Gece kuşlarının daha verimli olmasının 5 sebebi

Annelerin ‘geceleri yatmak bilmez, sabahları kalkmak bilmez’ diye azarlayıp durduğu gece kuşlarından mısınız? Araştırmalar doğru yolda olduğunuzu gösteriyor olabilir!

Gece kuşlarının daha verimli olmasının 5 sebebi

Söz konusu gece kuşları ile sabah insanları arasındaki verimlilik düellosu olduğunda, kalıplar gece işçilerini dezavantajlı konuma koyar. Bir 'gece-gezen' olmanın çalışan bir insan için kötü bir seçim olduğu, çünkü gece yaşamı alışkanlıklarının verimliliklerini zayıflattığı öngörülür.

 

Halbuki ‘internet jenerasyonu’nun gelişmesi ile birlikte tutkulu gece kuşlarında artış oldu ve yapılan son araştırmaların sonuçları karanlıktaki bu insanları bambaşka bir ışıkta görmeyi sağlıyor:

 

1. Akşamları benzersiz enerji patlamaları yaşarlar

Enerjinizin geceleri yorgun düşüp uykunuz gelene kadar, gün boyunca hizmetinizde olduğunu düşünebilirsiniz ama yanılıyorsunuz! En azından geceleri aktif olan insanlar söz konusu olduğunda...Yapılan araştırmalara göre, gece kuşları geceleri doğal olarak gelişen enerji patlamaları yaşar, kendilerini yenilenmiş ve aksiyona hazır hissederler.

 

Uyku düzenleri için kötü olsa da verimlilikleri için kesinlikle iyidir ve sabah erken kalkan insanların sahip olmadığı bir şeydir. Sabah kuşları enerjilerini gün boyunca tüketir ve maalesef sabah ilk kalktıklarında bir enerji patlaması yaşadıkları söylenemez. Bu fenomen kesinlikle aktif gece hayatı olan kişilere atfedilir.

 

2. Daha çok başarı yakalarlar

Bu konuda şüpheci olabilirsiniz, ama eğer gerçeklere göz atar ve başarılı insanların geçmişlerini araştırmaya başlarsanız, iddiayı destekleyen pek çok örnek olduğunu fark edersiniz. Gece kuşlarının başarısına dair hipotezi doğrulayan pek çok bilimsel araştırma da yapılmıştır. Ayrıca çizgiroman sevenlerin çok iyi bildiği gibi, şehrin huzurunu kaçıran suçluları yakalamak için en uygun zaman da günün en karanlık saatleridir!

 

3. İstatistiksel olarak daha akıllılar

London School Ekonomi ve Siyaset Bilimi araştırmacılarının yaptığı çalışmaya göre, yüksek IQ ve gece kuşlarının genetik yatkınlığı adaptif davranış arasında sıkı bağ var. Bu araştırmayı yöneten evrimsel bilim adamı Satoshi Kanazawa, bu tür davranışları ‘evrimsel roman’ olarak sınıflandırıyor; basit anlatım ile "atalarımızın genel davranış biçimlerinden sapma."

 

4. Uzun saatler sonrasında daha iyi bir konsantrasyona sahipler

Belçika ve İsviçreli bazı bilim adamları bir araya gelerek, 16 sabah insanı ve 15 gece kuşu üzerinde bir araştırmaya imza atarak, verim ve konsantrasyonlarını kıyasladılar. Başlangıçta her iki grup da benzer performans gösterse de yaklaşık 10 saat sonra, sabah insanları geride kalmaya başladı. Araştırma esnasında, ekip odaklanma ve dikkat becerisinden sorumlu beyin bölgelerini izlemek için MRI kullandı. Konsantrasyon becerisi verimlilikle yakından alakalıdır ve bu durumda gerçekler gece kuşlarının lehine.

 

5. Esnek uyku programı

Profesör Jon Horne, uyku bilimine dair yazdığı kitapta, gece kuşlarının kendilerini gündüz insanlarına göre, 9-5 programına daha kolay adapte edebildiğini söylüyor. Enerji patlamalarının da gece yaşandığını hatırlarsanız, işiniz için ekstra çalışmanız gerektiğinde kedinizi kolayca yeniden düzenleyebilip verimliliğinizi artırabileceğinizi fark edersiniz.

 

Sonuçta, dünya nüfusunun yaklaşık dörtte biri bu genetik özelliğe sahip ve günümüzde internetle birlikte gelişen ve değişen iş dünyası da artık onlara daha çok fırsat sunmakta. Online freelance çalışanların büyük bir bölümü bu kategoriye giriyor ve bu çalışma tarzının getirdiği tekliflerle özgürlüğün tadını çıkarıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön