Sarayda 2800 yıllık bilinmeyen bir dile rastlandı!

Ortadoğu'da eski bir saray harebesinde bilinmeyen bir dile rastlandı!

2800 yıllık bilinmeyen bir dile rastlandı!

Arkeologlar hakkında bir bilgi olmayan 2800 senelik eski bir dile ait kalıntılar buldu. Buldukları kalıntılar Mezopotamya yani şimdiki Irak'ta ilk barbarların kültürel ve etnik yaşantılarını anlayabilmek açısından önemli.

Cambridge Üniversitesi arkeologları tarafından bulunan kalıntılardaki dilin, şimdiye dek bilinmediğini ve muhtemelen Zagros dağlarında yaşamış olan Batı İranlılar tarafından konuşulduğu tahmin ediliyor.

Bulunan tabletlerde 60 kadın isminin yer aldığı, bu kadınların savaş suçlusu oldukları ve Asurlular tarafından bir nüfus transferi programına dahil oldukları tahmin ediliyor.

Cambridge Üniversitesi arkeologlarından Dr. John MacGinnis'in yaptığı açıklamada, buldukları isimlerden 45'inin daha önceki hiçbir Ortadoğu medeniyetinde rastlanmadığını söylüyor.

Bulunan isimlerin diğerleri ise Ushimanay, Alagahnia, Irsakinna ve Bisoonoomay dillerinin örneklerini barındırığı söyleniyor.

Arkeologlar ve dil bilimciler bundan sonra buldukları esrarengiz isimlerin harf dizilimi ve harf sıklığını araştırarak hangi dile ait olduğunu saptamaya çalışacak.

45 kadının Kuzey Zagros Dağlarından olduğu tahmin ediliyor çünkü o bölge Asurluların askeri olarak aktif oldukları tek bölgeydi.

Tahminlere göre kadınlar zorunlu olarak İsa'dan Önce 8.yy'da evleri olan Zagros'tan Tushan'a çalışmak üzere gönderiliyordu.


Kaynak: David Keys / Independent

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön