Uykusuzluk ve sürekli yorgunluk için 5 yoga pozu

Sürekli yorgunluk ve uyku sorunları için uygun yoga pozları...

Uykusuzluk ve sürekli yorgunluk için 5 yoga pozu

Sürekli yorgunluktan şikayetçiyseniz, geceleri uyuyamıyor, sabahları kalkamıyorsanız bu 5 yoga pozuyla çok ilgileneceksiniz.

 

Oturarak başlayacağız. Oturma pozisyonunda ayaklarınız acırsa kalçanızın altına küçük bir yastık koyabilirsiniz. Bu 5 poz için yanınızda minik yastıklar ve son pozda gözlerinizi kapatmak için bir göz bandı ya da temiz bir örtü bulundurmanızda fayda var.

 

Şimdi sırasıyla pozları hem anlatarak hem de uygulamalı olarak göstereceğiz.

 

Yin Yoga’da, bir poza girdiğinizde orada belli bir süre kalacağınızdan, o süre içinde başka hiçbir şey düşünmeden içinize yönelin, bulunduğunuz ana odaklanın. Etrafınızdaki hiçbir sesi duymayın. Kendi bedeninizi dinleyin, nefesinizi takip edin.

 

İzleyeceğiniz tüm pozları dilediğiniz yerde, örneğin evdeyseniz bir battaniye üzerinde rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

 

Uykusuzluk sorunu ve sürekli yorgunluk için 5 yoga pozu…

 

Her bir pozda 3 ila 5 dakika arasında kalmanız çok iyi olur. Bu zamanlamayı ayarlamak için ya saatinizi kurun ya da her poz için sevdiğiniz bir şarkıyı çalın. Böylece her şarkı bitiminde bir sonraki poza geçebilirsiniz.

 

Yin Yoga diğer yoga türlerinden biraz daha farklıdır. Çünkü derin dokuları esnetmek üzere yapılır.

 

Uykusuzluk sorunu ve sürekli yorgunluk için 5 yoga pozu
+7
Poz 1 - Kelebek Pozu: Oturur pozisyonda başlayın. Yumuşak ama derin nefesler alın, aynı şekilde yumuşak ve derin biçimde burundan boşaltın. Kelebek pozu için ayak tabanlarınızı birleştirip kasıklarınıza doğru çekin. Sırtınızı kamburlaştırarak öne doğru katlanın ve öylece kalın. Başınızı ve kollarınızı tamamen pasif bir şekilde rahat bırakın. Avuçlarınızı yere koyabileceğiniz gibi yukarı doğru da açabilirsiniz. Çeneniz daima gevşek olmalı, pozdayken nefeslerinizi uzun tutun. Dizlerinizi yere yaklaştırmak gibi bir hedefiniz olmasın, çünkü öyle bir şart yok. Girdiğiniz pozdan çıkış pozu: Girdiğiniz pozdan yavaşça çıkın. Ellerinizle dizlerinizi birleştirin ve 1 dakika kadar sırt üstü uzanıp dinlenin. Elleriniz, kollarınız, bütün vücudunuz tamamen pasif olsun. Hareket etmek istiyorsanız dizlerinizi ellerinizle bağlayıp sağa sola hareket edebilirsiniz. Pozlar arası geçiş hareketi: Dinlenme pozisyonundayken dizlerinizi bükün, bacaklarınızı yukarı kaldırın ve biraz durun. Bacak kaslarınız aktifleşsin. Ardından avuçlarınız yerdeyken onlardan destek alarak bacaklarınızı aşağı doğru indirin. Böylece beden oturma pozisyonuna geri gelecek.
 

 

Yin Yoga'da poz herkese aynı şekilde anlatılır. Ancak her beden pozu kendine göre alır. Bu nedenle gördüğünüz her pozun birebir aynısını yapmak zorunda değilsiniz. Bunu sakın unutmayın.

 

Yin Yoga yaparken özellikle çok yavaş hareket etmeli ve pozlardan çıkarken başınızı en son kaldırmalısınız. Bunu da lütfen unutmayın.

 

Dinlenme pozlarında ellerinizi ve ayaklarınızı sallayabileceğinizi de hatırlayın.

 

Cihangir Yoga / Devrim Akkaya

2006–2007′de Zeynep Aksoy ve David Cornwell’in Cihangir Yoga hocalık eğitimine katılıp 200 saatlik eğitim sonunda Independent Yoga Network (IYN) onaylı uluslar arası geçerliliği olan sertifikasını almıştır. Mimar Sinan Üniversitesi İstatistik mezunu olan Devrim, “anne-bebek”, “çocuk ve hamile” yogası alanlarında yurt dışında pek çok kuruluşta eğitimlerini tamamlamıştır. Reiki, enerji çalışmaları, meditasyon, karma, meridyen teorileri, çakralar ve bunların yoga uygulamalarındaki etkileri ve katkıları konusunda kişisel çalışmaları ve okumaları ve eğitimleri devam etmektedir. 2006 yılından bu yana yoga ve reiki eğitmenliği yapmakta. Kendisi yin yoga üzerine dersler vermekte. Çeşitli workshoplar yapmakta.

 

Haber: Nuran Başyurt - Fotoğraf: Engin Pulat

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön