Bağımlı olmak ya da olmamak!

Bir sevgili, bir eş, arkadaşlar... Onlara duygusal anlamda bağımlı olmak iyi ama onlarsız yaşayamayacağınızı düşünmek, tehlikeli! Çünkü mutluluğun anahtarı onlarda değil, sizde!

Bağımlı olmak ya da olmamak!

Sevgi dolu bir ilişki içinde olmayı kim istemez? Ya da arkadaşları olmasını... Belli miktarda duygusal bağımlılık sağlıklı pek çok ilişkinin temelidir. Ancak insanları istemek başka, onlara ihtiyaç duymak başkadır!

 

İnsanlara çok fazla ihtiyaç duymak sorunlara yol açabilir. Çünkü diğer insanlar mutluluğun anahtarı haline gelir. Kendinizi onlar olmadan yaşayamayacağınıza inandırmanın doğru olmadığını biliyorsunuz değil mi?

 

O zaman niye kendinize bunu yapıyorsunuz? Neden kendinizi kendi hayatınızı yaşamanızı engelleyecek kadar kararsız ve kırılgan hissediyorsunuz? Neden etrafınızdaki herkese bakma konusunda uzmanken, kendinize bakım bakamayacağınız konusunda şüphe duyuyorsunuz? Sadece başınıza gelen şeylere katlandığız gerçeği bile size ne kadar güçlü ve muktedir bir kişi olduğunuzu ispatlıyorken, neden kendinize inanmıyorsunuz?

 

Eğer gerçekten isterseniz, bağımlı olmaktan kurtulabilirsiniz.

 

İşte bunu için işe yarayacak bazı fikirler:

 

1- Çocukluğunuzdan gelen meseleleri mümkün olan en iyi şekilde sona erdirmeye çalışın. Bunun için yas tutun. Bir bakış açısı edinin. Çocukluğunuzda yaşadığınız olayların şu anda yaptığınız şeyleri nasıl etkilediğini anlayın.

 

2- İçinizde yer alan korkmuş, kırılgan ve muhtaç çocuğu besleyin ve bağrınıza basın. Bu çocuk, size ne kadar kendinize yeter bir hale gelirseniz gelin, asla tamamen ortadan kaybolmayabilir. Stres bu çocuğun haykırmasına yol açabilir. Herhangi bir kışkırtma olmaksızın hiç beklemediğiniz bir anda ortaya çıkarak onunla ilgilenmenizi isteyebilir.

 

3- Mutluluğu başka insanlarda aramaktan vazgeçin. Mutluluk ve iyilik kaynağınız başkalarının içinde değildir; sizin içinizdedir. Kendinizi kendinize odaklamayı öğrenin.

 

4- Sırtınızı kendinize yaslamayı öğrenebilirsiniz. Belki başka insanlar hiçbir zaman yanınızda olmadı ama siz yanınızda olmaya başlayabilirsiniz.

 

5- İnancınıza da yaslanabilirsiniz. Ruhsal inançlar size güçlü bir duygusal güvenlik sağlayabilir.

 

6- Bağımlı olmamak için uğraşın. Etrafınızdaki insanlara duygusal ya da maddi olarak bağımlı olduğunuz yönleri incelemeye başlayın.

 

(Kaynak: İlişkilerde Bağımlılığa Son/ Melody Beattie)

 

Yarın: Kabul etme sanatını nasıl öğrenirsiniz?

 

Hazırlayan: Fatma Belgin

 

Her rüzgarda savrulmayın!

 

Karşılıklı bağımlılık hastalıktır!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön