Negatif insanlarla başa çıkmanın yolları

Devamlı olumsuz düşüncelere daldığınızı düşünüyorsanız; etrafınızdakileri kontrol etmenin zamanı gelmiş demektir.

Negatif insanlarla başa çıkmanın yolları

Kendiniz ne kadar pozitif bir insan olursanız olun, hayatınızda mutlaka negatif insanlarla karşılaşacaksınız. Kötü ilişkilerden kurtulmanın basit olduğunu düşünebilirsiniz ama her zaman o kadar kolay olmaz. Üstellik pozitif bir insan olarak etrafınızdaki herkesi önemsiyor olmalısınız. Onların negatif tavırlarının sizi etkilememesini sağlamak için yapabilecekleriniz olduğunu bilmek belki sizi rahatlatır.Kendinizden çok fazla vermeyin

Ağlayacak bir omuz sağlamak başka bir şey ama hayata dair kendi pozitif görüşünüzü kaybedecek kadar ödün vermek başka. Başkalarının perspektifinizi değiştirmesine izin vermeyin. Bir gecede olmaz ama kendinizi sürekli olumsuzlukla çevrelemek zihninizi yavaşça zehirler. Eğer insanlara aldığınızdan çok verirseniz, boşalırsınız.


Üzerinizde daha az güçleri olsun

 Kötümser insanlar oldukça ikna edici olabilir. Siz kötü durumlara her zaman iyi tarafından bakmaya çalışırken, onlar sizi kara bulutlarla sarıldığınıza ikna etmeye çalışırlar. Sizin kötümserlik olarak gördüğünüz, onlar için gerçektir.


Kendinizi onların mutluluğundan sorumlu hissetmeyin

Bir arkadaş ve iyi bir insan olarak, etrafınızdaki herkesin mutlu olmasını istersiniz. Ama bunu sağlamak sizin göreviniz değil. İhtiyaç duydukları zaman yanlarında olabilirsiniz. Kendilerini kötü hissettiklerinde eğlenmelerini sağlamak için dışarı davet edebilirsiniz. Ama günün sonunda hala kötümserlerse, bunu kendi başarısızlığınız addetmeyin. Kötümserlik sadece kendisi değiştirmeyi isterse değiştirilebilecek bir zihniyettir.

 

 

Kötümserliklerini kişisel algılamayın

Negatif insanlar aktif olarak başkalarını kırmak istemezler.  Ama yine de başkalarının duygularını pek önemsedikleri söylenemez. Öyleyse onları neşelendirmek için gösterdiğiniz çaba işe yaramazsa kendi üzerinize alınmamalısınız. Ve eğer arkadaşlığınızı ihmal ederlerse bunu da üzerinize alınmamalısınız. Siz herkesi ayrı düşünmekle meşgulken, negatif insanlar bencilce kendi ruh halleri ve zihinlerini düşünürler.


Onlarla tartışmayın

Negatif insanlar, ne kadar çok çalışsanız da, genellikle ikna edilemezler. Onlarla tartışmaktan kaçınmalısınız. Ne söylerseniz söyleyin, fikirlerini değiştirmeniz zordur. Zamanınızı ve enerjinizi zaten kaybedeceğinizi bildiğiniz bir savaşa harcamayın.


Onların bakış açısını düşünün

Belki bu onların sadece zihniyeti değildir. Belki işler bahsi geçen insan için gerçekten ters gidiyordur. Kendinizi bir başka insanın yerine koyabilmek oldukça önemli bir beceridir. Genellikle tek istedikleri duyulmaktır. Söylemek istediklerini dinleyin ve kederini paylaşın. Yani eğer verecek akıllıca bir tavsiyeniz olmasa bile, onlara en azından kendi bakış açılarından durumu görmeye çalıştığınızı belli edin.


Empatik olun

Onların bakış açısı göz önünde bulundurmakla birlikte, ruh halini etkileyen tüm faktörleri gözden geçirin: Yetiştirilme şekilleri, ailesi, iş hayatı vs. Bu iki şekilde işinize yarayacaktır. Birincisi, nereden geldiklerini ve nasıl bir insan olduklarını daha iyi anlarsınız. İkincisi, herkesin sizinle aynı avantajlara sahip olmadığını görürsünüz. Üstelik sonuçta kendi hayatınız için daha minnet duyabilirsiniz.


Hiçbir şeyi zorlamayın

Bir atı suya götürebilir ama içmesini sağlayamazsınız. Unutmayın, bazen kötümser insanlar geride durmaktan zevk alır. Siz ne kadar çaba harcarsanız harcayın,  onlar muhtemelen karamsar olmaya devam edecektir. Bununla ilgili yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Sadece elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı bilin yeter.
 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön