Suya indirilmiş en güzel şeyler!

Klasik otomobiller hakkında sık sık bir şeyler okur, bir şeyler duyarız. Ama her nedense “klasik tekneler” hakkında pek fazla bir şey yazılmaz.

Suya indirilmiş en güzel şeyler!

Belki pek az teknenin “klasik” olma sıfatını kazanmasından veya hak etmesindendir. Ya da teknelerin zamana karşı direnme gücünün otomobiller kadar yüksek olmamasından kaynaklanır bu durum. Yine de zamanı aşıp bugünlere gelebilmiş, az sayıda efsanevi tekne vardır. Atatürk’ün Savarona’sı, Tom Perkins’in Atlantide’i gibi... Yahut hâlâ ayakta kalmayı başarmış birkaç yelkenli veya J Class yarış tekneleri gibi... Ama bunların pek azı geçmişten gelen bir sürat teknesi kadar “arzu nesnesi” olabilmiştir.

 

Bu teknenin adı Riva’dır. Daha doğrusu Riva Aquarama. Riva’yı Riva yapan da zaten Aquarama efsanesidir. Riva’nın kurucusu ve patronu Carlo Riva, Aquariva’yı çizip yapmaya başladığı zaman yıl 1961’di. O günlerde elbette benzer güzellikte ahşap sürat tekneleri yapılıyordu. Chris-Craft’lar denizlerin sürat tutkunları arasında hayli popülerdi ama Carlo Riva, biraz daha farklı, İtalyan zevki ve Amerikan teknolojisini bir araya getirerek yepyeni bir tekne yarattı. 8.5 metre boyunda, tamamen maun gövdeli, çok şık krom aksesuvarlı, deri döşemeli, çift motorlu, inanılmaz güzellikte bir sürat teknesi...

 

Tekne, şık dizaynı kadar işçiliğindeki özenle de dikkat çekiyordu. 8.5 metrelik gövdede kullanılan maunlar gövde boyuyla eşitti ve ekleme yeri yoktu. Son derece rijid bir ahşap iskelet üzerine, tek parçalık maun keresteler oturtuluyordu. Cilası, ahşabın orijinal çizgilerini yok etmeyecek tarzda gerçekleştiriliyordu. İç ve dış estetiği kusursuzdu.

 

 

1962 ile 1972 yılları arasında toplam 281 adet Riva Aquarama üretildi. Çok az farklılık gösteren Super Aquarama’lardan ise aynı sürede toplam 103 adet suya indirildi. Bunların tamamı çift motorluydu. Motorlar, genellikle General Motors’dan gelen Cadillac motorlarıydı.

 

Bazılarıysa Chrysler’den temin ediliyordu. Bu motorlar Carlo Riva tarafından modifiye edilerek denize uygun hale getirilip Riva’lara takılıyordu... Beygir güçleriyse 180 ile 400 beygir arasındaydı. Riva Aquarama’ların bu motorlarla ulaşabildiği en yüksek sürat, 45 knot olabildi. Suya indirilmiş en güzel şeylerden biri olan bu Riva Aquarama’ların büyük bölümü hâlâ kullanılabilir durumda ve insanları kendilerine âşık etmeye devam ediyorlar. Fiyatlarıysa durumlarına göre 200 bin ile 700 bin Euro arasında değişiyor.

 

Haber: Fatih Altaylı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön