Korumasız cinsel ilişkinin zararları nelerdir?

Korumasız cinsel ilişki vajinadaki bakterilerin dengesini bozuyor bu da kadınların enfeksiyon kapma riskini artırıyor.

Korumasız cinsel ilişki vajinanın dengesini bozuyor

Sağlıklı bir vajinanın genelde tek tip bakteri tarafından korunması gerekir ancak başka tür bakteriler de yüksek seviyede bulunduğunda idrar yolu enfeksiyonları ve erken doğum gibi çok ciddi riskleri olan komplikasyonlar yaşanabilir. Ancak ne yazık ki şu ana kadar, bakterilerin bu durumların sebebi mi yoksa, bütün bu durumların bir sonucu mu olduğu tam olarak netleştirilemedi.

 

Cinsel yolla bulaşan bakteriler

 

Yapılan bazı araştırmalarda bu bakterilerin cinsel yolla kadınlara bulaşıp bulaşmayacağı araştırıldı. Araştırmanın en temel sonucu: Korumasız cinsel birleşme yaşayan kadınlar, bazı bakteriler ediniyor ve bunları vajinal mikrobiyomunda bulunduruyor. Ayrıca, bilinen bazı tehlikeli bakterilerin de yine cinsel yolla bulaşabildiği de bu çalışmanın sonuçları arasında yer alıyor.

 

 

Bütün bunların vajina sağlığı için iyi şeyler olduğunu söylemek yanlış olur çünkü bazı bakteri türlerinin bilinen en yaygın rahatsızlık olan bakteriyel vajinozis ile ilgili oldukları biliniyor. Bu rahatsızlık, kötü koku ve anormal akıntıyla kendini gösteriyor. Ancak cinsel birleşme vajina için her zaman kötü bir şey değil. Çünkü, kadının vajinal alanı bu birleşmelerin sonucunda zamanla alışıyor ve kadın mikrobiyomuyla erkek mikrobiyomu dengeleniyor. Bu cinsel birleşmeler sürekli aynı partnerle devam ettiği sürece mesele yok. Partnerin değişimi, yeni bakteriler ve mikrobiyom için belki de yeni tehlikeler demek oluyor.

 

Araştırmacılar vajinal bakterilerin sağlıklı olmasını sağlayacak yöntemler geliştirmekle uğraşıyorlar ve bunun için probiyotikler oluşturmak için çalışıyorlar. Bu yöntemler olmasa dahi mikrobiyomu korumanın hep makul bir yolu var. Risk altında durumlar söz konusu olduğunda, cinsel birleşme sırasında kondom kullanmak, vajinayı bakterilerden koruyacak bir yöntem olabilir. Ayrıca erkek partnerlerin de kendi cinsel organlarının hijyenine dikkat etmeleri gerekmektedir. İnsan vücudundaki cinsel organlar bakteriler için adeta bir cennetken, hijyen konusunda dikkatli olmak, cinsel birleşme esnasında bakterilerin yayılmasını azaltabilir.

 

Daha iyi bir seks hayatı için 10 adım
+12
Birçok insan, partneriyle daha iyi seks yapmak ister, bu bir gerçek. Daha iyi bir seks hayatı için ihtiyacınız olmayan şeyler şunlar: yeni süslü oyuncaklar, yeni pozisyonlar ya da yeni bir beden. Bunların hiçbirinde bir sıkıntı yok tabi; ama ilişkinizin mimarisinde, özsaygınızda, iletişim tarzınızda ya da yetki verme algınızda sorunlar varsa eğer, emin olun ki o oyuncakların, pozisyonların ve diyetlerin hiçbiri işinize yaramaz. Birçok insan, partneriyle daha iyi seks yapmak ister, bu bir gerçek. Daha iyi bir seks hayatı için ihtiyacınız olmayan şeyler şunlar: yeni süslü oyuncaklar, yeni pozisyonlar ya da yeni bir beden. Bunların hiçbirinde bir sıkıntı yok tabi; ama ilişkinizin mimarisinde, özsaygınızda, iletişim tarzınızda ya da yetki verme algınızda sorunlar varsa eğer, emin olun ki o oyuncakların, pozisyonların ve diyetlerin hiçbiri işinize yaramaz.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön