Sözle taciz artık Fransa’da suç

Fransa’da “laf atmaya” karşı ciddi yaptırımlar devreye giriyor.

Sözle taciz artık Fransa’da suç

24 Temmuz 2018 günü Fransa’yı ayağa kaldıran bir video sosyal medyaya düşmüştü. Videoda, yolda yürüyen 22 yaşındaki bir kıza laf atan, kızdan cevap alınca da ona vuran bir adamın görüntüsü vardı. Olayın gerçekleştiği yerdeki cafe çalışanları adama müdahale ettiyse de adam yürüyüp gitmişti.

 

Söz konusu videoyu sadece YouTube’ta 5.7 milyondan fazla kişi izledi. Sosyal medya ve radyoda büyük tepki alan olayı takiben Fransız yasa koyucular sokaklarda ve toplu taşıma araçlarında laf atma gibi cinsiyet odaklı rahatsızlık verici eylemleri yasaklayan bir kanun kabul etti. Yasaya göre bu tür bir tacizde bulunarak suç işleyen kişi, 90 Euro-750 Euro (yaklaşık 530 TL-4.400 TL) arası para cezasına çarptırılacak.

 

Yasa ayrıca:

 • 15 yaş altındaki bireyleri de “savunmasızlığın istismarı” yaklaşımıyla koruma altına alıyor. Buna göre bir yetişkin ve 15 veya altı yaştaki bir birey arasındaki arasındaki cinsel ilişki, gencin rıza göstermediği sonucuna varılırsa tecavüz sayılabilecek.

 

 • Reşit olmayan tecavüz kurbanlarına şikayette bulunabilmeleri için ekstra 10 yıllık bir süre tanıyan yasa,  18 yaşına gelen kurban için bu süreyi 30 yaşa çıkarıyor.

 

 • Rıza olmaksızın kişilerin giysilerinin altlarının görüntülerini alanlara büyük para ve hapis cezaları veriyor.Fransa’daki #MeToo hareketi halen sürmekte.

 

Geçtiğimiz aylar içinde İspanya ve Tunus’ta da kampanyalar ve sosyal medyadaki büyük tepkiler sonuç vermiş, kadına karşı şiddet ve tecavüz suçlarına yönelik büyük yasal değişiklikler düzenlenmişti.

 

TUNUS’TA KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI BÜYÜK ADIMLAR Bir yıl önce Tunus’ta kadınları ... İSPANYA’DAN “EVET, 'EVET' DEMEKTİR” YASASI  İspanya hükümeti tecavüz davala...

 

 

Derleyen: Doğa Doğu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön