Venezuela'da saç satan kadınlar...

Venezuelalı kadınlar temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için saçlarını satıyor.

Venezuela'da kadınlar saçlarını satıyor

Venezuela'da her gün 200 kadın, ek saç yapan insanlara saçlarını satmak için iki şehri birbirine bağlayan bir köprü üstünde gidip geliyorlar. Venezuela sınırlarını geçerek Kolombiya sınırındaki bu şehre ulaşmaya çalışan kadınlar bunu sadece, yiyecek, bebek bezi veya ilaç gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamak için yapıyorlar.

 

Son haftalarda ortaya çıkan bu trend, pahalı tıbbi tedavilerden yoksun kalan ve öğünlerini azaltan milyonlarca insanın sahip olduğu, petrol zengini ülkenin kıtlıklar arasında derinleşen kriz ve enflasyonla boğuşmasının bir başka göstergesidir.

 

Saç satın alıyoruz!

 

Komisyoncu olarak bilinen düzinelerce insan, bu iki şehri bağlayan köprü üstünde “Saç satın alıyoruz!” diye bağırıyor. Günde yaklaşık 200 kadın, onlar için geçici çözüm üreten 7 stanttan birine teklif sunuyor sonrasında ise saçları Batı Kolombiya’daki Cali şehrinde satılıyor.

 

45 yaşındaki sokak satıcısı Celina Gonzales, orta uzunluktaki kahverengi saçını yaklaşık 20 dolara satmak için kuyrukta bekliyor. Bu para ise, aylık asgari ücrete ve eve dönüşteki yemek fişine denk geliyor. Ailesine saçını sattığını söylemeyen Gonzales, “Eklem iltihabım için ilaç almam lazım, bu para yeterli değil ama en azından ağrı kesiciyi alabilirim” diyor.

 

Venezuela hükümeti kriz hakkındaki suçlamayı, ekonomik savaş açan iş adamlarının üstüne atıyor. 3 yıldır ekonomik kriz yaşandığı için Venezuelalılar, yiyecek yardımı almak için uzun kuyruklarda beklemelerine rağmen evlerine eli boş dönmeye devam ediyorlar. Bu yardımı alamadıkları gibi bir torba pirinç bazen aylık gelirlerinin 10 katına mal olabiliyor.

 

Çoğu, çöpe atılan nişasta ve arpayla beslenmek zorunda kalıyor. Son aylarda yüzlerce insan Kolombiya'ya sürükleniyor.

 

Sınırdaki şehirlerde, saç işi yüksek bir çıkış yapıyor

 

31 yaşındaki Jenifer Nino, “Saçımı birkaç yerden kestirebilirim ya da bir atkuyruğu yapıp hepsini kesebilirim” diyor. Nino, “Kadınların çoğu küçük çocuklarla geliyor ve saçlarını kestirdikten sonra gidip onlara yiyecek alıyor” diye ekliyor. Bazı kadınlar saç kesimlerinin çok kötü olduğundan şikâyet ediyor ve verdiklerini bu karardan pişman oluyorlar.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön