Dekorasyonda fonksiyona dikkat etmek...

Bir mekânı dekore edeceğimiz zaman başlangıç noktamız fonksiyonlar olmalıdır.

Dekorasyonda fonksiyona dikkat etmek...

Bir mekânı dekore edeceğimiz zaman başlangıç noktamız fonksiyonlar olmalıdır.
Mekâna girdiğinizde kendinize buradaki fonksiyonun ne olduğunu sormanız gerekir. Örneğin oturma odası dekore edeceksiniz... Mekân rahat oturup, kitap okuyup, televizyon izlenecek bir oturma odası mıdır? Yoksa bütün ailenin toplanıp vakit geçirdiği, herkesin rahat oturma elemanlarının olduğu bir oturma odası mıdır?


Birinci olasılıkta yayılacak kadar rahat bir kanepe, ayağında puflu bir koltuk, bir büyük orta sehpa, bir televizyon yetebilecekken; ikinci olasılıkta birkaç kanepe, birkaç koltuk ve aralara serpiştirilmiş birkaç sehpa gerekecektir çünkü o da oturma odasıdır ama içinde taşıdığı fonksiyonlar farklıdır.


Dekorasyona başlamadan önce dekorasyonumuza yön veren elemanları tanımanız gerekmektedir. Yani bir ev ise söz konusu olan aileyi, bir büro ise işyerini ve çalışanları, bir cafe ise müşteriler ve servis elemanlarını tanımamız gerekir.


Aileyi örnek alalım: Kaç kişiden oluşmaktadır? Kişilerin yaşantıları nasıldır? Evde kalan ve vakit geçiren kimdir? Bu kişi neler yapmaktadır? Bu işleri en kolay ve en rahat şekilde nasıl yapabilir? Diğer kişiler kimlerdir? Onların yaptıkları, sevdikleri nelerdir? En kolay şekilde bunları gerçekleştirebilecekleri mekânlar nasıl bir sırada ve ne fonksiyonlara sahip olmalıdır? Bu kişiler evde yaptıkları işleri (uyumak, yemek yemek, çalışmak, oynamak, dinlenmek, spor yapmak) birbirlerini rahatsız etmeden, en rahat ve en pratik bir biçimde nasıl gerçekleştirebilirler?

 

Bu soruları sorduğunuzda aldığınız cevaplar mekânların elemanlarını saptamanızda size yol gösterici olur... Zaten mekâna vereceğiniz fonksiyonlar da bu suallerden çıkacaktır. Saptadığınız fonksiyonlar ise size mekân elemanlarının ne olması gerektiğini anlatacaktır. Spor yapılacak bir mekâna seçeceğiniz elemanlarla uyku uyunacak bir mekâna seçeceğiniz elemanların farklı olacağı gibi...Fonksiyonları saptadıktan sonra iş, bu fonksiyonları taşıyan mekânları ilişkilendirmeye gelir.
Hangi fonksiyon hangi fonksiyonu takip etmelidir? (Uykudan kalkan tuvalete gider o halde yatak odasına yakın olan oda mutfak veya oturma odası değil; banyo olmalıdır gibi...)
Bu ilişkilendirmenin doğruluğu bir taraftan sizin planlamasını yaptığınız mekânın başarılı ve kullanışlı olmasına sebep olurken; bir taraftan da mekânda kullanacağınız elemanları doğru seçmenize yardımcı olur.Dekorasyonda mekânın fonksiyonları ve bunların ilişkileri doğru ise başarılı bir planlama ortaya çıkacaktır. Bu mekânlara seçeceğiniz elemanlar ise tamamen zevk meselesidir ki bu konu çok görecelidir. Güzel herkes için değişir ve herkes için doğru bu konuda farklıdır. Bu yüzden eleman seçimlerinde mekân kullanıcılarının zevk ve doğruları baz alınarak seçim yapılmalıdır.Evet, dekorasyonda seçilecek yol fonksiyonları doğru saptamak kullanıcıları iyi dinleyip anlamak, kullanıcıları iyi dinleyip anlamak, bunların ışığında kullanıcıların zevkine uygun materyalleri seçmek denebilir...

 

Y. Mimar Bahar Doğu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön