Kozmetik meme kanserine karşı!

Kadınların ilgisi, erkeklerin giderek daha fazla meraklanmasıyla 259 milyar Euro’luk hacme ulaşan kozmetik dünyası, kadınları sadece güzelleştirmeye çalışmıyor. Yıllardır sürdürülen meme kanseriyle mücadele kampanyaları sayesinde hastalığa karşı önemli adımlar atıldı.

Kozmetik meme kanserine karşı!

2008 yılında tüm dünyada yaklaşık 1.38 milyon kadına meme kanseri teşhisi kondu. Türkiye’de her 10 kadından 1’i meme kanseri riski altında. Bir kadının tüm hayatı boyunca meme kanserine yakalanma riskiyse 8’de 1. Meme kanserinin bugünkü gerçeği bu, ancak Estée Lauder Şirketleri Yönetim Kurulu Üyesi Evelyn H. Lauder, meme kanserinin kadınların en büyük sorunlarından biri olduğunu daha 20 yıl önce öngördü ve pembe kurdele kampanyasını başlattı. Asıl adı Meme Kanseri Bilinçlendirme Kampanyası (BCA). Her yıl ekim ayı boyunca gerçekleştirilen etkinliklerle pek çok kadının hayatı kurtarılmaya çalışılıyor. Bugüne kadar 70 ülkede sürdürülen kampanyayla global araştırma, eğitim ve tıbbi hizmetlerin desteklenmesi için 48 milyon dolardan fazla para toplandı ve son 20 yılda dünya genelindeki 152 Meme Kanseri Araştırma Vakfı araştırma projesinin finansmanına katkı sağlandı. 120 milyondan fazla pembe kurdele ve bilgilendirme broşürü dağıtıldı.

 

Kampanyanın bu yılki teması “Meme kanserini yenelim. Birlikte daha güçlüyüz”.

 

50 ülkeden 780 milyon dolar

Meme kanseriyle ilgili farkındalığı artırmak için binlerce kadını bir araya getiren kozmetik markalarından biri de Avon. 1992’de İngiltere’de başlatılan, 50’den fazla ülkede yürütülen Meme Kanseri ile Mücadele Projesi’nde meme kanserine karşı 780 milyon doların üzerinde bağış toplandı.

 

Türkiye’de 1996’da başlayan kampanyada bugüne kadar Meme Kanseri ile Mücadele Ürünleri’nin satışından elde edilen gelirler de 2.2 milyon lirayı buluyor. 17 yılda 10 binin üzerinde kadına ücretsiz mamografi taraması ve şüpheli görülen 1.200 kişiye ek teşhis imkânı da sağlandı. Bu haliyle Türkiye’nin sağlık alanında yürütülen en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden biri konumunda...

 

Daha önce yürüyüşlerle öne çıkan Meme Kanseri ile Mücadele Projesi bu yıl “Avon Pembe Festival”e dönüştürüldü. 6 Ekim’de Maçka Küçükçiftlik Park’ta marka yüzleri Hadise’nin de konser verdiği festivale katılan her bir kadın için Avon, erken teşhis, bilinçlendirme ve ücretsiz tarama çalışmalarında kullanılmak üzere 5 lira bağış yaptı. 5 binin üzerinde kadının katıldığı festivalde kampanyaya aktarılan meblağ 25 bin lirayı aştı.

 

Kozmetik firmaları bu hastalıkla mücadele konusunda ısrarlı. Sadece tedavi ve farkındalık için değil, bilime ve bilim insanlarına yapılan yatırımlar sayesinde belki yakında yeni tedavi yöntemleri de bulunur.

 

Pembe kurdele

 Anadolu yolunda Bu yıl Meme Kanseri Bilinçlendirme Kampanyası kapsamında Estée Lauder markalarının kampanya için özel ürünlerinin satışıyla, Türk kadınının meme haritasını çıkarmak için Memeder’e bağışta bulunulacak. Amaç, bugüne dek dünyanın farklı ülkelerinde kadınlar üzerinde yapılmış araştırmalardan faydalanılarak yürütülen Türkiye’deki tedavilerin Türk kadınının özellikleri göz önünde tutularak düzenlenmesi.

 

Amaç, kanseri yok edecek tedaviyi bulmak

Meme kanseriyle mücadeleye bir destek de Tommy Hilfiger’dan. 7 yıldır sürdürülen “Tommy Hilfiger for BHI” adlı kampanyada amaç, dünyanın önde gelen bilim insanlarını meme kanserini tamamen yok edecek bir tedavi bulmaya teşvik etmek. Mücadele kapsamında bu yıl, sınırlı sayıda üretilen çantaları Claudia Schiffer ve Naomi Campbell tanıttı.

 

Haber: Aysun Öz

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön