Aşırı gülmek depresyonu tetikler mi?

Psikoloji Bilim Doktoru Dr. Zafer Akıncı, aşırı gülmenin insan doğasına aykırı bazı davranış tutumlarını da beraberinde getirdiğine yönelik araştırmaları yorumladı.

Aşırı gülmek depresyonu tetikler mi?

Hemen hemen tüm uzmanların ortak görüşü gülmenin psikolojik olarak rahatlattığı yönündedir. Psikoloji Bilim Doktoru Dr. Zafer Akıncı ise bu konuya farklı açıdan yaklaşan araştırmaları inceledi ve bu konuya dair bilgiler verdi. Dr. Akıncı yapılan araştırmaları şu cümlelerle anlattı: “Psikolog Fritz Strack’ın yaptığı deneysel çalışma gülümsemenin etkileri konusunda öncüdür. Bu çalışmada deneklere test sorularını çözerken ağızlarında bir kalemi geniş bir şekilde tutmalarını söylendi. Deneydeki deneklerin ağızlarında kalem tutmalarını istemesinin esas sebebi, denekler bu şekildeyken zoraki olarak ortaya çıkan gülümsemeydi. İlginç bir şekilde kalemle sırıtmaya zorlananlar daha sonra kendini keyifli hissetmişti ve bunu yapmayan grubunun üyelerinden çok daha rahattılar. Uzmanlar bu durumu 'Neden gülümsediğimiz beynimiz için fark etmiyor, mutluluk hormonu öyle ya da böyle salgılanıyor' diye açıklıyor.

 

Bu çalışmalar iyi çalışmalar ancak burada pek konuşulmayan ciddi bir tehlike de söz konusu... Osaka Shoin Üniversitesi’nden Prof. Makoto Natsume, yaptığı bir çalışmada Japonya’da servis sektöründe çalışan ve sürekli gülümsemek zorunda kalan kadınları araştırdı. Prof. Makoto Natsume bu araştırma sonucunda 'Bir kadının gülümseyip gülümsememesi işe alımlarda ve işte tutunup tutunmamalarında çok büyük etkendir. Sürekli olarak gülümsemek zorunda olan bir kişi geçek hislerini bastırır ve bu uzun vadede depresyona neden olur' sonucuna vardı.

 

Osaka Shoin Üniversitesi’nde Prof. Makoto Natsume, doğal olmayan, zorunlu gülümsemenin insanlar üzerinde uzun vadede depresyon gibi psikolojik etkilerin yanı sıra fizyolojik problemlere de yol açtığını saptadı. Bu konuya ilişkin yapılan araştırmalara göre zorla veya sahte gülümseme ile uzun zaman geçiren kişilerde kas, baş ve sırt ağrılarının olduğu kanıtlandı.

 

Bu sonuç birçok kişinin bildiği görüşün yanlış olduğunu kanıtlar niteliktedir. Prof. Natsume bulduğu bu ilginç sendroma 'Gülümseme Maskesi Sendromu' adını verdi. Bu çalışmanın anlamı şudur: Gereksiz, zorlamalı, samimiyetsiz gülüyorsanız bir süre sonra depresyona girebilirsiniz. Maskeli gülüşler maskeli depresyonu beraberinde getirir.”

 

Gülmenin faydaları nelerdir?
+5
Oxford Üniversitesi bilim adamlarına göre kahkaha, yalnızca mutlu olmamızı sağlayan endorfinin salgılanmasına yol açmıyor, aynı zamanda ağrıyı da azaltıyor. Bu etki gülme esnasında ciğerlerden dışarıya verilen hava nedeniyle oluşuyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  03 Ocak 2018 Çarşamba 22:24

  iş arkadaşım yazdıklarınıza göre kesinlikle depresyonda. gülerken gözleri doluyor ağlayacak sanıyorum.

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Doğuma giderken neler yaptınız?
  Doğuma giderken neler yaptınız?

  Süresi : 01:59 İzlenme : 2395

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön