Daha anlamlı bir hayat için şaşırtıcı bir öneri

Eğer yaşadığınız şehri 30 gün içinde terk etmeniz size söylense ne yapardınız?

Yaşadığınız şehri terk etmeniz söylense...

Size bir soru: Eğer yaşadığınız şehri 30 gün içinde terk etmeniz size söylense ne yapardınız?

 

Bu sorunun sorulma amacı, yalnızca 30 günlük bir süreyi şimdi yaşadığınız yerde geçirmek ve sonra da gitmek zorunda kalsanız neleri öncelikli olarak yaparsınızı bulmaktı. Zamanı kiminle harcarsınız? Ne yaparsınız? Bu sorunun sorulduğu ve cevabının arandığı bir araştırmanın sonunda, bir aylık bir sürenin nihayetinde kişilerin mutluluk artışında önemli bir artış olduğu gözleniyor. Peki, bu nasıl oluyor?

 

Burada ilginç olan, bu kişilerin özerklik, yetkinlik gibi temel psikolojik ihtiyaçlarını giderme zorunluluğu üzere, bu geçen zamanı bu ihtiyaçlara yoğunlaştırmak için kullanmış olmaları. Zamanın az olması demek insanların önceliklerinin belirlenmesinde, daha keyifli ve onlara daha iyi hissettirecek durumların öne çıkması anlamına geliyor olabilirdi. Kendileri için daha anlamlı olan insanlarla sosyalleşmek, onlarla zaman geçirmek gibi aktiviteler, öncelikli hale gelivermişti.

 

Peki, bu araştırma nasıl gerçekleri ortaya koyabilir? Aslında cevap çok basit. Size bu soru sorulduğunda aslında öncelikli olarak yapmak istedikleriniz soruluyor. Size sorulan asıl şey, evinizi satmak, bavulları toplamak gibi sıkıcı işler değil. Daha ziyade, en çok zaman geçirmek istediğiniz insan, en çok ziyaret etmek istediğiniz müze, içinde yemek yemek istediğiniz o restoran. Geçmişte bunları neden yapmadığınızı sorgulatmak ise asıl mesele, kim bilir, belki çok yoğundunuz. Belki motive olmuyordunuz hiç. Belki de günlük hayatın karmaşası içinde, bunları hiç görmek istemediniz.

 

Bir şeyler gerçekten sona geldiğinde, bizi duygusal olarak tatmin eden ve anlamı olan şeyleri öncelikli hale getiriyoruz. Böylelikle şunu anlayabiliriz ki aslında gündelik hayatımızda duygusal olarak kendimizi tatmin etmek yerine, ancak zamanımızın kısıtlı olduğunu bildiğimizde kendimizi gerçekten mutlu etmek için uğraşıyoruz. Belki de şunu bilmiyoruz, zamanımız aslında hep, her zaman kısıtlı. 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  16 Nisan 2019 Salı 14:16

  Cesaretten bahsetmediniz

  Cevapla

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön