Anneler yılda 11 litre çamaşır suyu tüketiyor

Günderen, “Hanımlar ikna olur mu bilmem ama bu üründe öyle sık hijyenik işleme gerek yok” diyor.

Anneler yılda 11 litre çamaşır suyu tüketiyor

Türk kadınlarının temizlik takıntısını deterjan üreticilerinden hep duyuyorduk. Bu kez Elmor Tesisat Malzemesi Ticaret Genel Müdürü Hakan Günderen ile sohbet ediyoruz. Günderen diyor ki: “Sağlık-seramik ev gereçlerinde son dönemin yeni trendi hijyen.” Bir süredir tasarıma ağırlık veren sektör, iyi tasarım her zaman iyi fonksiyonelliği de beraberinde getirmeyince öncelikleri değiştirmiş.

 

Seramik sağlık gereçleri üretiminde Türkiye’nin en eski şirketlerinden biri olan Elmor’un pazar payı da yüzde 38. Ama piyasada 25 üretici/marka var. Herkes yeni bir şey yapmanın peşinde. Günderen, sürekli araştırma şirketlerinden veri alıyor. İlginç sonuçlar var:

 

Birincisi, Türk kadını kamuya açık alanlarda gerekmedikçe tuvalete girmiyor. Girmek zorunda kaldığında da tuvaletten çıkan kişiye “Temiz mi?” diye soruyor. İkna olmuyor, içeri girip bakıyor. Bütün bunların sonucunda da 100 kadından 2 ya da 3’ü tuvaleti kullanıyor. Makyaj yapıyor, lavaboyu kullanıyor ama tuvalete girmiyor. 2014 yılında yapılan bir başka araştırmaya göre de Türkiye’de kadınlar ayda en az 15 defa çamaşır suyuyla klozetini ve lavabosunu ovuyor. Bunu yaparken yılda 11 litre çamaşır suyu tüketiyor. Rusya’da bu miktar yılda 1.9, Almanya’da 2 litre.Günderen, bu verilerden yola çıkarak minimum çabayla temizlenen ve antibakteriyel lavabo klozet üretiminde karar kıldıklarını anlatırken, doğada bakteri barındırmayan tek maden olan gümüşten yararlandıklarını söylüyor. Ürünün üzerine nano boyutta gümüş entegre ederek bu özellik elde edilmiş. Bundan böyle Serel markasında tüm ürünler böyle üretilecek. Günderen, “Hanımlar ikna olur mu bilmem ama bu üründe öyle sık hijyenik işleme gerek yok” diyor.

 

Yazı: Esen Y. Evran

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön