Alerji ve kalp-damar hastalıkları sünnete engel mi?

Çocukta görülen alerji ve kalp-damar hastalıkları sünnete engel mi? Yenidoğan sünnetinden sonra çocukların altı hemen bağlanabilir mi? Sünnet külotunun yararı var mı? Aileler çocuklarını sünnet ettirmekte hâlâ geç kalıyorlar mı? İşte sünnete dair merak edilenlerin yanıtları…

Alerji ve kalp-damar hastalıkları sünnete engel mi?

Sünnet uygulaması çocukların çok büyük bölümüne yapılsa da, sağlık sorunlarının görülebileceği bazı durumlar dikkatli olmayı gerektiriyor. Bu durumda, kararın hastanın tüm yönleriyle değerlendirilmesinden sonra alınması öneriliyor.

 

Yaşam Hastanesi Başhekimi ve Genel Cerrahi Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Beyzade Özkahraman, “Çocuktaki alerji ve kalp-damar hastalıkları gibi sağlık sorunları sünneti etkiler mi?” sorusunu, “Alerjisi olan çocuklar doktora götürülmeli ve sünnet öncesi gerekli araştırmaları yaptırılarak gerekli görülmesi halinde alerji yönünden tedavi ettirilmelidir” diyerek yanıtlıyor. Bunun dışında, kalp-damar hastalığı olan bir çocuğun da konunun uzmanı bir hekim tarafından incelenmesi ve kendisine sünnet yapılıp yapılamayacağının bir raporla belirtilmesi öneriliyor. Op. Dr. Özkahraman’a göre bu durum çocuğun sağlığı açısından son derece önemli görülüyor ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor. Gelenek ve göreneklerin yanında, yeterli bilince sahip olunmaması da sünnetin aileler tarafından hâlâ evlerde ya da düğün salonlarında yaptırılmasına neden oluyor.

 

Günümüzde ülkemizin her köşesinde yeterli sağlık kuruluşunun bulunduğu düşünüldüğünde bu ilkel usullerin de yavaş yavaş terk edileceği öngörülüyor. Op. Dr. Özkahraman, “Ailelerin erkek çocuklarını sünnet ettirmeleri konusunda geç kaldıklarını düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Aileler geçmişe oranla daha bilinçli oldukları ve tıbbi olanaklar çok daha fazla geliştiği için sünnette geç kalma durumuna eskisi kadar rastlamıyoruz” diye yanıt veriyor.

 

Sünnet ehil ellerde yapılmalı

Ehil olmayan kişiler tarafından yapılan sünnetlerde sağlık açısından çok sayıda olumsuzluk görülebilir. Bunlar:

 

 • Kanama nedeniyle ölümle bile sonuçlanabilecek kayıplar,
 • Penis başının bir kısmının kesilmesi,
 • Derinin hatalı kesimi sonucu ortaya çıkan şekil bozuklukları,
 • Steril koşullar altında yapılmadığında oluşabilecek enfeksiyonlar,
 • İleri derecede ödem (şişlik) ve bir türlü kapanmayan yaralardır.

 

Sünnete dair sorular

Yeni doğan sünnetinden sonra çocukların altı hemen bağlanabilir mi?

Evet, bağlanabilir. Çocuğun yaptığı çişin sünnet edilen bölgeye değmesi önemli bir sorun yaratmaz. Burada dikkat edilmesi gereken şey çocuğun kakasının sünnet edilen bölgeye temas etmemesidir.

 

Sünnet külotunun yararı var mıdır?

Sünnet külotu iyi bir buluştur. Kullanılması yararlı olmaktadır.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön