Erkekler akciğer, kadınlar meme kanserine yakalanıyor!

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan istatistiki bilgilere göre, Türkiye’de erkekler en çok akciğer ve prostat; kadınlar ise meme ve troit kanserine yakalanıyor. Bakan kanser etkenlerinin ortadan kaldırılması için çalışma başlatıldığını söyledi.

Erkekler akciğer, kadınlar meme kanserine yakalanıyor!

Türkiye’de çıkarılan istatistikler erkeklerin en çok akciğer ve prostat; kadınların ise meme ve tiroit kanserine yakalandığını ortaya koydu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aile hekimlerinin kanser erken tanı ve tarama faaliyetlerinde görevlendirildiğini açıkladı.

 

Bakan Akdağ, kanser yapan etkenin ortadan kaldırılması için çalışma başlattıklarını belirtirken, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu’nun soru önergesini yanıtladı. Akdağ, 2011 yılı içinde 110 bini erkek, 65 bini kadın olmak üzere 175 bin kanser vakası beklentisi olduğunu ifade ederken, 2012 yılı içinde özellikle kanseri tetikleyen unsur olarak gördükleri tütün ve obeziteye karşı önemli çalışmalar başlattıklarını söyledi.

 

Kanser erken tanı ve tarama faaliyetlerinde aile hekimlerini görevlendirdiklerini açıklayan Akdağ, erkeklerde ve kadınlarda en sık görülen kanser türlerini şöyle açıkladı: Erkeklerde en sık görülen kanser tipi akciğer olurken, görülme sıklıklarına göre kanser türleri şöyle sıralandı: Akciğer, prostat, mesane, kolorektal, mide, larinks, nonhodgkin lenfoma, pankreas, beyin, sinir sistemi, böbrek. Kadınlardaki kanser türlerinde ise başı meme kanseri çekerken sıralama şöyle oldu: “Meme, tiroit, kolorektal, uterus korpusu; mide, akciğer, over, non-hodkin lenfoma, beyin, sinir sistemi, uterus serviksi.”

 

Kanserle yaşayan kişi sayısı 400 bin!

Kanser hastalığı konusunun araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonu’nun 2011’de yaptığı çalışmaya göre, Türkiye’de kanserle yaşayan kişi sayısı yaklaşık olarak 400 bin. Türkiye’de kanser hastalığının ikinci ölüm nedeni olduğunu anlatan TBMM Kanser Araştırma Komisyonu Başkanı Kemalettin Aydın, Türkiye’de her yıl 150 binin üzerinde kanser vakasının ortaya çıktığını söyleyerek, kanserin 2030 yılında ülkenin önemli bir sağlık sorunu olacağının altını çizdi.

 

Haber: Esra Yazdıç

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön