Penceresiz bir odayı dekore etmenin 7 yolu

Evinizdeki penceresiz odanızı birkaç küçük dokunuşla daha ferah bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Penceresiz bir odayı dekore etmenin 7 yolu

Penceresi olmayan odalarınızı birkaç küçük hileyle daha ferah bir ortama dönüştürebilirsiniz. İhtiyacınız olan yalnızca biraz ayna, açık renkli aksesuarlar ve gösterişten uzak mobilyalar... Odanızın daha aydınlık görünmesini istiyorsanız, bu dekorasyon önerilerini takip edin.

 

 

Aydınlanmayı eşit dağıtın

Penceresiz odalarda ışığı eşit dağıttığınıza emin olmalısınız. Bunun en iyi yolu tavan boyunca eşit aralıklarla spot lambalar kullanmak olabilir. Tüm ışık odaya eşit dağıldığında mekanınız daha aydınlık görünecektir.

 

 

Sahte pencere yapın

Duvarlardan birini büyük ölçüde kaplayacak bir ayna bulun ve iki tarafına da perdeler asın. Aynalar, ışığı yansıttığı için odanın aydınlığını maksimize ederken dikkati de bu noktaya doğru çeker.


 

Doğru ampulleri seçin

Penceresiz odanızda mutlaka gün ışığına en yakın ampulleri kullanmalısınız. Bu ampuller, oturma ve yatak odalarında kullanılan yumuşak sarı ampullerin aksine parlak ve açık ışık yayarlar.

 

 

Aynalardan faydalanın

Aynalar ışığı yansıtarak mekanlara derinlik katar. Yansıyan ışık miktarını maksimize etmek için oda boyunca birkaç tane ayna asın. Hatta geleneksel kalıpların dışına çıkıp aynalı mobilyalar da kullanabilirsiniz.

 

Metalik ve yansıyan yüzeyler

Aynalar gibi metalik yüzeyler de ışığı yansıtır ve ortama biraz daha ışıltı ekler. Pencere olmayan odanızda metalik çerçeveler, vazolar ya da şamdanları bir arada dekore edebilirsiniz. Yoğun ışık yansıtan krsital avizeleri de güneş ışığı almayan odanızda kullanabilirsiniz.

 

 

Basit çizgiler

Pencere olmayan odanızın dekorasyonunda kabarık kanepeler, ağır oymalı ahşap malzemeler ve gereksiz süslemelerden kaçınmalısınız. Kalabalık ve kasvetli bir görüntü olmaması için her zaman kullanışlı ve sade mobilyaları tercih edin. Ferahlık duygusu odanın penceresiz olmasından kaynaklanan boğucu havayı dengeleyecektir.

 

 

Açık renkler

Çok fazla kontrast renk kullandığınızda odanız kasvetli ve karışık görünür. Bu yüzden penceresiz odanızda açık renkler kullanarak dekorasyonunuzda ferah ve aydınlık bir duygu oluşturmalısınız.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön