri üyelerine hakaret “twit”i!

Türk Sineması’nın bol ödüllü ve tecrübeli yönetmenlerinden Zeki Demirkubuz, “Yeraltı” adlı filmiyle yarıştığı 19. Altın Koza Film Festivali’nin ardından yerli festivallerde görev yapan jüri üyelerine “Gerzek” dedi.

 

“Yeraltı”, festivalde Engin Günaydın ile En İyi Erkek Oyuncu ve Nihal Yalçın ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı. “Yeraltı”nın en iyi film, yönetmen ve senaryo dallarında ödül kazanamamasının ardından, bazı eleştirmenler Zeki Demirkubuz’a haksızlık yapıldığını açıkladılar. Zeki Demirkubuz ise Twitter hesabından attığı bir “twit”te, yurtiçi festivallerdeki jürilere gerzek suçlamasını getirdi ve bir daha bu festivallere katılmayacağını açıkladı. Zeki Demirkubuz Twitter hesabına “Bu filmleri kendileri jürilik yapsın diye çektiğimi zanneden gerzeklerden çok sıkıldım artık. Bundan sonra Türk festivallerinde yarışmak yok” dedi.

 

“Yeraltı”nın da katıldığı 19. Altın Koza Film Festivali jürisi, yönetmen Ferzan Özpetek başkanlığında Nejat İşler, Nurgül Yeşilçay, Zeynep Özbatur Atakan, Eyüp Boz, Hasan Saltık ve Hülya Uğur Tanrıöver’den oluşuyordu. “Yeraltı” geçtiğimiz İstanbul Film Festivali’nde en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi kurgu, en iyi görüntü dışında Radikal Gazetesi Halk Ödülü’nü de kazanmış, Hindistan 12. Osain’s Cinefan Film Festivali’nde ise en iyi film seçilmişti.

 

Mehmet Açar:

“Gerzek çok ağır olmuş ama bana kalırsa ‘Yeraltı’na ödül verilmemesi haksızlık ve çileden çıkaran bir durumdu. Jürinin ‘Yeraltı’nı biraz da mecburen verdikleri iki oyunculuk ödülü dışında görmemesi benim gibi çoğu kişinin kafasını karıştırdı, çeşitli yorumların yapılmasına neden oldu. Bütün bunların nedeni Adana’da bu yıl öyle çok iyi filmlerin yarışmamasıydı. “Yeraltı”nı gösterime girdiğinde ben de eleştirmiş ve çok iyi bulmadığımı yazmıştım. Ama anlatımı, yarattığı atmosferi, öyküsü ve meselesinin derinliğiyle yarışmaya katılan 14 film arasında en iyisiydi. Beğenirsiniz beğenmezsiniz ama ‘Yeraltı’nda yarışmadaki çoğu filmin kuramadığı görsel bir dünya, sağlam bir yönetmenlik vardı. Açıklamanın sertliği nedeniyle belki şimdi herkes jürinin tarafını tutacak, ama böyle tartışmalı jüri kararlarıyla, ulusal yarışmaların Demirkubuz gibi önemli yönetmenleri kaybetmesi de iyi bir şey değil. İlle de genç ve yeni yönetmen olsun diyen jüriler yüzünden Çağan Irmak, Yavuz Turgul gibi sessiz sedasız festivallerden çekilen yönetmenleri unutmayalım. Jüriler kendini kanıtlamış, olgunluk çağındaki yönetmenleri küstürmeye devam ediyor. Olaya biraz da buradan bakmak ve öfkesini anlamak lazım.”

 

Haber: Mehmet Çalışkan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön