Ayak sağlığında dikkat edilmesi gerekenler

Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, ayak sağlığını korumak için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Ayak sağlığında dikkat edilmesi gerekenler

Ayaklar, sağlıklı ve bakımlı görüntüsü ile estetik açıdan olduğu kadar genel vücut sağlığı bakımından da huzurlu olmak için çok önemlidir. Nasır, tırnak batıkları, çatlaklar veya parmak arası enfeksiyonları olan mantarlar, ayak sağlığını olumsuz etkilemektedir.  

 

Ayak sağlığı ve bakımı, çocukluk çağından yaşlılığa, spordan günlük hayata profesyonel danışmanlık ve takip gerektiren bir konudur.

 

Memorial Lara Tıp Merkezi Ayak Sağlığı Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, ayak sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

 

Diyabetliler ayak bakımına özen göstermeli 

Diyabetin ortaya çıkardığı sinir ve damar hasarıyla birlikte gelişen enfeksiyonlar sonucu, ayakta cilt ülserleri ve kangren oluşumu “diyabetik ayak” olarak adlandırılmaktadır. Diyabetik ayakta; ayak parmaklarının pençeleşmesi, ayak önü ve topukta anormal basınç yüzeylerinde ülserlerin gelişmesi, ciltte çatlaklar ve nasır oluşması, ülserden kaynaklanan enfeksiyonun derinleşerek kemik iltihabına neden olması ve parmaklarda kangren gelişmesi gibi sorunlar görülür. Tedavinin ilk basamağı, ayakta ciddi sorunlar oluşmadan önlem almaktır. Diyabetik ayak tedavisi, uzun süreli takipleri; endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, dermatoloji gibi birçok farklı branşlarla bir arada çalışmayı gerektirir. 

 

Ayak güzelliğiniz emin ellerde olmalı

Ayak bakımı, dirençli nasırlar, topuk nasırları kozmetik açıdan kadın ve erkekler için önemlidir. Özellikle yaz aylarında tercih edilen sandalet ve arkası açık topuklu ayakkabılar bu kusurları gözler önüne serer. Bu nedenle yaz mevsimi gelmeden ayaklarında cilt nasırı ve siğili, tırnak batması, tırnak eğrilmeleri olan hastalar; uygun zımpara ve bıçaklarla bu konuda eğitim almış bir estetisyen tarafından uygun ayak bakımı yaptırmalıdır. 

 

Doğru ayakkabı seçimi önemli

Ayakkabı seçimi sadece büyüme çağındaki çocuklar için önemli bir karar değildir. Günlük hayatta yerle sürtünmeyi azaltan yani ayak bileğinde, dizde, kalçada ve omurgada yüklenmeyi azaltan bir ayakkabının tercih edilmesi ayak sağlığı açısından büyük önem taşır. Yanlış ayakkabı seçiminin ayakta şekil bozukluğuna, anormal stres yoğunlaşması nedeniyle kemik ödemi veya stres kırığına yol açabilir.

 

Çocuğunuz sık sık düşüyorsa…

Çocuklarının yürüyüşünde içe ya da dışa basma gibi anormallikler ile ayakta çarpıklık fark eden anne ve babalar da mutlaka bir ayak merkezine başvurmalıdır. Çocukların ayakkabılarının erken ve hızlı yıpranması, sık sık düşmeleri, bacaklarının ağrıması, uykularından diz, bacak ve bel ağrısıyla uyanmaları; evden dışarı çıkıldığında çabuk yorularak sık sık kucağa gelmek istemeleri bir uzmana danışılması gerektiğinin sinyallerini veren belirtilerdir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön