Doğa dostu adımlar...

Yüzde 100 ekolojik ve rengârenk ayakkabılarla doğa dostu adımlar atabilirsiniz...

Doğa dostu adımlar...

Dünyamızın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu malumunuz. “Bir şeyler yapmak lazım” diye içinden geçirenler milletine siz de dahil olduysanız, işe ayaklarınızdan başlayabilirsiniz.

 

Nasıl mı? Örneğin 100 yıl önce İspanya’nın kuzey bölgelerinde kullanılan bir teknik var: Doğal kauçuğun eritilerek işlendiği “vulkanizasyon” tekniği...

 

Günümüzde nadir bulunan bu teknikle yüzde 100 ekolojik ayakkabılar üreten Natural World, Brand Wardrobe grubu bünyesinde nisan ayında Türkiye’ye geliyor. Üretim, İspanya’nın kuzeyinde, ayakkabı endüstrisiyle ünlü Arnedo kasabasında gerçekleştiriliyor. Sadece ayakkabılar değil tüm üretim süreci doğa dostu. Detaylar birazdan geliyor ama öncesinde kanıt isteyenlere, markanın tamamen ekolojik üretim yaptığına dair “Made in Green” sertifikasından söz edebiliriz.

 

Daha iyi bir dünya için


Markanın kurucuları, 20 yılı aşkın süredir ayakkabı sektöründeler. Kariyer yoluna “Daha iyi bir dünya için” mücadelesi de eklenince, ekolojik ayakkabı fikri ortaya çıkmış. Hammadde temininden ayakkabıların satışa hazır hale gelmesine kadar çevreye duyarlı bir üretim sistemi geliştirmek için pek çok teknik rapora ve araştırmaya başvurmuşlar. Ekolojik üretim sisteminin oluşturulması ve uygun makine parkının harekete geçirilmesiyle ilk ayakkabı Eylül 2010’da üretilmiş. Bunu tarihi bir başlangıç olarak da görebiliriz...

 

Satış süreci de organik


Markanın sadece vizyonunda değil, günlük üretim süreci içinde de başlangıçtan bitime kadar aynı düstur var. Dünyadaki teşhir stantları ahşaptan mesela.

 

Hedef belli; sürdürülebilir gelişim. Bu yüzden yüzde 100 koton bazlı, biyolojik olarak doğada parçalanabilen pamuk, doğal kauçuk gibi hammaddeler işin her aşamasında başrolde.

 

Doğal kauçuklu taban, ayakkabıları daha rahat, esnek ve darbelere karşı dayanıklı kılıyor. Ayakkabılar herhangi bir zararlı madde içermeyen doğal, bitkisel boyalarla boyanıyor.

 

Ürün sevkıyatları hibrit araçlarla yapılıyor. Ambalajları, taşıma kolileri de geri dönüştürülebilir kartondan. Ve çok önemli bir detay; üretim sürecinde asla çocuk işçi kullanılmıyor.

 

Yeni koleksiyonda neler var?


İlkbahar yaz 2013/2014 koleksiyonuna elektrik renkler, pastel tonlar ve çiçek desenleri hâkim. Kadın koleksiyonunda Basket, Boots, Carrillera, Central Elastic, English Elastic, Salon Lazo ve Safari olmak üzere 7model var. Bazı ürünlerde eskitilmiş görüntüsü veren vintage efektleri kullanılmış.

 

Erkek koleksiyonunda Safari, Basket, Camping, Necked Sports Boots, English, Nautical ve Sports Boots olmak üzere yine 7model bulunuyor.Minikler içinse kırmızı, fuşya, pembe ve sarı gibi canlı renkler, pastel tonları ve çiçek desenleri kullanılan modeller üretilmiş. Fiyat aralığı yetişkin modellerinde 79 - 134 TL, çocuk modellerinde 69 - 86 TL arasında değişiyor.

 

Nasıl bir yöntem?


Vulkanizasyon ilk defa 1939 yılında Charles Goodyear’ın, doğal kauçuğun kükürtle reaksiyon halindeyken soğukta kırılgan olmayan sıcaktaysa yapışkan olmayan bir maddeye dönüştüğünü keşfetmesiyle ortaya çıkan bir yöntem. Çoğunlukla “pişme işlemi” olarak biliniyor ve kauçuk hamurunun yapışmasını, yırtılmasını, kırılmasını ya da uzadığında tekrar eski haline gelmesini önlüyor.

 

Haber: Arda Şahin

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön