Basit bir akıl hilesi ile zamanı yavaşlatabilirsiniz...

Yaşlanıp, hayatlarınız yoğunlaştıkça zamanın neden daha hızla akıp gittiğini hiç merak ettiniz mi? Aslında cevap oldukça basit: İçinde bulunduğunuz ana yoğunlaşmadığınız için!

Basit bir akıl hilesi ile zamanı yavaşlatabilirsiniz...

Yaşlanıp, hayatlarınız yoğunlaştıkça zamanın neden daha hızla akıp gittiğini hiç merak ettiniz mi? Aslında cevap oldukça basit: İçinde bulunduğunuz ana yoğunlaşmadığınız için!

 

Birçoğumuz bu duyguyu iyi biliyor. Olgunlaştıkça ve günlerimizi yoğun iş ya da başka aktivitelerle doldurdukça, zaman sanki uçup gidiyor ve biz farkına bile varamıyoruz. Nöro-bilimsel araştırmaların buna bir cevabı var. Değişen bizim zaman algımız. Beynin zamanın nasıl geçtiğini algılama durumuna göre, günlerin uzun ya da kısa olduğunu ya da acele içinde geçtiğini düşünüyoruz. Aslında zaman algısı kontrol edebileceğimiz bir şey. İçinde bulunduğumuz ana dikkat edip, etrafınızda olan şeyleri aktif olarak fark etmeye başlayarak, zamanı yavaşlatabilirsiniz.

 

Büyük ihtimalle “günler uzun ama yıllar kısa” deyimini duymuşsunuzdur. Dikkatli düşünürseniz bu deyiş aslında çok doğru. Mesela sabah trafiğinde işe gitmek için uğraşırken, zaman geçmek bilmiyor ama geriye dönüp baktığınızda zamanın nasıl geçmiş olduğunu anlayamıyorsunuz. Yapılan araştırmalara göre bunun nedeni, etrafınızda olup bitene dikkat etmiyorsunuz ve beyniniz yeni bilgiler edinmiyor.

 

Akıp giden zamandan şikâyetçiyseniz, durup etrafınızda olup bitenin farkına varmaya çalışın. Eski bir budist öğretisi olan “mindfulness” ya da “farkındalık” batı toplumlarında popüler olmaya başladı. Bu öğretinin temelinde bulunduğunuz anın ve yerin tam anlamıyla farkında olmanız gerekliliği yatıyor. Bu şekilde, bilimsel araştırmaların da desteklediği gibi, beyniniz daha fazla bilgiyi depolamaya başlıyor ve zamanın hızla akıp geçtiği algısı ortadan kalkıyor.

 

“Farkındalık” kişilerin yaşadıkları anın değerini anlamalarına, dolayısı ile zamanın daha yavaş geçtiğini hissetmelerini sağlıyor. Ayrıca, ilginç ya da zevk aldığımız olaylara dikkatinizi yoğunlaştırmak, ruh halinizin ve modunuzun da yükselmesine neden oluyor. Bu nedenle, “farkındalık” pratikleri yapmak kaygı ve depresyon problemi olan kişiler için oldukça faydalı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön