Abur cuburu yasaklayan ülke

Güney Pasifik adaları batılı abur cubur gıdaları yasaklayıp organiğe geri dönüyor

O ülkede abur cubur yemek yasak

Bir grup Güney Pasifik adası, gelecekte karşılaşılabilecek sağlık sorunları ile mücadele etme yolu olarak tamamen yerel, organik besinlerin tüketimini teşvik etmek amacıyla yabancı abur cubur ithalatını yasaklıyor. Vanuatu’nun Torba bölgesi, batılı gıdaların ithalatı üzerine sınırlamalar getirmeyi, mevcut tarımsal arazilerden ve zengin doğal kaynaklarından yararlanmayı hedefliyor.

 

Vanuatu’nun kuzey bölgesinde yer alan Torba, genelde 'unutulmuş bölge' olarak tanımlanıyor ve bölgede yaşayan 10.000 kişinin çoğunluğu, geçimini tarımdan sağlıyor.

 

ORGANİK GIDALARLA İLGİLİ YANLIŞ BİLDİKLERİNİZ Organik gıdalar nelerdir? Bir ci... NEDEN ORGANİK GÜZELLİK ÜRÜNLERİ KULLANMAYI TERCİH ETMELİSİNİZ? Organik güzellik ürünlerini terc...

 

Yerel turizm konseyi başkanı olan peder Luc Dini, yabancı gıda ithalatı merkezli bir yasağın, ada sakinlerinin sağlıklarını iyileştireceğini söylüyor.

 

“An itibariyle, denizler ötesinden gelen abur cubur gıdaların istilası ile karşı karşıyayız. Erişte ya da pirinç haşlamak, çok kolay; ancak bunların neredeyse hiç besinsel değerleri yok ve adalarımızda bu kadar organik ve yerel besin yetişirken, ithal gıdaları tüketmek için hiçbir neden yok” diyor Dino.

 

Vanuatu nerede?
+17
Güney Büyük Okyanus'ta yer alan bir ada ülkesi.

 

Dini, bölgelerinde, nüfusu besleyecek balık, yengeç, kabuklu deniz hayvanları, taro, tatlı patates ve ananas gibi bolca yerel gıdanın yetiştiğini söylüyor. Torba’da tüketilen en popüler ithal gıdalar, pirinç, tatlılar, balık konservesi ve bisküviler.

 

“Biz, Vanuatu’nun en izole bölgesindeyiz; şu ana dek bu sebepten dolayı oldukça sağlıklı kalabildik ve bu şekilde devam etmek istiyoruz. Batılı diyetleri benimseyen diğer bölgelerde, güzel genç kızlar görebilirsiniz; ancak gülümsediklerinde, şeker yüzünden çürümüş dişleri gözünüze çarpar. Bunların bizim başımıza da gelmelerini ve batılı abur cubur gıdalarla gelen hastalıklara yakalanmayı istemiyoruz” diyor Dini.

 

Dini, yerel şefleri de arkasına alarak, iki yıl içerisinde yabancı gıdalara gelecek olan ithalat yasağını tanıtma planı ile turistik bungalovlardaki misafirlere yalnızca yerel şekilde yetişen ve organik gıdaların servis edileceğini bildirdi.

 

 

Dini, Port Villa’daki merkezi hükümetin planı konusunda destekçi olduğunu ve yasağın yerel halk ve ziyaretçiler tarafından nasıl karşılanacağını gözlemlemeye açık olduğunu söyledi.

 

Alkol ithalatını yasağa dâhil edip etmeme konusu ise henüz net değil; ancak adalarda talebi karşılayabilecek birkaç yerel kava barı bulunuyor.

 

“Gerçekten kendi cennetinizde yaşamak istiyorsanız eğer, elinizdekileri en iyi şekilde kullanmalı ve doğayla iç içe yaşamaya çalışmalısınız.” diyor Dini.

 

Balkonda sebze nasıl yetiştirilir?
+8
Evde bir şeyler yetiştirmeyi sevenlerdenim ben. Küçük balkonumda 5 senedir budandıkça güçlenen naneler, koca bir saksı biberiye ve lavantam var… Bunlar her mevsim sağlam kalanlar bir de uygun mevsimlerde diktiğim dereotları, reyhanlar vs. oluyor. Balkon bahçemi biraz geliştirmek için araştırma yaparken çöpe gidecek yiyecek artıklarından sebze üretmekle ilgili bir yazıya denk geldim. Bazıları gerçekten çok kolay.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön