Tecavüz travması ötanaziyle sonuçlandı

Hollanda'da çocukken tecavüze uğrayan 20'li yaşlarındaki bir kadın travmayı atlatamayarak ötanazi istedi. İğneyle yaşamına son verildi.

Tecavüz travması ötanaziyle sonuçlandı

Hollanda’da 20’li yaşlarda olduğu belirtilen tecavüz mağduru kadın; post travmatik (travma sonrası) stres bozukluğu, kronik depresyon, halüsinasyon, ileri derecede anoreksiya rahatsızlıkları nedeniyle ötanazi hakkını kullanmayı tercih etti. İsmi açıklanmayan genç kadının çocuk yaşlardayken tecavüze uğradığı ve sağlık sorunlarının 15 yıl önce ortaya çıktığı belirtildi. Doktorlar ve psikiyatrlar tarafından hastalıklarının artık ‘tedavi edilemez ve umutsuz’ olduğunun kabul edilmesi üzerine isteği kabul edilen genç kadının hayatına, zehirli iğne enjekte edilerek son verildi. Hollanda, ölümcül hastalara yasal ötanazi hakkı tanıyan ilk ülke olmuştu.

 

ABD'de vicdan yerlerde sürünüyor, utanmazlık sınırları aştı: Okullarda taciz yıllarca gizlendi

Boston Globe Gazetesi’nin ‘Spotlight’ ekibi, yeni bir skandalı ortaya çıkardı. ABD’de 67 özel okulda 200’den fazla çocuk tacize uğradı. On yıllara yayılan vakaların çoğu idareciler tarafından gizlendi, öğretmenler başka okullarda çalışmaya devam etti.

 

ABD’de Boston Globe Gazetesi tarafından yapılan araştırmada, 67 özel okulda okuyan 200’den fazla çocuğa yapılan cinsel saldırı ve tacizin yıllarca okul yönetimleri tarafından saklandığı ortaya çıktı. Gazetenin Amerikan Katolik Kilisesi’nin pedofili skandalını da ortaya çıkaran Pulitzer Ödüllü ‘Spotlight’ adlı birimi tarafından yapılan araştırmada, yüzlerce çocuğun tecavüz ve tacize maruz kalmasına rağmen sadece 90 dava açıldığı ve 37 öğretmen ve okul çalışanının okullardan kovulduğu tespit edildi.

 

Gazetenin mahkeme kayıtlarını inceleyerek ve okul yöneticileri ile görüşerek hazırladığı araştırmaya göre, çocuk tacizinden dolayı okullarından atılan eğitim çalışanlarından 11’i daha sonra başka okullarda çalışmayı sürdürdü. Hatta bunlardan biri ilk cinsel istismar vakasından sonra 35 yıl okullarda çalıştı. Rhode Island Eyaleti’ndeki Middletown kentinde bulunan St. George Lisesi’de taciz olayına karışan bir erkek öğretmen 1968 yılında okuldan sessiz sedasız kovuldu. Buna rağmen 2003’e kadar başka okulda çalışan bu öğretmen Hawaii Eyaleti’nde bir başka taciz vakasından sonra öğretmenliği bıraktı. St. George Okulu’nda 2004’te 11 öğrenci bir beden eğitimi öğretmeni hakkında “kendilerine uygunsuz biçimde dokunduğu” gerekçesiyle şikâyetçi oldu. Ancak okul müdürü söz konusu “dokunuşların” cinsel istismara yol açmadığına kanaat getirdi. Görevine devam eden öğretmen, 2011’de geçtiği Connecticut Eyaleti’ndeki Tafat Okulu’nda yine bir cinsel istismar suçlaması ile karşılaştı. Gazeteye göre, sadece 2016’da ABD’de okullarda cinsel saldırı ve tacizlere ilişkin 8 dava açıldı.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön