Ayahuasca nedir?

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız Ayahuasca bitkisiyle yapılan özel seremoniye katılanlar, bunun çok kuvvetli ve dönüştürücü bir deneyim olduğu konusunda hemfikir.

Ayahuasca nedir?

Güney Amerika’daki Amazon bölgesinde yetişen Ayahuasca (Banisteriopsis caapi) sarmaşığı, bölgedeki yerli topluluklar tarafından yüzyıllardır şifa amaçlı kullanılıyor. Bu bitkiyle hazırlanan bir karışımın özel bir seremoni eşliğinde içilmesi, kullanan kişiyi aslında zehirliyor ama kontrollü kullanılan bu zehir, içsel bir yolculuğu tetikliyor ve Ayahuasca deneyimleyenler, bir tür aydınlanma yaşadıklarını söylüyorlar.

 

Her yıl dünyanın dört bir yanından birçok insan bu geleneksel şifa yönteminden faydalanmak için Peru’ya gidiyor. Peki Ayahuasca ritüeli nasıl işliyor?

 

Ayahuasca nasıl hazırlanır?

Ayahuasca bitkisi, aynı zamanda Ruh Sarmaşığı adıyla da biliniyor. Bu bitki önce büyük kazanlarda saatlerce kaynatılıp Chacruna ve Chaliponga olarak bilinen başka bitkilerle de karıştırılıyor, karışımın hazırlanması bazen günlerce sürebiliyor. Elbette işinin ehli spiritüel liderler olarak kabul edilen şamanlar tarafından hazırlanan bu özel karışımın usülüne uygun biçimde içilmesi gerekiyor.

 

 

Ayahuasca nasıl içilir?

Ayahuasca kullanmanın birden fazla yolu var. Her şaman, küçük de olsa ritüeli uygularken bazı değişiklikler yapabiliyor. Ama temel olarak bir seremoni şart. Seremoniden önce özel bir diyet öneriliyor, özellikle et yenmemesi gerektiği söyleniyor çünkü çayın vücuttan atması gereken fazlalıklar, toksinler ne kadar azalırsa ruhani deneyim o kadar kuvvetli oluyor. Kendine has yöntemlerle Ayahuasca çayı hazırlandıktan sonra karanlık bir ortamda çember şeklinde oturuluyor, şamanlar tarafından ilahi benzeri şarkılar söyleniyor ve çay içiliyor. Kullanıcı çayı içtikten sonra da seremoni devam ediyor. Ciddi kimyasalların vücuda girmesiyle birlikte çayı içen kişide kusma, ishal, aşırı terleme gibi belirtiler görülüyor. Vücuttaki fazlalıkların atılması sürecinden sonra dışarıdan ‘hastalanmış’ gibi görünen kişi o sırada, spiritüel bir deneyim yaşıyor.

 

Ayahuasca ritüeli karanlıkta, yerel şarkılar eşliğinde gerçekleştiriliyor

 

Ayahuasca nasıl çalışır?

Epifiz bezinin çalışmasını sağlayan bir içeriğe sahip olan Ayahuasca bitkisi, vücutta yalnızca doğum ve ölüm anında salgılanabilen bir molekül olan DMT’yi aktive ediyor. Vücuttaki DMT oranı arttığında haliyle beynin kimyası da değişiyor ve başka türlü bir gerçeklik algısı oluşuyor. Halüsinasyonlar ve ‘içerilerden’ gelen seslerle birlikte kişi en derin gerçekle yüzleşiyor. Bu çoğunlukla korkutucu ve zor bir deneyim oluyor ancak kullananlar Ayahuasca deneyiminin “ölüp yeniden doğmak” gibi olduğunu söylüyor. Kişinin kendisiyle, evrenle, yaratılışla ilgili bilmediklerini öğrenebileceği, dişi bir güç olarak var olduğuna inanılan Ayahuasca Ana'nın ta kendisiyle doğrudan temas kurulabileceği de söyleniyor.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön