Karısına uygulaması için ‘kölelik kuralları’ yazdı

Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin, “Dâhi kimdir?” diye sorduğunuzda, size hemen “Einstein” cevabını verirler. İnsan zekâsının en büyük doruklarından Albert Einstein, özel yaşamında eşlerine yaşamı cehenneme çeviren kötü bir kocaydı. “Einstein: His Life and Universe” adlı kitap, teorik fiziğin büyük dâhisinin özel yaşamını ele alıyor.

Karısına uygulaması için ‘kölelik kuralları’ yazdı

İnsan dehasının doruklarından biri kabul edilen “İzafiyet Teorisi”ni yaratarak nükleer enerjinin kapılarını açtı; kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji alanlarına çok önemli katkılar yaptı; fotoelektrik etki üzerine olan çalışmaları nedeniyle 1921 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü; bilimsel çalışmalarıyla tüm dünyanın büyük hayranlığını kazandı... Ama hiç de iyi bir koca değil! Hatta kötülerin kötüsü...

Alman fizikçi Albert Einstein, bu kez özel yaşamıyla gündemde. ABD’li yazar Walter Isaacson’ın kaleme aldığı “Einstein: His Life and Universe” adlı kitap, Alman bilim adamını, özel yaşamının “bilinmeyen” yönleriyle anlatıyor. Kitaba göre 1879’da Ulm’de doğan, çocukluğunun bir dönemini Münih’te geçiren, lise ve yüksek eğitimini İsviçre’de tamamlayan ve daha sonra bir süre orada yaşayan Einstein “ideal koca” portresi çizmiyor.

Evlilik manifestosu
1914’te Almanya’ya dönen Einstein, aynı yıl, 11 yıldır evli olduğu ilk karısı Mileva Maric’le evliliğinin çatırdamaya başladığını fark edince bir manifesto kaleme alıyor. Manifestoda sıralanan kurallar, bir bilim kadını olan Maric’i, “Einstein’ın hizmetçisi”, hatta kölesi haline getiriyor. Einstein, karısından odasını toplu tutmasını, kendisine günde üç öğün yemek servisi yapmasını, çamaşırlarını yıkayıp ütülemesini istiyor. Bununla da kalmıyor; kendisi izin vermeden konuşmamasını, yatakta kendisine yaklaşmasını, çocukların önünde küçültücü hareket etmekten ve söz sarf etmekten kaçınmasını istiyor.

Karısı Mileva, önce bu kurallara uymayı kabul etse de sonrasında dayanamayıp pes ediyor. “Kötü koca” Einstein’ın manifestoyu kaleme almasından 5 yıl sonra, 1919’da boşanıyorlar ve Mileva, oğulları Hans Albert ile Eduard’ı alıp İsviçre’nin Zürih kentine yerleşiyor.

Sadık bir koca değildi
Sadık bir koca da olmayan Einstein, ilk evliliği sırasında yasak aşk yaşadığı kuzeni Elsa’yla 1919’da ikinci evliliğini yapıyor. Birkaç yıl sonra onu da Bette Neumann’la aldatıyor. Nazilerin iktidara yükselişi nedeniyle 1933’te Almanya’yı terk edip ABD’ye yerleşen ve ömrünün geri kalanını geçirdiği Princeton’da ölen Einstein’ın 300’den fazla bilimsel makalesi bulunuyor. Bugün Einstein’ın adı ve “dâhi ” sözcükleri eşanlamlıymış gibi kullanılıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön