Kleopatra’ya özenen ünlüler!

Gerek rolleri, gerek katıldıkları davetlerde, güzellikleri ile büyüleyen kadınlar ona benzemeye çalışıyorlar…

Kleopatra’ya özenen ünlüler!

Antik Mısır’ın Hellenistik kraliçelerinin sonuncusu Kleopatra, aynı zamanda Mısır’ın büyük kahramalanlarından biri olarak bilinir.

9 dil bilen, 18 yaşında babası vefat edince tahta çıkan ve babasının vasiyeti üzerine kardeşi ile evlenen Kleopatra, Amerikan sinemasında daima çekici bir kadın olarak temsil edilmiştir. Kleopatra, halka kendini kabul ettirebilmek için kendini dine vermiş olsa da, kardeşi tarafından sürgüne yollandı.

Yeniden iktidara dönüşü Roma diktatörü Sezar ile birlikte oldu. Söylentilere göre, Kleopatra, bir halı içinde Sezar’ın sarayına girer ve kralı kendine aşık eder. Kardeşinin sebepsiz şekilde Nil nehrinde boğulmasının ardından Kleopatra yeniden iktidara geçer.

Sezar’ın ölümü ile birlikte, Roma İmparatorluğu Octavian ve Marcus Antonius arasında ikiye ayrılır. Antonius doğu yönetimine dolayısıyla Mısır’ın da yönetimini ele geçirir ve Kleoptra’ya delice aşık olur ve iki çocukları olur. Bir süre Tarsus’ta yaşarlar fakat Aktium’da yapılan savaş nedeniyle iki aşık kaçarlar. Yenilgiyi hazemedemeyen Kleopatra’nın kendini bir kobra yılanına sokturduğu iddia edilir. Ama sonradan yapılan çalışmalara göre, zehir içerek öldüğü anlaşılmış.

Günümüzdeki Kleopatra temsilini ilk temsil eden oyuncu ise Theda Bara’dır. 1917’de çekilen versiyonu kayıp olmasıyla beraber o dönem de yaklaşık 500.000 dolara yani günümüzde 8.3 milyon dolara eşit geliyor.

1963 yılında Elizabeth Taylor’ın başrolü Richard Burton ile paylaştığı film, ise en çok konuşulan ve ses getiren versiyonu olmuştur.

Kleopatra’yı temsil eden ünlüler arasında Claude Colbert, Vivien Leigh, Sophia Loren, Leonor Varela, Angelina Jolie ve Monica Belluci gibi isimler yer alıyor…Hazırlayan: Müge Keçeci 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön