Taze sebze mi dondurulmuş sebze mi daha iyi?

Taze ve dondurulmuş sebze ve meyve arasındaki besleyicilik farklı mı?

Taze sebze mi dondurulmuş sebze mi daha iyi?

“Havalar soğuyor. Akşam yemeğine daha çok çorba ve sebze yapıyorum. Yemeklerde taze sebze kullanmak mı, dondurulmuş sebze kullanmak mı daha sağlıklı?” diye soruluyor.

 

2015’te yapılan bir araştırmada, beslenme uzmanları; sekiz farklı dondurulmuş sebze ve meyve türünün besleyici içeriğine bakınca, neredeyse yok denecek bir fark buldular. Araştırmacılar aynı zamanda donmuş mısır, taze fasulye ve yabanmersininin taze olanlara oranla daha fazla C vitamini içerdiğini de buldular. Bunun tam aksine taze bezelye, donmuş bezelyeye oranla daha çok B12 vitamini içeriyor.

 

YUMURTANIN RENGİNİ NE BELİRLER? Bir yumurta sarısının renginin n... VÜCUDUN EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞU 5 VİTAMİN Dyt. Ayça Kaplan, vücudun eksikl...

 

Perez-Escamilla, sebze veya meyvenin nasıl hazırlandığının asıl farkı yaratan şey olduğunu belirtti. Sebzeler kaynatıldığında suda çözünebilen vitaminleri kaybediyor. Yani çorba besleyici et suyu içmek gibi bir hale geliyor. Sebzeleri buharda pişirmek harika olur. Yakmadığınız sürece ızgara da güvenli bir seçenek. 

 

Taze olanların donmuş olanlara göre tek bir avantajı yok. Sebzeleri çiftlikte, taşıma sürecinde ve sonra yine evde dondurmak çok daha fazla bir enerji gerektiriyor. Aynı zamanda yerel tarıma katkıda bulunmak için taze sebze satın almak mantıklı.

 

EV TURŞUSUNUN 8 BİLİNMEYEN FAYDASI Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Gü... MUTFAĞINIZDAKİ DOĞAL ANTİBİYOTİKLER Nezle ve grip gibi hastalıkların...

 

Sonuç olarak, iki seçenek de sağlıklı. İkisinin karışımı en iyi seçenek haline geliyor. Her şey gibi, olay tamamen dengeyle alakalı.

 

İkisi de eşit oranda besleyici!

 

Bu yiyecekleri ısıtmayın!

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön