30 yaşından sonra her gün bir kase yoğurt

Dr. Sinan Akkurt, menopoz dönemindeki kadınların osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırdığını belirtti.

30 yaşından sonra her gün bir kase yoğurt

18 Ekim Dünya Menopoz ve 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü vesilesiyle bir konuşma yapan Dr. Sinan Akkurt, menopoz dönemindeki kadınların vücutlarındaki östrojen seviyesinde düşüş olduğunu, bunun da osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırdığını belirtti.

 

Kemik erimesini önlemek için gerekli uygulamaların mutlaka doktor kontrolunda yapılması gerekiyor. Özellikle bitkisel ilaç olarak pazarlanan ürünlerin pek çok yan etkisinin bulunabiliyor, bunlara karşı çok dikkatli olunması gerekir. Kemik erimesine karşı alınabilecek önlemlerin başında 30 yaşını geçen kadınlara her gün bir kase yoğurt tüketimini öneriliyor.

 

Kadınların menopoz dönemi sonrasında osteoporoz olma risklerinin çok yüksek oluyor, kemik erimesinden korunmak için, sadece kalsiyumun değil, magnezyum ve çinkonun da tüketilmesi gerekiyor. Kemik erimesi olarak da bilinen osteoporozun belirtileri arasında boy kısalması, sırt ağrısı ve kalça kemiğinde kırılmasıdır. Korunmak için D vitaminine gereksinim vardır, ancak D vitamininin gereğinden fazla alınmaması, D vitamini eksiğinin karşılanmasının en doğal yolu ise güneştir.

 

Sigara, alkol gibi kemik erimesini artıran zararlı maddelerden uzak durulmalı gerekirse kemik yıkımını azaltan ilaçları kullanmak gerekir. Kemik erimesi için pazarlanan bitkisel ilaçlara karşı da halkı uyardı: "Bitkisel ilaçlar, içerisinde hangi maddenin ne kadar dozda olduğu ayarlanamadığı için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu tür yöntemleri denediği için karaciğer yemezliği gibi nedenlerle yoğun bakıma alınan hastalar olmuştur. Hatta bazı bitkisel karışımların kansere bile neden olabildikleri araştırmalarda belirtilmektedir.


Fazla et, yumurta, balık, tavuktan kaçının, yerine yoğurt, cacık ve ayran tüketin

Vücuttan mineral atılımını kolaylaştıran tuz ve şeker gibi besinlerden uzak durulması gerekir. Kemik erimesinden korunmak için, ihtiyacınız olandan daha fazla et, yumurta, balık, ya da tavuk tüketmeyin. Çünkü belirtilen besinler, vücuttan kalsiyum atılımını hızlandırır. Bunun yerine, yoğurt, cacık ve ayran tüketmenizi öneriyorum. Kahvenin içeriğinde yoğun olarak bulunan kafein, kalsiyum atılımını hızlandırdığı gibi, alınan kalsiyumun emilimini de zorlaştırır, bunun için fazla kahve içmeyin. İçtiğiniz suyun mineral seviyesi de sizin kemik erimesine karşı daha dik durmanıza olanak tanıyabilmektedir. İçtiğiniz suyu düzenli olarak değiştirmenizi, günde bir ya da iki sefer de maden suyu içmenizi tavsiye ederim.


Her gün düzenli olarak egzersiz yapılmalı, yürüyüş ve yüzme en ideal sporlardır. Vücut kitle indeksinin, yaşa ve boya uygun olması gerekiyor, bu nedenle kilolu olanların zayıflamasında fayda vardır.


Biorezonans ile osteoporoz tedavisi mümkün mü?

Osteoporoz tedavisinde menopoz sonrası azalmış olan hormonal denge sağlanma hedeflenir. Kemik erimesinde etkisi olan kalsiyum metabolizması desteklenir. Başta D3 olmak üzere vitamin emilimi arttırılır. Bağışıklık sistemi güçlendirilir. Böylelikle osteoporoz (kemik erimesi) hızı yavaşlatılabilir ya da durdurulabilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön