Kilo almanıza neden olan 10 gerçek!

Çok fazla yemek ve hareketsiz kalmak obezitenin başlıca nedenleri olabilir ama yalnıza bunlardan kaynaklandığını söyleyemeyiz.

Kilo almanıza neden olan 10 gerçek!

Çok fazla yemek ve hareketsiz kalmak obezitenin başlıca nedenleri olabilir ama yalnıza bunlardan kaynaklandığını söyleyemeyiz. Yapılan araştırmalar beklenmedik şeylerin oldukça kilo almamıza neden olduğunu ortaya koyuyor.

 

İşte 10 gerçek:

Soğuk virüslerden birine yakalanmak

Soğuk virüslere karşı korunmasız olan çocukların diğer çocuklara göre obeziteye daha eğilimli olmaları mümkündür. 124 çocuk arasında yapılan araştırmada 80 tanesinin bu şekilde obeziteye yatkın olduğu belirlenmiştir.

 

Klima tesisatı

Eğer bedeninizi zorlamayacak sıcaklıklarda yaşıyorsanız, vücut kendisini ısıtma veya soğutma konusunda etkin hissetmez. Amerikan’da obezitenin en yaygın olduğu güney bölgesinde klima kullanan insanların oranı neredeyse %70lerde.

Çalışan anneye sahip olmak

Yapılan çalışmalara göre annesi çalışan çocuklar diğer çocuklara oranla obeziteye çok daha yatkın oluyorlar. Bu çocukların yeme düzenlerinin bozuk olması ve fiziksel aktivitelerinin düzensizliği onlara obeziteye sürüklemektedir.

 

Yeterince uyuyamamak

Yapılan araştırmalar uykusunu alamayan insanların obeziteye yatkın olduğunu ortaya kokuyor. Eğer bedeniniz yeterince dinlenmezse hormon dengeniz tamamen bozulur. Açlık hissi sürekli belirir, fiziksel aktivitelerinizde kendinizi hep yorgun hissedersiniz ve gittikçe kilo alırsınız.

 

Bademciklerini aldırmak

Yapılan araştırmalar bademcik ameliyatı olan çocukların diğer çocuklara oranla obeziteye daha yatkın olduğunu ortaya koydu. Eğer operasyon bademciklerden kaynaklanan başkaca hastalıklardan dolayı gerçekleşiyorsa makul görünebilir ama diğer türlü asla gerçekleşmemeli.

 

Gece ışığı açık bırakmak

Gece ışık açık uyumak size birkaç kilo şeklinde dönebilir. Farelerde yapılan deneylerde aynı oranda yiyecek tüketiyor olmalarına rağmen karanlıkta uyuyan farelere oranla ışıkta uyuyan farelerin daha kilolu olduğu saptanmıştır. Aynı şey geç saatlerde yemek yiyen insanlar için de geçerlidir.

 

Yaşlı bir anneye sahip olmak

Yapılan araştırmalar yaşlı annelerin çocuklarının obeziteye daha yatkın olduğunu ortaya koymaktadır. 30 yaş ve üzerindeki annelerin çocukları, 25 yaş ve altındaki annelerin çocuklarından daha kilolu doğuyor.

Çevresel atıklara maruz kalmak

Çevre kirliliği vücudunuzdaki metabolizmayı bozucu etkiye sahiptir. Tarım ilaçları da çeşitli yollarla bünyenize nüfuz edip hormon sentezlerine ve metabolizmayı olumsuz etkileyecek güce sahiptir.

 

Genleriniz

Yalnızca çevresel faktörler değil genetik etmenler de söz konusudur. Yapılan araştırmalarda genetik yapıdan kaynaklanan obeziteye de rastlanmıştır.

 

Hamileliği döneminde yağlı yiyecekler tüketen anneye sahip olmak

Anne karnındaki bebeğin beslenmesini sağlayan plasenta, annenin tükettiği besinleri bebeğe aktarır. Yağlı ürünler tüketen annelerin beklerinin ortalamanın üzerinde büyüklüklerde doğdukları saptanmıştır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 718

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 487

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 9078

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 11435

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2185

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön