Tabletli dersler çok rahatmış

Tablet dağıtılan tek azınlık okulu Özel Esayan Ermeni Lisesi’nin 45 öğrencisi tabletlerine hemen alıştı. Öğrenciler, “Tabletle dersler çok zevkli ve rahat oldu” diyor. Öğrenciler şu anda yalnızca MEB’in sunucularına girebiliyor, başka internet sitelerine bağlanamıyor.

Tabletli dersler çok rahatmış

Milli EğitimBakanlığı’nın (MEB) geçtiğimiz pazartesi günü 17 ilde 52 okulda pilot olarak uygulamaya koyduğu FATİH Projesi çoğu 9. sınıf 9 bin 435 öğrenciyi akıllı tahta ve tablet bilgisayarla tanıştırdı. Bu okullar arasında bir tek özel okul olarak Özel Esayan Ermeni Lisesi yer aldı. Öğrenciler ilk günden tabletlerine alıştıklarını anlatırken, “Tabletli dersler rahatmış” yorumunu yapıyor.

 

Yalnız bakanlık sunucusuna

Tablet bilgisayarlar, 138 öğrencinin öğrenimgördüğü Esayan Ermeni Lisesi’ndeki iki ayrı 9. sınıfa dağıtıldı. Toplam 45 öğrenci tablet bilgisayar alırken, 32 öğretmene de tablet verildi. Tabletlerini evlerine götürecek olan öğrenciler internet bağlantısını yalnızca okullardan yapabilecek. Ancak şifrelenerek öğrencilere zimmetlenen tabletlerden şu anda yalnızca bakanlığın sunucularına ulaşılabiliyorlar, bakanlığın izin verdiği materyaller kullanılabiliyor. Bakanlık yetkilisi, “Şu anda ‘Google’ gibi arama motorlarına girilmiyor. Çünkü bakanlık yalnızca yerel bağla kendi sunumlarına ulaşılmasını ve buradan kitap, doküman indirilmesine izin verdi. Şu anda öğrenci, öğretmenlerine e-mail gönderemiyor. Öğrenciler alıştıktan sonra bu uygulamaların da açılması düşünülüyor. Zaten öğrencilerin her siteye girmesine de güvenli internet gerekçesiyle izin verilmeyecek. Öğrenci evden başka bir modemden internete de bağlanamayacak” diyor.

 

Tek tuşla kapatılıyor

Akıllı tahtalarla tabletler arasında kablosuz bağlantı var. Öğretmen ders anlatırken eğer öğrencilerin kendisini dinlemediğini, tabletlerinde başka işlerle ilgilendiklerini anlarsa tek tuşla akıllı tahta üzerinden tabletleri kilitleyebiliyor. Tahtadan örneğin hesap makinesini açtığında öğrencilerin tabletlerinde de açılmasını sağlayabiliyor ya da flaş animasyonu açabiliyor. Okulun içinde kullanılan başka bir akıllı tahtaya ulaşılıp, örneğin bir yan sınıfta işlenen dersi öğrencilerine takip ettirebiliyor. Eğer başka bir akıllı tahtanın IP numarası bilinirse de Türkiye’nin herhangi bir yerindeki akıllı tahtayla bağlantı kurulup dersler ortak takip edilebilecek.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  14 Kasım 2016 Pazartesi 16:54

  Buradayim

  Cevapla
 •  
  14 Ocak 2016 Perşembe 14:00

  Ali sende mi burdasin la yosam ??

  Cevapla
 •  
  14 Ocak 2016 Perşembe 13:56

  Mesuttt olum nerdesin yaa ?

  Cevapla
 •  
  14 Ocak 2016 Perşembe 13:53

  Mesut yoksa o senmisin ?

  Cevapla
 •  
  12 Ekim 2015 Pazartesi 20:25

  Pekiii Zeki Müren de bizi görecek mii??

  Cevapla
 •  
  13 Mart 2015 Cuma 19:25

  gerçekten yalan

  Cevapla
 •  
  20 Ekim 2014 Pazartesi 11:03

  yalan koca bir yalan..

  Cevapla

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön