İşten ayrılınca yapılması gerekenler nelerdir?

İşsizlik depresyonuna girmek yapacağınız en son şey olmalı!

İşinizden ayrıldıysanız yapmanız gereken şeyler var!

İşten ayrıldınız, ''Çok kötü bir gerçek bunun daha ötesi mi olabilir?'' diye sormayın. Şu gerçeği sakın unutmayın: Önünüzdeki fırsatları ve sizi bekleyen geleceği görmek için hayata yeniden bağlanmalısınız. Önemli olan tekrar iş bulabilmeniz değil, kendinizi yeni bir iş ortamına girebilmek için psikolojik olarak rahat hissetmenizdir.

 

Derin bir nefes alın

Basit ama çok etkili bir yöntemdir. İşinizi ilk kaybettiğinizde, dünyanın sonu gelmiş gibi hissedebilirsiniz ama inanın öyle değil ve siz bir zaman sonra kesinlikle böyle düşünmüyor olacaksınız. Geleceğe ve sizi bekleyen güzel günlere odaklanın. Takındığınız pozitif tavır, sizi hem ayakta tutacak hem de evrene pozitif bir enerji yollamış olacaksınız.

 

Günü iyi değerlendirin

İşinizi kaybettiğinizde eskiden olduğu gibi bütün gün internet ya da gazete başında iş ilanları ile zaman kaybetmeyin. Bunu da yapın ama tüm enerjinizi buna harcamayın. İş baktıktan sonraki zamanı kendinizi geliştirmek ve tatmin etmek için ayırın. Biliyoruz kolay değil ama kendinizi ücretsiz izine çıkmış gibi hayal edin ve “İşe döneceğim” diye konuşun hep. Blog yazın, ücretsiz devlet kurslarına katılın veya kendi farkındalıklarınızı oluşturun.

 

Masa başından biraz uzaklaşın

İnternete, bilgisayarınıza veya sosyla medyaya çok bağımlı olmayın. Evet, kendinizi geliştirmeniz gerekir ama bu durum ne kadar böyle sürer? Kendinize bir iş bulmanızda gerekir. Bu nedenle evden çıkıp biraz sosyalleşmeniz ve yeni insanlarla tanışmanız gerekiyor.

 

Yardım etmeye ne dersiniz?

Bildiğiniz üzere evren verdiğinizden daha fazlasını size geri öder. Bu nedenle boş olduğunuz bu zamanda kendinizi rahatlatmak için insanlara yardım etmeye ne dersiniz? Herhangi bir yardım kuruluşunda gönüllü olarak yer alın. İnanın insanların gözlerindeki ışıltı ve mutluluk sizi gerçekten hayata bağlayacaktır.

 

Düşünün

Sakin bir yerde oturun ve bir karar verin. Hayatta ne yapmak istiyorsunuz? İnsanlar genellikle birkaç iş değiştirerek nasıl bir iş istediklerine karar verirler. Bu nedenle eski işinizin veya daha önceki işlerinizin artı ve eksilerini düşünün. Hayattan ne istediğinize, nasıl bir düzenle devam etmek istediğinize karar verip o alana odaklanmanız size hem zaman kazandırır hem de huzurlu bir yaşam için ilk adımı atmış olursunuz.

 

Şimdi gözlem zamanı

İstediğiniz alana karar verdiniz. İşte asıl işiniz şimdi başlıyor. Başlayacağınız alan hakkında rakiplerinizle eşit özelliklere sahip olmak, onları yakalamak için bu alan hakkında araştırma yapmanız gerekir.

 

Proaktif ve aktif olmak mı?

Dünyada 2 tip insan olduğu söylenir. Bazıları bir şeyler yapar, diğerleride başkalarının onlara bir şey yaptırmasını ister. Kendinizi dinleyin. Siz de bir şeyler başarabilen insanlardan olmak istiyorsanız başarı hikayelerini okuyun, o insanların tecrübelerinden yararlanın.

 

  

Sizin için ideal meslek hangisi? Belki de size uygun olan başka bir meslek. Peki hangisi?
1. Elektrik süpürgesi aldınız ve evde paketi açarken aile fertleri yanınızda. Hangisini yaparsınız?
2. Ofiste bir iş arkadaşınızla tartışıyorsunuz ve haksız olan sizsiniz. Son sözünüz hangisi olur?
3. Başınız ağrıyor ve siz:
4. Pantolon deniyorsunuz. Satış danışmanına ilk sorunuz hangisi olur?
5. İki arkadaşınızın arası açık ve siz onları barıştırmak istiyorsunuz. Hangi yöntemi izlersiniz?
6. Öğrencilik yıllarınız sizin için:
7. Uyurken telefonunuzu sessiz moda almıştınız. Uyandınız ve bir arkadaşınızın beş cevapsız çağrısını gördünüz. Geri aradığınızda sizi hal hatır sormak için aradığını söyledi. Ona ne söylersiniz?
8. Hangisinden vazgeçmezsiniz?
9. Hayat sizce:
10. Ter kokusunu önlemek için:

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön