Bilgisayar oyunları zararlı mı?

İdeali, bilgisayar oyunları oynayan, televizyon seyreden genç beyinlerin arada bir kitap da okumaları... Ama bu olamıyorsa da kendinizi fazla üzmenize gerek yok

Bilgisayar oyunları zararlı mı?

Çokça paylaşılan bir önyargı var. Cep telefonu ekranına büyülenmiş gibi bakmakta olan çocukları-gençleri gören özellikle anneler, ya bu yapılanın ne kadar zararlı olduğundan ya da kendilerinin buna izin vermeyerek ne kadar iyi bir iş yaptıklarından bahsederler.

 

Doğrudur, eğer çocuğunuzu bu çağda cep telefonunu bir kenara bıraktırıp kitap okumaya ikna edebilirseniz haklı olabilirsiniz.

 

Ama bunu başaramayanlar da fazla üzülmesinler bence.

 

Çünkü son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, bilgisayar oyunlarının da çok televizyon seyretmenin de öyle sanıldığı kadar zararlı olmadığını, hatta bazı yararları olduğunu ortaya çıkardı.

 

Bütün bu yeni gelişmenin temelinde ise bilgisayar oyunlarının ve televizyon programlarının içeriğinde olan değişimler yatıyor.

 

Eskiden bilgisayar oyunları düz mantığa, düz çizgisel düşünmeye dayanıyordu. Ve siz neredeyse robot gibi hareket edip aşamaları geçtikçe hem mekanik başarınız hem de bağımlılığınız artıyordu. Ancak son nesil bilgisayar oyunları, çok daha karmaşık ve beyni analizler yapmaya iten içeriklere sahipler. Bunlarla oynamak beyni geriletmediği gibi beynin bazı önemli güç noktalarının gelişmesini de sağlıyor.

 

Evet çocuğunuz ekrana yapışmış kalmış olabilir, ama bu sanıldığı gibi her zaman zararlı değildir, aksine o esnada beyne çok yararlı şeyler de oluyor. Aynı gelişme televizyonu çok seyretme konusunda da yaşanıyor.

 

Her zaman duyarız hani, “Fazla televizyon seyretmek beyne zararlıdır, insanı aptallaştırır ve televizyon bir aptal kutusudur” diye.

 

Bütün bunlar, televizyon programlarının içeriğinin de bilgisayar oyunları gibi değişmeden önceki döneme ait olan önyargılar. Son zamanlarda izlediğimiz televizyon programlarının hemen hepsinde, dizilerde bile karmaşık ilişkiler, çözümlenmesi gereken bağlantılar var. Bütün bunlar da beyni harekete geçirip geliştiriyor.

 

Tabii yine de ideali, bilgisayar oyunları oynayan, televizyon seyreden genç beyinlerin arada bir kitap da okumaları... Ama bu olamıyorsa da kendinizi fazla üzmenize gerek yok. Biraz rahatlayın ve çocuğunuzun hangi oyunu oynadığına, hangi programı seyrettiğine daha fazla dikkat edin. Derinliği olan, daha karmaşık oyun ve programları önerin çocuğunuza.

 

Bu yazdığım konu üzerine size bir de kaynak öneriyorum ve bu kitabı acilen okumanızı tavsiye ediyorum. Kitabın adı “Everything Bad is Good For You: How Today’s Popular Culture is Actually Making Us Smarter”. Yazarı da Steven Johnson.

 

Serdar Turgut

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön