Bel ve boyun fıtıklarında yüz güldüren yeni cihaz

Türkiye’ye yeni getirilen bir cihaz, ameliyata gerek duyulmayan ve felç riskinin olmadığı bel-boyun fıtıklarında yüz güldüren sonuçlar veriyor. Cihazın ilerlememiş bel kayması olan hastalarda da ameliyat dışı tek seçenek olduğu belirtiliyor.

Bel ve boyun fıtıklarında yüz güldüren yeni cihaz

Mutlak ameliyat gerektirmeyen bel, boyun ve sırt fıtıklarında, tutulma nedeniyle oluşan kas kasılmalarında, skolyoz denilen omurga eğriliklerinde, hafif dereceli bel kaymalarında ve yürürken sık sık durma ihtiyacı duyulan kanal darlıklarının tedavisinde olumlu sonuçlar veren “Antalgic Trak” cihazının, Amerika’dan sonra ilk kullanıldığı ülke Türkiye. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor, cihazın esasının, “traksiyon” adı verilen çekme metodu olduğunu, geçmişte hastalara elle ve ağırlık asarak çekme metotları uygulanmasına ve son yıllarda bu işi bilgisayar eşliğinde yapan cihazlar geliştirilmesine rağmen, hiçbir yöntemin kişinin vücut yapısı ve şikâyetinin nerede olduğuna özgü bir tedavi sağlayamadığını belirtiyor.

 

Özel bireysel tedavi

Antalgic Trak’ın farkının, kişinin omurga yapısına göre ayarlanması ve tüm vücut yerine, sadece sorunun olduğu yere traksiyon uygulaması olduğu belirtilirken, sonuçların yüz güldürücü olduğuna dikkat çekiliyor. Cihazın uygulandığı hastalarda şimdiye kadar bir yan etki görülmemekle birlikte
uygulamadan hamileler yararlanamıyor.

 

Bel kayması olanlar

Cihazdan özellikle bel, boyun ve sırt fıtıklarının tedavisinde başarılı sonuçlar alındığı belirtiliyor. Bunların başında, bugüne kadar tedavisi mümkün olmayan, “disk dejenerasyonu” geliyor. Cihazın ilerlememiş bel kayması olan hastalarda ameliyat dışı tek seçenek olduğuna da dikkat çekiliyor. Eğer hastanın ameliyat olması ve felç geçirmesi gibi bir durum söz konusu değilse bu yöntemin rahatlıkla kullanılabileceği, ancak hastanın felce doğru gitmesi durumunda uygulamanın mümkün olmadığı belirtiliyor.

 

Uygulama ortalama 10 seans

Uygulama öncesinde hastanın kaslarının mutlaka gevşemesi gerekiyor. Bu gevşeme bir “kayroprakti” veya “osteopati” uzmanı tarafından yapılan masajla sağlanıyor. Kaslar gevşedikten sonra cihaza oturtulan hastaya gerekli vücut pozisyonu veriliyor ve seansın süresi bilgisayarda traksiyon gücü ile ayarlanıyor. Her seans yaklaşık yarım saat sürüyor ve tedavi ortalama 10 seanstan oluşuyor. 5. seanstan sonra hastanın uygulamaya verdiği yanıt değerlendiriliyor ve gerekli görülmesi halinde seans sayısı artırılıp tedaviye eklemeler yapılabiliyor. Genelde ilk hafta üç, ikinci hafta iki seans uygulanıyor. Hastanın durumuna göre tedavi aralıkları haftada bir olarak da belirlenebiliyor.

 

Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön