İş hayatınız çok mu yoğun?

Düşünüp taşınmaya, plan yapmaya zaman yaratmak mı? Kim istemez ki bunu? Ama tabi ki söylemesi kolay. Sayısız önceliğe yetişmeye çalışırken, projeden projeye atlarken, tatile çıkmak bile bu kadar güçken, ofis içerisinde kendinize nasıl vakit ayırabilirsiniz ki?

İş hayatınız çok mu yoğun?

Zihninizi boşaltabilmek için yalnız geçireceğiniz uzun sürelere ihtiyacınız yok. İşte size iş yerinde biraz nefes almanızı sağlayacak vakti yaratabilmeniz için birkaç ipucu: 

Ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu anlayın

Öncelikle sizin için ne kadar zamanın yeterli olduğunu ve buna ne sıklıkla ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz gerekiyor. Kahve içip dergi okuyabileceğiniz bir 10 dakika ya da her gün biraz kitap karıştırabileceğiniz bir 20 dakika; fazla yoğun olmadığınız günlerde ya da toplantı aralarında kendinize vakit yaratmanız daha kolaydır.

 

 

 

Ayrıca günün hangi anının sizin için en iyisi olduğuna karar verin. Örneğin sabah insanıysanız ve gün sonuna yetiştirmeniz gereken işleriniz oluyorsa, sabahları 10 dakikalık bir mola, odaklanmanıza ve güne hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Ya da akşamları bir projeyi teslim ettikten sonra yürüyerek rahatlamayı tercih edebilirsiniz. Hafta başında ya da gününüzü planladığınız anda, gün içerisinde ihtiyacınız olan mola zamanını da düşünmeyi unutmayın.

Zamanınızı nasıl kullanmak istediğinizi netleştirin

Örneğin vaktinizi gün içerisinde olanlar üzerinde düşünmek ve deneyimlerinizi sindirmek için kullanabilirsiniz. Hafta içerisinde herhangi bir toplantının olmadığı ve rahatsız edilme ihtimalinizin düşük olduğu bir günü, boş gün olarak ayarlamaya çalışın. Bu günü çalışma alanınızı temizleyip organize ederek, stratejik planlar yaparak, okuyarak ya da yazarak geçirin – size kalmış. Bu mola anlarına kariyerinize odaklanma yöntemi olarak bakıyorsanız eğer, bu fikirleri bir düşünün.

 

 

Teknoloji gerekli değilse, kullanmamaya çalışın

Zamana, beyin fırtınası yapmak için ihtiyacınız varsa eğer, hızlı bir Google araması yapabilmek, son derece faydalıdır. Ancak bu teknolojik olanakları, planlama yaparken ya da düşünürken dikkat dağıtıcı olarak görüyorsanız, mola anlarında teknolojiden uzak durmak en iyisi. Ancak cihazlarınızı müzik dinlemek gibi rahatlatıcı aktiviteler için kullanmayı tercih ediyorsanız, tüm bildirimleri kapatın ya da uçak moduna alın.

Teknoloji iş yerinizde yardımcınız oluyorsa, bilgisayarınıza zamanı idare etmenize yardımcı olacak uygulamalar kurarak dikkat dağıtıcı etmenleri sınırlandırın. Örneğin Concentrateadlı uygulama, halletmeniz gereken işleri listeliyor ve bu işlerle ilgisi olmayan programları bloke ediyor. 

 

 

Bağlı kalın

İşin en zor kısmı bu; ancak molalarınızı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız,  planlama yapmalı ve bu planlara sadık kalmalısınız. Öncelikle mola zamanlarınızı takviminiz üzerine yinelenen aktivite olarak yerleştirin ki hem siz hem de takviminizi görebilen iş arkadaşlarınız belirlenen zamanın dolu olduğunu görmeye alışın. Ayrıca zamanınızı programlayarak şansa bırakma ihtimalinizi de düşürmüş olacaksınız.   

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön