Neden parklara ihtiyacımız var?

‘Yeşil alan’ denildiği zaman aklınıza şehrin kilometrelerce uzağında bulunan doğal alanlar gelmesin.

Neden parklara ihtiyacımız var?

Doğayla iç içe olmak, size sadece güzel bir manzaranın ortasındaymışsınız gibi görünebilir. Ancak yeşil alanda bulunmak, bünyeniz için bundan çok daha fazlasını ifade ediyor.

 

‘Yeşil alan’ denildiği zaman aklınıza şehrin kilometrelerce uzağındaki doğal alanlar gelmesin. Yeşil alan, şehir içindeki parklar, bir patika ya da bir çimenlik de olabilir. 

 

Orman ya da parkta bulunduğunuz bir zamanı hatırlayın. Bu süre boyunca hem bedeniniz hem de ruhunuz tüm kötü etkilerden arınıp sağlığına kavuşuyor... Parklara ve ormanlara temiz havanın haricinde birçok sebepten ihtiyacımız var! 

 

 

Doğanın ve yeşilin üzerimizde nasıl etkileri var?


Yapılan bir araştırmaya göre kentsel yeşil alanlar fiziksel aktiviteyi çoğaltıcı, psikolojik iyiliği artırıcı ve halk sağlığını geliştirici etkiye sahip. Araştırmacılar, kentsel yeşil alanların azalmasının, kentlilerin yaşam kalitesine doğrudan etki edeceğini ortaya koyuyor.Doğadan uzak olmak sağlığı etkiliyor mu?


Doğayla olan bağınızın bir şekilde kesilmesi, bedensel ve ruhsal sağlığınızı doğrudan etkiliyor. Bir topluluğun yaşadığı yerdeki ağaç sayısının azalması, onların kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini artırıyor.

 


İnsanlar için “daha sağlıklı” olan parklar var mı?


Evinizden ne kadar uzak olduğundan tutun da sık gittiğiniz yeşil alanın ne büyüklükte olduğu, yürüme yolunun uzunluğu ve bu sayede yapacağınız egzersizin kalitesi, sizin için o parkı sağlıklı kılacak etmenler arasında.

 

Doğanın inanılmaz gücü
+24
Yüzünü doğaya çevir. Yararlarından faydalanmak için doğada ne kadar zaman geçirmem gerek?


Şehirde yürümekle kıyaslandığında yeşil alanda 50 dakika yürümek bile anksiyeteyi ve negatif hisleri azaltıp pozitif düşünceleri harekete geçirici etkilere sahip. Üstelik bu sırada hafızanız da gelişiyor.

 

 

 


Daha fazla insanın bu faydalardan yararlanmasını nasıl sağlayabiliriz?


Yeşil alanların insanlar üzerindeki olumlu etkileri bu kadar açıkken bizlerin yapması gereken daha fazla park ve yeşil alan talep etmek, buraların insanlar için erişilebilir olmasını sağlamak. Elbette bunun için önce doğanın ne denli önemli olduğunu anlatmak belki de bu konuyu eğitim bir parçası haline getirmek gerekiyor.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön