Slime sağlığa zararlı mı?

Tutkal, boraks ve gıda boyası ile evde hazırlanabilen eğlencelik hamur (slime) yapımı büyük ilgi görüyor. Herkes, slime videosu çekip, youtube'a atıyor. Fakat çocukların sağlığı tehlikede.

Slime sağlığa zararlı mı?

Kızım son zamanlarda kendin yap işlere merak saldı. Youtube'dan çeşitli videolar izliyor ve yapıyor. Geçen ay, aktardan almak istediği bazı şeyler olduğunu söyledi. Keçe, boncuk, yapıştırıcı tamam da bir de bu boraks da ne oluyor, dedim. “Slime yapıcam anne,” dedi. Sonra baktım babasıyla birlikte aldılar ihtiyaçlarını, konunun üzeri kapandı.

 

Geçenlerde kızım heyecanla, anne biliyor musun, herkes annesiyle birlikte slime hazırlıyor, dedi. Nasıl, dedim. Youtube'da anne, herkes slime hazırlama videosu çekiyor, diyerek,  Hoppi TV'yi açtı. Gerçekten de anne-kız malzemelerini hazırlamışlar, slime yapıyorlar. Vakvak TV, Eğlenceli Emre, Oyuncak Kutusu, Oyuncak Avı, Oyuncax, Yepyeni Oyunlar ve daha adını burada sıralayamadığım birçok youtube kanalında slime yapımı anlatılıyor. Kimi anne-kız, kimi baba-kız yapıyorlar. İkizlerini alıp kamera karşısına geçen de var. Ayşe Yıldız gibi kendine bir partner seçen -muhtemelen eşi Kerem Usta birlikte- kamera karşısına geçip slime hazırlayan da. Slime üreten bu şekilde binlerce site var. Youtube'a girip borakslı slime yapım videosu yazdığınızda karşınıza 15.900 link çıkıyor.

 

Antep'te 'acılı slime' yapmışlar

Son bir yıldır çılgınca yayılan slime, 3-4 yaşında çocukların bile yaptığı ve içine girip oynadığı, elinden düşürmediği, ebeveynler tarafından da onaylanan harika bir eğlencelik olarak görünüyor. Çocuklar, gençler, teyzeler, amcalar, herkes yapıyor. Video yorumlarının birinde gördüm, Gaziantep'te acılısı bile yapılmış. Fakat bu durumun çocukların ve bu eğlenceyi icra edenlerin sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkilediğini düşünüyorum.

 

 

Karınca zehiri, haşere kovucu

İnternette şöyle bir gezinin, boraksla ilgili yazılanları okuyun isterseniz... Boraks, çok amaçlı bir temizlik ürünü, haşere kovucu özelliğe sahip. Karınca zehiri. Antiseptik, mikrop öldürücü. Dezenfektan. Kozmetik sanayiinde losyon ve kremlerde kıvam artırıcı olarak kullanılıyor. Düşük konsantrasyonlarda genellikle deri üzerinde kullanımı güvenli kabul ediliyor. Uzun süre kullanıldığında karaciğer kanseri riski çok yüksek. Boraks içeren ürün etiketleri, kullanımdan sonra el ve yüzün mutlaka iyice yıkanmasını öneriyor. Cilt tahrişinden alerjilere, yutulduğunda kusmadan kronik zehirlenmelere varan durumlara neden olabiliyor. Erkeklerin sperm sayısını azaltıcı etki gösterdiğinden ABD'de yasakmış. Paketlenmiş gıdalarda, örneğin hazır erişte, köfte ve havyar gibi ürünlerde, koruyucu madde olarak kullanılabiliyor. Bu nedenle de yine ABD ve Tayland başta olmak üzere bazı ülkelerde yasaklanmış.

 

Doğmamışa zararlı ise doğmuşa da zararlıdır

Boraks içeren bir ürün kullanılıyorsa, çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmesi öneriliyor.  Anne karnındaki çocuğa zarar verebileceğinden hamilelerin boraks içeren kozmetik ürünlerinden kesinlikle uzak durması gerekiyor. Evcil hayvanlardan saklanmasında fayda var. Yenip içilmesi durumunda ise borik asit zehirlenmelerine yol açabiliyor. Tekrar maruz kalınırsa kronik zehirlenmeleri tetikleyebiliyor. Fazla solunduğunda ise akciğer sorunlarına ve hatta ilerleyen dönemlerde akciğer kanserlerine neden olabiliyor.

 

Kısacası; ciddi sağlık problemleri ortaya çıkarabilecek riskler taşıyor. Dermatoloji ve kozmotoloji uzmanı Dr. Kerem Baykal da benim gibi düşünüyor. Üşenmedim, sözünü ettiğim (aşağıda görebileceğiniz) videoları, kendisine gönderip izlettim ve ne düşündüğünü sordum. Bir dermotolog olarak yapılanları doğru buluyor musunuz, dedim; "Kesinlikle doğru değil" dedi ve nedenini şöyle açıkladı:

 

"Bu tip yoğun kimyasal içeren maddeler ciltte tahrişlere, irritan kontakt dermatit ve alerjik kontakt dermatit dediğimiz egzamalara neden olabilirler. Tahriş ve yaralar kronikleşebiliyor. Ayrıca kansorejen etkiler de söz konusu."

 

Bu arada Avrupa Birliği Konseyi'nin, tehlikeli maddelerin sınıflandırılması ve etiketlendirilmesi çalışmaları kapsamında bor madenini zehirli maddeler sınıfına almaya hazırlandığını öğrendim. Konsey kararı onaylarsa bor ürünleri, zehirli madde kabul edilecek ve ancak kuru kafa sembollü etiketlerle satılabilecek, kullanım alanları kısıtlanacakmış.

 

Süt, buzlu çay ya da kola ile de yapılıyor

Neredeyse son 6 aydır yoğun bir şekilde bu faaliyet içinde olan kızıma sordum, "Bu slime, aktarlarda satılan borakssız yapılmıyor mu?" diye. Üzgün bir yüz ifadesiyle "Olmuyor anne" dedi ve bir çırpıda anlatıverdi:

 

"Sıvı sabun ve tuz ile yapılan var, buzluğa koymak gerekiyor, ama olmuyor. Şampuan, arap sabunu, bulaşık deterjanı üçlüsünü katıp buzluğa da koyabilirsin, ama sonra çözülüp sıvılaşıyor. Boraks ve su bazlı şeffaf tutkal konulan her madde ile slime hazırlayabilirsin. Yani her tür içecekten; süt, buzlu çay, kola, kahve. Fakat su bazlı şeffaf tutkalın mutlaka solventsiz olması gerekiyor. Tutkalların üzerinde solventsiz, diye yazıyor. Solventli olunca kokulu ve zararlı oluyor. Bir de 'guar gum slime' var. Puding ve salep gibi gıda malzemeleri içinde katılaştırıcı madde olduğundan su ile karıştırılınca tutkal gibi oluyor. Ama sonra yine boraks katmak gerekiyor. Son olarak zıp zıp oyun jeli var. Bir bardak su içine yarım çay kaşığı boraks, bir bardak da bu jelden koyuyorsun, slime hazır. Bu jeller de internetteki bazı sitelerden satılıyor."

 

Kızımı şaşkınlıkla dinlerken, onu kimyagerliğe ya da eczacılığa yönlendirmem gerektiğini düşündüm.

 

 

Sektör olmuş

Kızım market, deyince; bu işin bir sektöre dönüştüğünü anlıyorum. Zaten bazı videolarda, bazı discount marketlerin adı başlıklara çıkarılmış."... markette tutkal kalmadı" deniyor. Çünkü bidon bidon, kutu kutu tutkal, jöle, şampuan, arap sabunu gibi malzemeler kullanılıyor. İnternet satışlarında 1 kg zıp zıp oyun jeline 20 gram boraks hediye ediliyor. Örneğin video:7'de Bir slime için tanesi 1 liradan 50 kutu tutkal, tanesi 3 liradan 7 tane tıraş köpüğü kullanıyorlar. Videoların altında, ne kadara mâl olduğunu söylemesi konusunda yalvaran çocuk mesajları, altında da "İsraf bu israf, bu tutkallara ihtiyaçları olanlar var", "Ah bu zenginler parasını nereye harcayacağını bilmiyor", "Çocuklar ve ebeveynler birbirine girdi tutkal parası yüzünden" diyenler var. Upuzun yazışmalar dikkat çekiyor. 316 bin kez görüntülenen video 1.500 beğeni almış. Yaklaşık bin yorum yapılmış. En çok da "Abla hepsine kaç lira verdin?" ve "Boraksı nereden aldın?" diye soruyorlar. Borakslı zıp zıp hamurunun kilosu ise 10-15 lira. Videoların altına yapılan yorumlara bakıyorum;

 

"Bu iki saatte su oluyoo" diye şaşıran da var, "Şampuanla olmuyor. Oluyor çözülüyor, yardım lazım arkadaşlaaaar" diye feryat eden de...

 

Çocuklar yapamadıklarında gerçekten üzülüyorlar. Başaramamak hissi sanırım onlara acı veriyor. Sağlıkları için de bu kadar kaygılı olabilseler keşke... Ama onlar henüz çocuk ve her zaman sağlıklı ve mutlu olmayı hak ediyorlar.

 

 

 

Slime çılgınlığı videoları

Bir anne; iki küçük çocuğuyla birlikte yoğurt, mısır nişastasıyla hazırlayıp gıda boyasıyla renklendirdiği slime'ı yiyor, çocuklarına da yediriyor. Ayrıca çok eğlenceli bir uğraş olduğunu, eline yapışmayan bu yumuşak şeye dokunmanın harika olduğunu söylüyor. 16 Kasım'da yayınlanan video, yaklaşık 900 bin kez görüntülenmiş, 2.500 kez beğenilmiş:

 

 

Bir de kim daha büyük slime'ı hazırlayacak yarışı gözleniyor. Şişme yüzme havuzlarının içinde banyoda, antrede ya da evin uygun fayanslı bölmelerinde çekilen videolar dikkat çekiyor. Ayşe Yıldız Teyze; büyük bir plastik varilin içinde hazırlıyor 150 litre slime'ını ve hatta kıyafetleriyle birlikte içine giriyor! Kerem Usta da başından bastırıp dip yaptırıyor!

 

 

Bir de Kerem Usta'nın küçük Umut ve Zehra ile 75 kg slime hazırlama videosu var ki, dillere destan. Çocuklar slime havuzu içinde yüzüyor. 4 Temmuz'da yayınlanan video, yaklaşık 3.5 milyon kez izlenmiş.

 

 

Bir de bunların yabancı versiyonları var. Ahmet Aga ismini verdiği  youtube kanalında Ahmet, küvette slime banyosu yapan bir adamı anlatıyor.

 

 

 

Hayriye Mengüç

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
50
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  02 Haziran 2019 Pazar 15:35

  Çok kötü

  Cevapla
 •  
  25 Nisan 2019 Perşembe 21:49

  Naber

  Cevapla
 •  
  23 Aralık 2018 Pazar 20:17

  Büyük kızım çok istemişti aldık birde 10 aylık bebeğim var her bulduğunu ağzına atıyo pek emin değilim ama küçük bir parçasını ağzına atmış olabilir lütfen yardımcı olun bana bışey olurmu çok kafamama taktım ????

  Cevapla
 •  
  19 Aralık 2019 Perşembe 07:38

  olur tabikide siz hemen bir doktara götürün

 •  
  23 Aralık 2018 Pazar 20:05

  Benim büyük kızım çok istedi aldık küçük bide bebeğim var 10 aylık herşeyi ağzına atıya yanlışlıkla küçük bir parçasını ağzına atmış olabilir lütfen yardımcı olun bana bışey olurmu çok kafamama taktım ya????

  Cevapla
 •  
  24 Mart 2018 Cumartesi 22:23

  Kaç yıldır slimeyle oynuyorum hiç bişe olmuyor hangi siteye baktıysam hepsi slimenin kanser yaptığını söylüyor ama kaç yıldır oynadıgım halde hiç bişey olmadı

  Cevapla
 •  
  28 Nisan 2018 Cumartesi 16:29

  slaymın kanser yaratdığını ben de duymuşdum. buna sebep içerisinde boraksın bulunmasıdır.

 •  
  28 Nisan 2018 Cumartesi 16:33

  en güzeli kırtasiyeden hazır almak. ben fery, tuz karıştırıp hazırlamıştım qarip bir şey alınmıştı. oynamayı tavsiye etmiyorum.

 •  
  20 Mart 2018 Salı 19:36

  sakin olun... slime kanser filan yapmıyor üstelik el becerileri için çok faydalı... gelelim 'zararlara'.. tutkalı kaliteli markalardan alır, boraksı olabildiğince az kullanır ve boyayı da tutkal gibi sağlıklı ve kaliteli markalardan alırsanız ve temastan sonra önce ellerinizi buz gibi suyla sonra sabunla yıkarsanız bir şey olmaz. bir şey bilmeden konuşuyorsunuz ki zararlı diyenlerin daha sağlıksız olduğuna eminim.

  Cevapla
 •  
  16 Mart 2018 Cuma 19:36

  Herkes alayım tarafından kötü yorumlar ediyor ama alaymış belli bir Zaman diliminde zarar vermiyor

  Cevapla
 •  
  15 Şubat 2018 Perşembe 18:04

  ben çok uzun yıl boyunca oynadım egzama falanda olmadı olsaydı şimdi olurdu

  Cevapla
 •  
  20 Ocak 2018 Cumartesi 19:07

  Slaymı kimsenin kılan manasını tercih ediyorum

  Cevapla
 •  
  16 Temmuz 2017 Pazar 18:57

  Laym no

  Cevapla
 •  
  04 Mayıs 2017 Perşembe 14:15

  yazık ama ne kadar cahil bir milletiz. avrupa birliğnde borun tehlikeli maddeler sınıfına alınmasına yönelik girişimler mevcut. bor, zehirli maddeler kapsamına alınırsa bor üretimine ve bor ürünlerinin kullanımına kısıtlamalar gündeme gelecek. azıcık bor ile ilgili bir araştırma yapında bunların içindeki oyunları bir görün.ülkemizdeki bor madeni miktarı dünyanın %72 si ve öyle bir madenki dünya bunu geliştirmemizi istemiyor ve bu şekilde spekülasyonlarla kafanızı karıştırıyor. bir fizikçi olarak sizi araştırmaya davet ediyorum. bor türevlerinin insan sağlığına zararlı olduğu kanıtlanmamıştır

  Cevapla
 •  
  26 Nisan 2017 Çarşamba 01:31

  boraksın zararlarını nereden referans alarak yazdınız? araştırlamalarımda sizin söylediklerinizin hiçbir yazmıyor? çocuğunuza kızdığınız için mi böyle yazdınız:d

  Cevapla
 •  
  15 Mart 2017 Çarşamba 15:39

  Ben slime yapmıştım hatta az önce oynuuyırdum sonra bir anda aklıma zararlarını araştırmak geldi şimdi silmemi atıcam ve bir daha yapmamak üzere

  Cevapla
 •  
  05 Mart 2017 Pazar 19:49

  şey ben bi kere hazır aldım 1 günde çöpe attım ve boraks almadım çünkü küçük yiyenlerim var ya yutarlarsa allah korusun cilt kanseri olabilir yapmayın çokk tehlikeli

  Cevapla
 •  
  05 Mart 2017 Pazar 18:06

  :(

  Cevapla
 •  
  05 Mart 2017 Pazar 15:11

  Bu yazıyı okurken bile slime la oynuyom

  Cevapla
 •  
  13 Mart 2017 Pazartesi 18:42

  o zaman sen çok fikirsizsin :):)

 •  
  16 Mart 2017 Perşembe 20:16

  aynn

 •  
  07 Aralık 2017 Perşembe 18:30

  bende

 •  
  03 Mart 2017 Cuma 18:20

  Benim slimelerle ilgili instagram sayfam var o slimeler benim değil

  Cevapla
 •  
  26 Şubat 2017 Pazar 22:34

  bence çok güzel slime ama mantıksız

  Cevapla
 •  
  26 Şubat 2017 Pazar 22:33

  bence slime güzel bişiy ama çok mantıksız bişiy ama bende çok var tonlarca

  Cevapla
 •  
  26 Şubat 2017 Pazar 10:21

  slime kanser yapıyo bunu eskiden bilmiyordum slime her gün elimden düşmüyordu artık slime elimi sürmeye tiksiniyorum korkuyorum gerçektende o renkli lastikler gibi onuda yasaklamalılar yeni nesiller annelere sesleniyorum almayın.

  Cevapla
 •  
  25 Şubat 2017 Cumartesi 11:19

  benim annem izin veriyo fakat babam bişey bilmedi için izin vermiyor

  Cevapla
 •  
  26 Şubat 2017 Pazar 10:22

  normal bişey izin vermemeleri mal

 •  
  18 Şubat 2017 Cumartesi 17:38

  BENIM ANNEM DE İZIN VERMIYOR

  Cevapla
 •  
  26 Şubat 2017 Pazar 10:23

  iyi yapıyor alma sende halla halla onu alacağına git hikaye kitabı al

 •  
  11 Mart 2017 Cumartesi 10:42

  benimkide boraks alalım dedim almıyor başka neyle yapabilirim

 •  
  14 Şubat 2017 Salı 22:06

  saolun

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2017 Pazartesi 23:23

  peki slaym zararlı slaym boraks ve tutkaldan yapılıyor boraks temizlik mazemesi elimizi yıkadığımız sabunlarda var o zaman onuda yasaklayalım elimizi bol sabunla yıkıyoruz eline bir şey olan varmı allah aşkına resim göndersin

  Cevapla
 •  
  03 Nisan 2017 Pazartesi 09:15

  zararlı cılt kanseri yapıyor

 •  
  13 Şubat 2017 Pazartesi 21:35

  Ben slime çok seviyom gerçekten bunları duyunca vazgeçtim gerçekten çok etkilendim teşekkürler Hayriye abla

  Cevapla
 •  
  12 Şubat 2017 Pazar 16:28

  ben slimeyi çok seviyordum ama bu yazanlardan sonra bir daha yapmayacağım ben bunu birde haberlerde facebookta gördüm sonra daha detaylı öğrenmek istedim ve internete yazdım bunları görünce hayret içinde kaldım oysaki boraksı bulmak için ne kadar uğraşmıştım bence slimeyle oynamak bir katille oynamakla aynı şey

  Cevapla
 •  
  10 Şubat 2017 Cuma 18:56

  Allah sizden razı olsun ben biliyordum ama boşver diye geçip yapıyodum bir daha yapmayacağım çok sağolun bazı bideo çeken yani Bi dünya oyuncak Dobişko Tv guar gum slime yapmıs yiyolardı cocuklarina bile yediriyirdu artık yapmicam

  Cevapla
 •  
  10 Şubat 2017 Cuma 17:51

  hep slime merklydım bundan sonra yapmıycam

  Cevapla
 •  
  09 Şubat 2017 Perşembe 20:28

  Peki sağlığa zararsız silme varmi

  Cevapla
 •  
  07 Şubat 2017 Salı 20:34

  iyikiyazdınız bilmiyordum hep slaym yapıyordum Bir daha yapmıcam ve bunu arkadaş larımada söylerim çok ama çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 •  
  07 Şubat 2017 Salı 20:34

  iyikiyazdınız bilmiyordum hep slaym yapıyordum Bir daha yapmıcam ve bunu arkadaş larımada söylerim çok ama çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 •  
  05 Şubat 2017 Pazar 23:53

  iyiki yazdınız daha yeni öğrendim bunu bilmiyordum 2 tane annemle ile yaptık ama artık oynamayacağız teşekkür ederiz

  Cevapla
 •  
  05 Şubat 2017 Pazar 22:17

  Bunları yazdınız için çok ama çok teşekür ederiz.

  Cevapla
 •  
  05 Şubat 2017 Pazar 22:17

  Bunları yazdınız için çok ama çok teşekür ederiz.

  Cevapla
 •  
  05 Şubat 2017 Pazar 22:17

  Bunları yazdınız için çok ama çok teşekür ederiz.

  Cevapla
 •  
  05 Şubat 2017 Pazar 22:17

  Bunları yazdınız için çok ama çok teşekür ederiz.

  Cevapla
 •  
  31 Ocak 2017 Salı 12:31

  allah razı olsun sizden daha kötü sönuçlar almadan bize yardım ettiniz allah da size yardım etsin

  Cevapla
 •  
  25 Ocak 2017 Çarşamba 15:47

  gerçekten çok teşekkür ederiz

  Cevapla
 •  
  21 Ocak 2017 Cumartesi 09:43

  Çok teşekkürler yardımınız için sağolun

  Cevapla
 •  
  06 Şubat 2017 Pazartesi 19:15

  allah sızden razı olsun cok saolun


 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön