"Şeriat şehri"nde yaşam

ABD'nin ilk müslüman şehri kimilerini tedirgin ederken kimilerine umut veriyor.

"Şeriat şehri"nde yaşam

ABD'deki Hamtramck şehrini ülkenin bütün diğer şehirlerden ayıran bir özellik var: Burası, ABD'deki ilk ve tek "müslüman şehri". 2013 yılından beri bu sıfatı taşıyan şehri, artık çoğunluğun müslümanların oluşturduğu bir konsey yönetiyor.

 

Temelleri Polonya göçmenleri tarafından atılmış şehir 100 yıldan uzun süredir tüm dünyadan göçmen kabul etmiş ve oldukça karma bir nüfusa sahip. Şehirde 30'dan fazla dil konuşuluyor. Hamtramck nüfusu, nesiller önce Arnavutluk, Bosna Hersek, Ukrayna, Ermenistan, Lübnan, Yemen, Bengal'den gelen sayısız göçmenden oluşan bir mozaik. Buna karşın şehirdeki müslüman nüfusun son yıllarda artış göstermesi yerel halkta islamofobik gerginliklere neden olmaya başlamış. ABD'denin aşırı sağcı basınında buraya "Şeriat Şehri" adını takanlar, hatta şehri müslüman teröristlerin işgal ettiğini iddia edenler olmuş.


 

Şehirde yaşayanlarsa bu iddia ve görüşlere gülüp geçiyorlar. Bu tür yaklaşımlar ve ABD Başkanı Donald Trump'ın söylemleri, müslüman halkta siyasete atılma ve haklarını, kültürlerini savunma konusunda aktif görev almak için motive etmiş. Hatta bu siyasi temsilciler arasından iki kadının, ABD kongresine giren ilk müslüman kadınlar olma şansları yüksek.

 

Derleyen: Doğa Doğu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön