Bu hafta ne yapsam?

Haftalık kültür sanat etkinlikleri...

Bu hafta ne yapsam?

22.02.2014

20.30’da dünyanın en önemli tenorlarından Andrea Bocelli Ülker Sports Arena’da.

22.00’de Jolly Joker’de Yaşar sahnede.

22.00’de BKM Mutfak’ta Aydilge sahnede.

22.00’de Babylon Lounge’ta Style-İst, Mr. Strangé ve Sotu The Traveller peş peşe, hep birlikte ya da parça parça DJ setinin başındalar!

22.30’da Salon İKSV’de, sahneye tavşan maskeleriyle çıkan Danimarkalı dream-pop grubu Sleep Party People var.

22.30’da KadıköySahne’de Luxus var.

23.00’te garajistanbul’da Yeşim Salkım akustik konseri var.

23.30’da Babylon’da Shantel DJ set var.

 

Günün konseri: Taksim’deki yeni mekânlardan Innpark Venue’de peş peşe Malt, Jehan Barbur ve Aylin Aslım sahnede!

ADANA 21.00’de Hotel Seyhan’da Mabel Matiz var.

ANKARA 22.00’de Jolly Joker’de Göksel sahnede.

ANTALYA 20.30’da Kültür Merkezi’nde Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars sahnede.

22.00’de Jolly Joker’de MFÖ var. BURSA 20.30’da Tayyare Kültür Merkezi’nde Yeni Türkü var. İZMİR Pentagram’ın eski üyesi Murat İlkan albüm tanıtımı için 22.00’de Hayal Kahvesi’nde.

26.02.2014

22.00’de Propaganda’nın yeni parti serisi Animal Party’de Indhira, Gökberk ve Orkun Bozdemir çalacak.

ANKARA 20.30’da Resim Heykel Müzesi’nde son dönem Avrupa cazının önemli isimleri Adam Baldych ve Yaron Herman var.

20.30’da ODTÜ’de Nükhet Duru ve Timur Selçuk “Bizim Şarkılarımız” ile sahnede.

21.00’de Nefes Bar’da Siya Siyabend ve Fuat Ergin sahnede. 21.30’da Passage Pub’da Yüzyüzeyken Konuşuruz sahnede.

 

28.02.2014

20.00’de TIM’de Eurovision’da Rusya’yı Believe şarkısıyla temsil eden pop star Dima Bilan var.

20.30’da İstanbul Kongre Merkezi’nde Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri kapsamında büyük usta Farid Farjad sahnede.

 

Günün festivali: Tek gecelik festival İstanbul Blue Night, ayrı mekânlarda, farklı müziklerle İstanbul gecelerini mavileştiriyor. Festival içinde, 22.00’de Jolly Joker’de Mabel Matiz, 21.45’te Olympia Event Hall’de Hüseyin Karadayı, 22.00’de Babylon Lounge’ta Mehmet Tez ve gecenin yıldızı olarak 22.00’de Roxy’de Craig David var. 22.00’de garajistanbul’da house müziğin en ünlü isimlerinden prodüktör ve DJ Maceo Plex var. 22.00’de Bronx Pi’de Kurban var. 22.00’de Babylon’da “Birlikte Hayata” gecelerinin konuğu Four In The Pockets.

ANKARA 22.00’de If’te Zakkum var.

ANTALYA 22.00’de Jolly Joker’de Model sahnede.

22.00’de Jolly Joker’de Mehmet Erdem sahnede.

GAZİANTEP 22.45’te Hayal Kahvesi’nde Yeni Türkü var.

İZMİR 22.00’de Hayal Kahvesi Performans’ta Melis Danişmend sahnede.

23.00’te Ooze Venue’de Emre Aydın var. SAMSUN 19.30’da Yeni Yaşar Doğu Spor Salonu’nda Volkan Konak sahnede.

 

Eller havaya

 Şöyle her şeyi unutup göbek atasınız, dertleri unutasınız mı var? O zaman 26 Şubat akşamı Chanta’ya gidin. Fatih Ürek’in yeni albümünden şarkılar söyleyeceği gecede eller havaya coşmak garanti!

 

Yeni müzik

 Malum Uskumruköy evde albüm tanıtımı partisinin sahipleri Bubituzak ekibiydi. Gitarda ve vokalde bu toprakların en iyi, en yeni rock yıldızı Ali Güçlü Şimşek var. Aynı anda hem klavye hem bas gitar çalabilirken bir de geri vokal yapabilen Görkem Karabudak gerçek bir yetenek. Davulda Emrah Atay bir harika. Yani Bubituzak dört dörtlük bir grup. Albüm mü? Günlerdir başka bir şey dinlemiyorum! “Uzay Yolları Taşlı” albümünü bir an evvel edinin çünkü böyle iyi müzik her zaman bulunmuyor. Grubun ilk konseri 5 Mart’ta Babylon’da olacak, orada görüşürüz!

 

Gündem

 Geçenlerde Oben Budak yazmıştı. Artık arkadaş toplaşmalarında konu (dedikodulardan sonra) muhakkak bir şekilde siyasete, seçimlere geliyor. Süper tasarımlı bir uygulama yapmış Google: yerelsecimler.withgoogle. com; ayrıca emin olun, politikadan anlamak artık yeni trend.

 

Yeni trend

 Geçen hafta da Uskumruköy’de bir albüm tanıtımına davetliydik. Ev partisi, mangal derken uzun zamandır beklediğimiz Bubituzak albümünü canlı canlı dinledik. Yaklaşık 100 kişi kadardık ve bir daha anladım ki artık Türkçe müzik her şeyden daha güçlü. Selda Bağcan çalınca göbek atanlar, Hande Yener çalınca anında eşlik edenler ve hatta halay çekenler son zamanlarda en sık gördüğüm manzaralar. Bu nedenle Grup Ses Beats’in, Barış K’nın, Kabuk Kerim’in çaldığı yerler dolup taşıyor. İşin kötü yanı sadece görünmek, birileriyle tanışmak ve gecenin sonunda ortamdan biriyle ayrılmak için dışarı çıkan insan kitleleri de bu müziği sahiplenmeye başladı. Bizim senelerdir gözümüz gibi baktığımız Cem Karaca, Barış Manço, Erkin Koray şarkılarına nur yağdı. “Popüler olan şeyi sevmeyenler kulübü”nün kurucularından olabileceğim için bu işten pek hazzetmiyorum ve hâlâ vakit varken bu güzel müziklerle eğlenmenin tadını çıkarıyorum!

 

Sinema

 Haftanın en güzeli: Merakla beklediğimiz yeni Reha Erdem filmi: Şarkı Söyleyen Kadınlar.

 

Haftanın etkileyicisi: Anne Fontaine’in yönettiği ve Robin Wright, Naomi Watts, Ben Mendelsohn ile Xavier Samuel’ın oynadığı Yasak Aşk.

 

Haftanın gereksizi: Recep İvedik 4.

 

Şehirden fısıltılar

 Haftalardır yazmak istiyorum bir türlü sırası gelmiyor. PS4 nasıl bir bağımlılık arkadaşım! “Her/Aşk” filmini izledikten sonra insanın aşka dair hiç umudu kalmıyor ama PS4’le oyun oynadıktan sonra da Her’deki olayların gerçek olabileceğine inanıyorsunuz! 

Bu nedenle üşenmeyip Playstation Türkiye Ürün Müdürü Mustafa Yiğit ve Oyun Müdürü Sercan Sülün ile buluştum. İkisi de bu pozisyonlarda çalışmaya başlamadan önce de Play Station oyuncusuymuşlar. O yüzden de işe çok daha hâkimler.

Mustafa Bey, 8 milyon oyunsever olduğunu anlattı. Buna her türlü konsol, bilgisayar ve telefon oyunları dahil. Playstation ağında ise 2 milyon kayıtlı oyuncu var. 2010’dan bugüne 550 bin Türk kaydolmuş Playstation ağına. 

Türkiye’de ağırlıklı olarak kafelerde oynanıyormuş. Bu yüzden de Türkiye’de toplam 25 bin oyun kafesi varmış! 

Pedagogların açıklamalarına göre 7-15 yaş arası çocuklarda fiziksel koordinasyonların gelişmesinde mobil oyun cihazlarının çok katkısı var. Ama Mustafa Bey tabii ki “Her şeyin çok fazlası zarar. Biz kullanıcıların evlerinde oynamalarını, maksimum 1.5 saatte bir ara vermelerini tercih ediyoruz” diyor. 

Sercan Bey de özellikle ailelere uyarıda bulunuyor: “Çocuklara alınacak oyunların denetlenmesi gerekli. Özellikle yaşlara göre oyunlar çıkartıyoruz. Filmler gibi düşünün. Oyunların ambalajının üstündeki yaş ibaresine dikkat ederek almalılar.” 

Ağırlıklı oyuncu kitlesi 15-24 yaşlarında olunca doğal olarak ebeveynler devreye giriyor. Playstation’ın kendi özellikleri arasında “ebeveyn denetimi” var. Ayrıca işletim sistemleri Türkçe olduğu için dil sorunu da yok. Yani her aile aslında çocuğunun ne kadar oynayacağını kontrol edebiliyor.

Oyun tercihlerinde spor, aksiyon ve savaş oyunları doğal olarak başı çekiyor. Ancak çocuklar için eğitici öğretici Türkçe oyunlar da var. 

Dünya genelinde oyun geliştirmek için ayrılmış 15 tane Sony stüdyosu var. Bu stüdyolarda çalışan Türkler de var. n Mesela Hitman oyununun yapımcısı Türk, Ulaş Karademir. 

PS 4 piyasaya çıktığı günden beri güzellikleri ve özellikleri bolca konuşuluyor. O yüzden bunlara girmeyeceğim ama bir özelliği var ki es geçmek olmaz.

Kullanıcıyı yani “sahibini” tanıma, hareketlerini, sesini algılama özelliği. 

Her yeni çıkan teknolojik cihazla birlikte daha da gelişen bu özellik, günün sonunda cihazlarla arkadaşlığa doğru gidiyor. 

Bir yandan hayatı sonsuz kolaylaştıran bir durum. Öteki yandansa çok korkutucu. Tamam, çok sevdiklerim dışında seven biri değilim ama bir gün en yakın arkadaşımın Playstation olmasını ya da laptop’ım olmasını da istemiyorum. 

Hiçbir şey kalabalık aile ya da arkadaş sofralarının yerini tutamaz. Birinin bunu sürekli hatırlatması lazım. 

Sonuçta her işletim sistemini de Her filmindeki Scarlett Johansson seslendirmiyor. Yani en horoz seslisi de olsa canlı arkadaşlarla toplanıp Playstation oynamak tercihimizdir!

 

Ünal’dan 2 yeni renk

Renk trendlerinde öncü markalardan Filli Boya, Uluslararası Renk Komisyonu’nun (ICC) Türkiye temsilcisi Ümit Ünal’la işbirliğini sürdürüyor. Coloration serisinin pozitif ve yaratıcı 2 yeni rengi “pozitif kum” ve “yaratıcı buz” tonlarıyla amaç, doğanın renklerini hayatın içine alıp yeni duygular keşfettirmek. Ünal bu iki renk için “Bu tonlar vereceğimiz tüm kararlara fon oluşturuyor. İkisi de pozitif, ikisi de yenilikçi ve düşsel” diyor...

 

Kauçuk ağacı sütüyle uyku

İyi uyku hem güzelliğin hem de sağlıklı bir zihnin olmazsa olmazı. Yatsan, Talalay ve Nefilac Lateks gibi doğal malzemelerin içinde harmanlandığı Marbella ve Clover yataklarıyla kauçuk ağacı sütünü ileri teknolojiye katarak uyku kalitesini yükseltmeyi vaat ediyor. Hava sirkülasyonunu sağlayan yatak, vücut ısısını dengeleyerek terlemeyi de en aza indirme iddiasında.

 

Çocuklarla geri dönüşüm

Zorlu Center AVM, çocuklar için etkinliklerle de öne çıkıyor. 4-10 yaş arası çocukların çok sevdiği oyuncak serisi “Çöps Çetesi”, 1-9 Mart arası Zorlu Center AVM’de miniklerle buluşuyor. “Çöps Müzesi”nde “Çöps Dünyası”nı yakından görme fırsatı yakalayacak çocuklar, geri dönüşümün önemini oyunla anlıyor.

 

Burçlar Hakkında Her Şey

A’dan Z’ye burçlar, “Burçlar Hakkında Her Şey” kitabında... Hande Kazanova’dan Barış Özkırış’a 12 uzman isim, sembollerinden mitolojilerine, yönetici gezegenlerinden fiziksel ve psikolojik özelliklerine, aşk ve iş hayatından sağlığa kadar hiç bilinmeyen yönleriyle astrolojinin 12 burcunu mercek altına aldı. AstroArt Astroloji Okulu Yayınları’ndan çıktı.

 

Jean giy destek ol

Şubatın son günü, dünyada 350 milyon kişiyi etkileyen “Nadir Hastalıklar Günü” kabul ediliyor. Buna dikkat çekmek için bir de “Bugün En Sevdiğin Jean’i Giy” hareketi başlatıldı. Nadir hastalıklara tedaviler geliştirilmesini amaçlayan öncü şirketlerden Genzyme’nin çalışanları da o gün jean giyecek..

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön