Empatik insanların en belirgin özellikleri

Yabancı birinin gelip size kalbini açtığını hiç hatırlıyor musunuz?

Empatik insanların en belirgin özellikleri

Empatik insanlarda, manyetik bir şeyler vardır; insanları kendilerine çeken bir güce sahiptirler. Size açılan bu insanlar, bunu neden yaptıklarını bilmezler – zaten önemli de değildir. Aşağıdaki 16 madde ile empatik insanların en belirgin özelliklerini açıklıyoruz.

 

1- Sıklıkla “çok hassas” ya da “çok duygusal” oldukları söylenir

Empatikler, “çok” şu ya da “çok” bu değildirler. Başkalarının fazla duygusallık olarak tanımladıkları şey, yalnızca duygularla temas halinde olma durumudur.

 

2- Yalan duymaktan hoşlanmazlar

Empatik insanlar, karşılarındaki kişinin yalan söylediğini bir bakışta anlayabilirler. İnsanların çoğu, kendilerine yalan söylenilmesinden nefret eder; ancak bir empatik için durum çok daha vahimdir.

 

3- Negatif görüntülerden doğrudan etkilenirler

Empatikler açısından, bir şeyi “hissetmemek” adeta imkânsızdır. Haberler, sosyal medyadaki şiddet hikâyeleri... Bunlardan mümkün olduğunca kaçınırlar. Dünyadaki acıların gayet farkındadırlar ve bunları her gün yüreğinde hissederler.

 

4- Kalabalıklarda bunalırlar

Empatikler, her türlü kişilik türünü kapsarlar. İçekapanıklık, dışadönüklük, her ikisi de bir arada mevcuttur. Ama yine de en dışadönüğü bile kalabalıkta kolaylıkla bunalır.

 

 

5- Mutluluğu, iyileşme aracılığıyla bulurlar

Empatikler, yardım için yanınızdadır; size, iyileşmeye doğru rehberlik ederler. Tüm tavsiyelerinde olduğu gibi, bunları hayatınızı dâhilettiğiniz sürece, yardımcınız olurlar.

 

6- Uyarıcılara ve ilaçlara farklı şekilde tepki verirler

Kahve, çay, soda ya da enerji içeceği; kafein içerikli içecekler, daha kaygılı ve daha tedirgin hessetmelerine yol açar. Tecrübe ettikleri sayısız nahoş yan etki sebebi ile ilaç kullanmaktan da mümkün olduğunca kaçınırız.

 

7- Kendinleri dışında kimse olamazlar

Eğer dürüstlük ve gerçek arkadaşlık arıyorsanız, bulmanız gereken kişiler empatiklerdir. Kim olduklarını bilirler ve ileride olacakları kişiyi şimdiden kucaklarlar.

 

 

8- Neler yaşadığınızı bilirler, çünkü bunları sizinle birlikte yaşarlar

İyi hissetmiyorsanız, bunaltıcı bir üzüntü ve bunalım halindeyseniz ya da tedirginseniz, tüm bunları sizinle birlikte empatik arkadaşlarınız da yaşar. Empatiklerin değer verdikleri kişilerle aralarında bir bağ vardır.

 

9- Hayvanlarla aralarında özel bir bağ vardır

Empatikler, hayvanlara ‘sahip’ olmazlar; evcil hayvanları yoktur. Aile üyeleri vardır. Vahşi doğadaki hayvanlara baktıklarında, mükemmel ve saf ruhlar görürler. Herkesle olduğu gibi, onlarla da sohbet ederler.

 

10- Genelde yorgun ve bitkindirler

Empatikler yalnızca kendi kişisel duygularıyla ve zihinsel sorunlarıyla uğraşmazlar; herkesin sorunları ile ilgilenirler. Her gün insanların yanındadırlar; çevresindekilerin tecrübelerini özümser, işler ve rahatlarlar.

 

11- Tavsiyelerini istediğiniz zaman, söylediklerine kulak vermeniz gerekir

Empatikler, söylediğiniz her kelimeyi dinliyorlar ve kendilerini sizin yerinize koyup samimi tavsiyeler veriyorlar. Aslında size, yapmanız gerektiğini zaten bildiğiniz şeyleri söylüyorlar. O nedenle tavsiylerini ya alın ya da sormaktan vazgeçin.

 

 

12- Dikkatleri kolaylıkla dağılabilir

Çevrelerine olan aşırı hassasiyetlerinden kaynaklı olabilir ancak empatikler, odaklarını kolaylıkla yitirip dikkat kaybı yaşamaya meyillidirler. Bunun iyi bir yanı var: Empatikler, çoğu insanın fark etmeye vakit bile ayırmadığı küçük şeyleri fark eder ve takdir ederler.

 

13- Narsisizmden ciddi olarak nefret ederler

Empatikler, bir narsisti 1 km öteden saptayabilirler.

 

14- Belirli seslere aşırı derecede hassaslardır

Tiz bir ses, hafif bir vızıltı ya da yüksek sesler, empatiklarin canını sıkabilir. Yalnızca seslere değil, aynı zamanda da dokulara, kumaşlara ve parlak ışıklara karşı da duyarlıdırlar. Hafif sesleri, yumuşak dokunuşları ve hassas tatları yoğun bir şekilde hissederler.

 

15- Mükemmel dinleyicidirler

Önemsiz görünen şeylerden, değişim yaratan büyük olaylara; empatiklere hayatınızdaki her şeyi anlatabilirsiniz. Empatikler, dinlemekten fazlasını yapacaklardır – maceranızda size eşlik edecek, tüm iniş çıkışları sizinle birlikte tecrübe edeceklerdir. Dahası, yargılanma konusunda endişe duymanıza gerek olmayacak çünkü sizi incitmek değil, size yardımcı olmak isterler.

 

16- Elektronik cihazlar, empatiklerin yanında farklılaşır

Evet, kulağa biraz tuhaf gelecek; ama oluyor işte. Elektronik cihazlar, empatiklerin yanındayken yaramazlık yapmaya başlıyorlar. Bilgisayarlar bozuluyor, arabalar arıza yapıyor, telefonların şarjı bitiyor.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  28 Kasım 2018 Çarşamba 00:38

  Kaç tane telefon aldıysam hepsinin şarjı çabucak bitiyor. Bütün şarjı bozuk telefonların bana denk gelmesi tesadüf olamaz dimi.

  Cevapla
 •  
  28 Mart 2018 Çarşamba 16:27

  harika! :)

  Cevapla
 •  
  16 Mart 2018 Cuma 15:05

  16- elektronik cihazlar, empatiklerin yanında farklılaşır - bu mesele bir az abartili oldu qaliba arkadaslar))) empatiler atom reaktoru degil ki))) son bolum haric diger 15-i bende var)) o zaman 90% empatikim demek)))

  Cevapla
 •  
  11 Ekim 2016 Salı 21:57

  süpermiş :)

  Cevapla
 •  
  07 Ekim 2016 Cuma 17:29

  sevdim be düşündüm bazen de sadece işin düştüğünde yanıma gelirdin mutlu olurdum o zamanda kırk yılda bir bi kız vardıe ny akın arkadaşımdı geldin onla konştun gözümün önünde yanına oturdun onun bazen düşündüm kıskandırıyo mu diye yanıt bulamaz oldum. uyuyamadım hiç hep seni düşündüm be sen beni düşünüyosundur belki diye girdiğim yerlere bak be

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön